Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Ebben a helyzetben hogyan...

Ebben a helyzetben hogyan lehet jogosítványt érvényesíteni?

Figyelt kérdés

Páromnak februárban járt le a jogsija, sajnos csak most vettük észre... viszonr rá nem érvényes az a rendelet amit márciusban hoztak, hogy a veszélyhelyzet végéig minden lejárt okmány ésvényes. Egy ismerős azt mondta, hogy elvileg le lehet tölteni a netről az ideiglenest valahol, a kialakult helyzet miatt.

Valaki tudna ebben segíteni? Létezik ez a verzió? Ha igen, hol lehet ezt megtenni?

Vagy marad az okmányiroda?



2020. márc. 25. 13:55
 1/2 anonim ***** válasza:
87%

Okmányiroda marad. Őket kell felhívni, de a nagyobbik baj az orvosi vizsgálattal lesz.

Az szerintem most nem fog menni.

2020. márc. 25. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem csodálom, hogy az ismerős nem mondta el, hogy az elméletileg letölthető valami gyakorlatilag honnan letölthető pontosan mi. Viszont, még megkérdezhetitek tőle.


A lejárt egészségügyi alkalmasságú vezetői engedély cseréje kormányablakban, okmányirodában kezdeményezhető, szükséges hozzá orvosi alkalmassági igazolás.


Nem tudom, hogy a kedves feleségednek hányas alkalmassági csoportja van. Ha 1. alkalmassági csoport, akkor a vezetői engedélye 12-es mezőjében 101, ha 2. alkalmassági csoport, akkor 102 van.

1. alkalmassági csoportba tartozó személy esetén a vizsgált személy választott háziorvosa, vagy a vizsgált személy lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti háziorvos jogosult megállapítani az alkalmasságot.[*¹]

2. alkalmassági csoportba tartozó személy esetében a vizsgált személy választott háziorvosa, vagy a munkavállalót foglalkoztató vagy foglalkoztatni kívánó munkáltató részére foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgálat orvosa, vagy a nem szervezett munkavégzés keretében dolgozó, vagy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem álló személy esetén a lakóhelye szerint területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa jogosult megállapítani az alkalmasságot.[*¹]

A mi háziorvosunk végez ilyen vizsgálatot, előre egyeztetett időpontban; bár most más esetekben is kéri a lehetőség szerinti előzetes időpontkérést. Ha a kedves feleséged háziorvosa nem vállalná, akkor attól függ, hol laktok. Ha olyan településen, ahol több háziorvos is rendel, akkor bármelyik elvégezheti a vizsgálatot, adhat alkalmassági igazolást; vélhetően ad is.


A kormányablakokban, okmányirodákban intézhető az engedélycsere. Annyi, hogy időpontfoglalás nélkül jogosultak elutasítani a nem sürgős eseteket; illetve az elkészült engedélyt postázzák, nem választható az igénylés helyén történő átvétel.

Biztosra tehát időpont foglalással lehet menni. (A helyszínen sorszámot sem kell kérni, a foglaláskor kapott sorszámmal hívnak.)

A telefonos időpontkérésre nagyon sok panaszt olvastam, sok helyen nem fogadják a hívásokat; de nem kizárt, hogy sikerrel jártok.

Online, általában ügyfélkapu regisztrációval, vagy telefonos regisztrációval, vagy e-személyivel (chipes, 2016. január 1-től ilyet adnak) lehet időpontot foglalni; most azt tapasztalom, hogy csak ügyfélkapu regisztrációval engedi. De, ha a kedves feleségednek e-személyije van, akkor tud online ügyfélkapu regisztrációt csinálni, és azzal tud most is időpontot foglalni. Én most csináltam egy próbát, a közeli város egyik kormányablakában akár már holnapra több időpontból is tudnék választani: [link] (A nevem és a kormányablak címét kitakartam a képen.)

• Innen indulva végezhető ügyfélkapu regisztráció e-személyivel, az ugyfelkapu.gov.hu/regisztracio/regEszemelyi linkre kel kattintani: [link] (Utána kínálkozik az e-személyis időpontfoglalás lehetősége is, de nekem nem működött.)

• Ügyfélkapu regisztrációval már végezhető az időpontfoglalás: [link] A „Bejelentkezés ügyfélkapuval│TOVÁBB│ kell, mert ügyfélkapu regisztráció nélkül csak ügyfélkapu regisztráció intézésére lehet időpontot foglalni.


Ha lett volna ügyfélkapu regisztrációja a kedves nejednek, akkor a lejáratot nem most, késve vettétek volna észre. Ugyanis - sok egyéb szolgáltatás mellett - az ügyfélkapu regisztrációval rendelkező személyhez kötődő minden okmány (személyazonosító igazolvány, útlevél, vezetői engedély, forgalmi engedély, tartózkodási hely lakcímkártya stb.) érvényességének lejárata előtt 60 nappal, majd 30 nappal küldenek figyelmeztető értesítést. Az ügyfélkapu regisztráció ingyenes, és ingyenes a használata is. Két évente kell jelszót cserélni, online is lehet.


Nem iriggyé akarlak tenni benneteket, de ma éppen délután rendel a háziorvosom, nem kizárt, hogy még kapnék időpontot. Mivel bemutattam, hogy holnapra tudnék kormányablakban időpontot foglalni: valószínű, hogy 20 óra múlva nálam lenne a vezetői engedély cseréjének igényléséről kapott papír, és csak várni kéne a postást. De, ha ma nem fogadna a háziorvos, jövő hét közepére akkor is.

Úgyhogy, nekem így lehet(ne) ebben a helyzetben jogosítványt érvényesíteni.


┌─ *¹

13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 8. § (1) ─┘

2020. márc. 26. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!