Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ilyenkor ki a hibás?

Ilyenkor ki a hibás?

Figyelt kérdés

Pár napja az egyik barátomnak balesete volt. A következő a felállás:

Lakott területen belül, egyenes jól belátható úton ment. Utolért egy dobozos autót, aki kb. 25 km/h-val közlekedett. Elkezdte szabályosan megelőzni. Közben a dobozos autó sofőrje elkezdett jobbra indexelni majd bekanyarodni az előtte a jobb oldalon lévő mellék utcába. Ebből az utcából eközben elkezdett kikanyarodni egy másik autós balra, abba a sávba amiben az említett barátom éppen tartózkodott előzés céljából. Össze is ütköztek. Ilyenkor ki a hibás?

A haverom szerintem nem szegett meg semmilyen szabályt, az előzés kezdetekor még nem jelezte a kanyarodási szándékát a dobozos (nem tudom mi a hivatalos kifejezés) autót vezető személy.

A kikanyarodó autósnak elsőbbségadás táblája volt, jobbról nem jött senki, balról meg abba az utcába kanyarodást kezdte volna meg a dobozos autós, aki pont kitakarta az előzőt.

Ez tényleg így történt, a vezetők és az ütközést is látó gyalogosok is ugyanezt mondták.


A legmeglepőbb az volt, hogy a barátom lett a hivatalos jelentés szerint a bűnös, holott ez szerintem nincs így. Szerintem ilyen esetben senki sem hibáztatható, pont rosszkor voltak rossz helyen típusú eset.


Fellebbezni fel tudna, de előtte tudnia kellene hogy egyáltalán van-e alapja neki (ezért is kérdezem itt most én ezt), bár értelme nem lenne neki, az egész eljárás annyiba kerülne mint amennyi bírságot kapott...



2017. jún. 8. 18:44
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Igen, fura ez a szabály, de megvan a logikája: Ha tudod, hogy te vagy a magasabb rangú úton, akkor előzhetsz, hisz a többieknek úgyis elsőbbséget kell adniuk neked. Míg ha nem tudod, akkor bármelyik következő kereszteződésben lehet, hogy te leszel alárendelt, úgy meg nem kéne előzni.


Amúgy itt az említett szabályrészlet:

"(8) Tilos előzni:

e) útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve

- ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi."

2017. jún. 8. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
49%
Nem annak van elsőbbsége, aki egyenesen megy?
2017. jún. 8. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
49%

A KRESZ szerint a barátod a hibás


Szerintem inkább a kikanyarodónak kell jobban meggyőződnie arról hogy biztonságosan elindulhat e,főleg ha balra fele kanyarodik ahol frontálisan összeütközhet mással ha az éppen előz


A kikanyarodó szemszögéből nézve én is szoktam ilyet csinálni de csak akkor ha megvagyok győződve arról hogy nem lesz belőle baleset.Ja és persze ezt is csak akkor lépem meg ha jóval ELŐTTE kitette az indexet az illető,ha az utolsó pillanatban teszi ki az indexet akkor megse kísérlem a kifordulást hanem inkább anyázok neki...Külterületen meg végképp vigyázni kell erre mert ott már halálos balesetek is történhetnek


Szóval szerintem mindketten hibásak de a kikanyarodó vétett nagyobb hibát.Azonban ha a szabályokat nézzük akkor sajnos a barátod a hibás

2017. jún. 8. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

a mellékutcából kikanyarodó autós a hibás innen a fotelből.


a barátod fizetett helyszínbírságot? Volt helyszínelés? A biztosító foglalkozott az üggyel? Ők mit mondanak?

Én biztosan megvétóznám a határozatot(ha egyáltalán ilyent kapott)

A macisajtos mellékutcából kihajtó nem győződött meg a tiszta forgalmi helyzetről..kitakart útra még az álmoskönyv szerint sem tanácsos vaktában kihajtani.

Remélem a barátod nem ment többel ötvennél?

2017. jún. 8. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

Helyszínbírságot az nem tudom, helyszínelés volt, biztosítóról nem tudok semmit, gondolom be lettek avatva, de nem hiszem hogy foglalkoztak volna vele. Majd holnap megkérdezem.

Nem volt olyan nagy baleset, kb. 30-35 km/h-val mehetett, előtte direkt felvette a jármű sebességét és miután vagy fél percig így ment, utána kezdte az előzést, épp rosszkor. Ja, tényleg ezt eddig itt el is felejtettem mondani, pedig lehet ez is lényeges, mármint hogy a dobozos autós több száz méteren keresztül indokolatlanul lassan haladt - mint utólag kiderült egy címet keresett.

2017. jún. 8. 23:19
 16/19 anonim ***** válasza:

"(8) Tilos előzni:

e) útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve

- ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi."


De ha a kikanyarodó autónak elsőbbségadás kötelező táblája volt, akkor az nem azt jelenti, hogy a kérdező barátja felsőbbrendű úton volt? Én nem értem, hogy miért ő lett a hibás.

2017. jún. 9. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
0%
ti hol vettétek a jogsitokat? előzni nem előzünk kereszteződésbe. csak akkor lehet ha méretbeli külömbség van és főútvonal meg az a szárnyas útjelző
2017. jún. 9. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Végülis fellebbezés lett belőle, a helyszínelők nem a barátomat hozták ki bűnösnek, hanem a kihajtót. Hogy ez hogyan lehetséges, azt nem tudom, majd pár napon belül tisztázódik remélhetőleg az ügy.

2017. jún. 10. 12:48
 19/19 A kérdező kommentje:
Pár fejlemény azóta: most üzent a barátom, hogy a elvileg sikerült neki bíróságra vinnie az ügyet. Az kiderült, hogy csak a rendőrség "módosított" változatában lett ő a hibás. Meg az is kiderült, hogy akibe belehajtott ő egy az ott dolgozó rendőr fia. Hogy ez utóbbi összefüggésben van-e a témával azt még nem tudni.
2017. okt. 31. 09:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!