Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ez esetben át szabad lépni a...

Ez esetben át szabad lépni a záróvonalat?

Figyelt kérdés
Tegnap utolértem főúton haladva egy nagyon lassan közlekedő autóst. Egyenesekben olyan 40-45 km/h-val, kanyarokban sokszor 30 km/h-s sebességgel haladt, lakott területen kívül. Ez 2 város között volt, ahol viszonylag kacskaringós az út, végig záróvonallal. Inkább megvártam míg beérünk a városban és ott előztem meg. De felmerült bennem a kérdés, hogyha én megelőzöm és ezt pont látja egy rendőr, akkor megbüntetne érte? Mert végülis záróvonal, de ilyen alacsony sebességnél, kicsit "nekifutva" azért sokkal veszélytelenebb egy előzés mint mondjuk ha egy 80-al haladó autóst szerettem volna megelőzni. (Amúgy többször is jeleztem az előzési szándékomat, de erre inkább csak lassított az autós, félrehúzódni esze ágában sem volt. Mondjuk német rendszámos autó volt, lehet most járt azon a szakaszon először...)

2019. máj. 28. 11:55
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
50%

Szerencsére a szabályok betartása nem szubjektív kérdés.


A tegnapi baleset résztvevője is nyilván úgy ítélte meg, hogy visszaér előzés után. Hát nem jött össze. 6 halott az eredménye...

2019. máj. 28. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
12%

Magyarországon hivatalosan nem szabad, sőt még akkor sem, ha áll valami a sávodban és nem tudsz tőle továbbhaladni.


Vannak olyan országok, ahol ilyen lassú sebesség esetén át szabad lépni. (pl. Ukrajna)

2019. máj. 28. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
65%
Igen,megbüntetne érte a rendőr,mert nem előzheted... műszaki hiba miatt álló, várakozót kikerülheted,de nagyon ráérő direkt tötyögőt nem.
2019. máj. 28. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
64%
Valószínűleg azért van záróvonal, mert nem lehet biztonságosan belátni az utat. 30-40-ről felgyorsítva ez csak veszélyesebb, szóval nem, ilyenkor sem lehet átlépni a záróvonalat.
2019. máj. 28. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
31%

"műszaki hiba miatt álló, várakozót kikerülheted"


Nem, sajnos a KRESZ sehol nem ír ilyet.

2019. máj. 28. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
72%
Záróvonal = tiltás. Ha át szabadna lépni akkor nem záróvonal lenne. Nem ok nélkül van ott.
2019. máj. 28. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
58%

Miért lenne szabad?

De komolyan, minden együttérzésem, utálom az ilyen tötymörgőket, de komolyan kíváncsi vagyok, hogy ez miért jogosítana fel a szabályok alól való kibúvásra.


Azt hiszem, talán ha mentőt/rendőrt/tűzoltót engedsz el, és ahhoz kell, akkor át lehet lépni, de nem vagyok benne biztos, aki nálam jobban tudja, az ne tartsa magában az infót. :)

2019. máj. 28. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
50%
Nem azért, de a kresz írja, hogy kikerülése szándékával át lehet lépni a záróvonalat. Szép is lenne, ha valaki egy ilyen helyen lerobban és ott kell utána 100 autósnak várakozni órákat, mire jön egy autómentő.
2019. máj. 28. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
65%

Ahogy már írták, záró vonalnál kikerülni szabad, előzni tilos.

Az más kérdés, hogy a szabály megsértésének tudatában, a körülményeket mérlegelve esetleg megelőzöd a lassan haladót, de beláthatatlan útszakaszon, kanyarokban nem azért nem szabad, mert a szabály tiltja, hanem balesetveszélyes.

Ahol alkalmas az út előzésre, ott általában megszakítják a záróvonalat legalább az egyik oldalon (záróvonal + terelővonal)

2019. máj. 28. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
66%

A záróvonalat úgy kell tekinteni, mint egy betonfalat. Azt átlépni nem szabad.

Egy kivétel van, ez pedig az, ha az úton olyan akadály van, ami a továbbhaladást ellehetetleníti. Ekkor fokozott óvatossággal, a többi közlekedő zavarása nélkül a szükséges mértékben átléphető.

De nem tartozik ide a lassan haladó jármű, de a buszmegállóban álló busz sem. Még akkor sem, ha esetleg percekig tart az utascsere.

Az útfelbontás, kidőlt fa, szabálytalanul várakozó jármű, lerakott konténer, törmelékkupac, beszakadt úttest és hasonlók esetén beszélhetünk arról, hogy a továbbhaladás nem lehetséges a záróvonal átlépése nélkül.

A lassú haladásra van szabály, de az indokolatlan lassú haladást nehéz tetten érni. Ha keresek egy címet, az máris elegendő indok. Idős és fáradt vagyok, ügyetlen vezető, de annyira nem, hogy ne közlekedhetnék, az is egy ok. És még sok más lehet.

Persze lehet az illető csak a csajokat stíröli, de senki nem tudja bizonyítani, hogy hobbiból lassú.

De bármi is lehet az ok, ha szabálytalan is, az nem jogosítja fel a többi közlekedőt arra, hogy ők is szabályt szegjenek.

2019. máj. 28. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!