Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Forgalmi engedélyben az...

Forgalmi engedélyben az üzembentartó személye fontos?

Figyelt kérdés
Tehát hol és milyen helyzetben ellenőrízhető az üzembentartó személye? Mikor köteles jelen lenni az üzembentartónak?(közúti ellenőrzés,műszaki vizsga,adásvétel..ilyenek)

2020. júl. 29. 16:40
 1/3 SándorÚr ***** válasza:
biztosítás, és bírságnál fontos. Eladáskor simán eladtam üzembentartó nélkül, mondjuk nekem faterom volt az
2020. júl. 29. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 D. Brasco ***** válasza:

Igy van,a biztositast ő fizeti illetve a birsagot ő kapja(pl gyorshajtasnal)nyilvan a helyszini birsagot nem,azt az aki eppen akkor vezeti az autot.

Ezen kivül az üzembentartonak semmilyen hatás/jog köre nincs az autóval kapcsolatban,tekintve hogy nem is az övé.Ezert pl a tulajdonos barmikor el is adhatja az autót az uzembentartó beleegyezése/tudomása/engedélye stb nelkul.Egyebkent nem tudom miert nem szüntették még meg ezt a baromságot mert a visszaélések trükközések melegágya ez az üzembentartoizas.Raadasul egy sokaknak fingja nincs hogy mi is ez az egesz.....errol itt az oldalon is meg lehet személyesen győzödni,mert heti rendszerességgel vannak kiírva "üzembentartóival vettem egy autot........" Kezdetű kerdesek.

2020. júl. 29. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

▬ „Mikor köteles jelen lenni az üzembentartón̶a̶k̶?”

• „közúti ellenőrzés?” Nem.

Bármikor érheti a vezetőt közúti ellenőrzés. El tudod képzelni, hogy mondjuk, az autó használója, ha mondjuk 12 km-re munkába akar menni az autóval, akkor az esetleg 48 km-re lakó üzembentartónak indulásig el kéne jutnia hozzá, vele együtt ülnie az autóban a munkahelyig, aztán vagy megvárja, vagy más módon hazamegy, és a munkából történő hazaindulás előtt megint eljut valahogy az autóig, hogy benne ülhessen a hazafelé tartó úton? Mert ugye akár az oda, akár a visszaúton történhet közúti ellenőrzés. És ettől sokkal abszurdabb esetek is lehetnek.

Magyarországon, közúti ellenőrzéskor csak akkor foglalkoznak a vezető és az üzembentartó személyének különbözőségével, ha a nyilvántartott probléma van; például, bejelentették, hogy ellopták a járművet.

• „műszaki vizsga?” Nem.

Néhány hónapos kihagyásokkal 46 éve van autóm, volt néhány év, mikor egyidőben kettő is. Mindegyiknél én voltam, vagyok a tulajdonos és üzembentartó is. Soha, egyetlen alkalommal sem voltam ott a műszaki vizsgán. Szerelők, műhelyek mindig is vállalták a felkészítést és vizsgáztatást. Mint üzembentartó, megbízást írtam alá, hogy vizsgáztassák az autót. Személyesen tettem, így is kellett két tanú is. Ha már eleve tanúkkal aláírva viszel megbízást az üzembentartótól akár a szerelőhöz, műhelybe, akár a vizsgaállomásra, akkor a megbízás adásához sem kell jelen lennie.

Hiába vagy esetleg te a tulajdonos, az időszakos műszaki vizsga végeztetése az üzembentartó feladata: „A̲z̲ ̲ü̲z̲e̲m̲b̲e̲n̲ ̲t̲a̲r̲t̲ó̲ teljes körűen gyakorolja a jármű használatával és forgalomban tartásával kapcsolatos jogokat, valamint f̲e̲l̲e̲l̲ő̲s̲ ̲a̲z̲ ̲ü̲z̲e̲m̲b̲e̲n̲t̲a̲r̲t̲ó̲t̲ ̲t̲e̲r̲h̲e̲l̲ő̲ ̲k̲ö̲t̲e̲l̲e̲z̲e̲t̲t̲s̲é̲g̲e̲k̲ ̲t̲e̲l̲j̲e̲s̲í̲t̲é̲s̲é̲é̲r̲t̲ mindaddig, amíg a jármű tulajdonosa a közlekedési igazgatási hatóság felé tett egyoldalú nyilatkozattal az üzemben tartás jogát tőle vissza nem vonja. Ez magában foglalja k̲ü̲l̲ö̲n̲ö̲s̲e̲n̲ ̲a̲ gépjármű felelősségbiztosítási kötelezettséget, a j̲á̲r̲m̲ű̲ ̲i̲d̲ő̲s̲z̲a̲k̲o̲s̲ ̲v̲i̲z̲s̲g̲á̲l̲a̲t̲i̲ ̲k̲ö̲t̲e̲l̲e̲z̲e̲t̲t̲s̲é̲g̲é̲t̲, forgalomból történő ideiglenes kivonásának és a kivonás megszüntetésének és a jármű ismételt forgalomba helyezése kezdeményezésének jogát, továbbá az üzemben tartói adatok változásának bejelentését, valamint a forgalmi engedély, a rendszámtábla és a regisztrációs matrica pótlásának kezdeményezését.” ← 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 46. § (4) → [link]

• „adásvétel?” Nem.

A gépjármű elidegenítésére (eladására) kizárólag a törzskönyvben szereplő tulajdonos jogosult.

Ha a tulajdonos eladja a járművet, akkor érvényét veszti az általa készített üzembentartói szerződés is.

Vételkor szintén nem kell jelen lennie az üzembentartónak. Még akkor sem kell jelen lennie a leendő üzembentartónak, mikor megtörténik az üzembentartói szerződés bejelentése. „Gépjármű üzembentartójának személyében bekövetkezett változást a jármű tulajdonosának kell bejelentenie az okmányirodában.” „Jogosultak köre: A jármű tulajdonosa vagy az ő meghatalmazottja.” ← [link]


▬ „Tehát hol és milyen helyzetben ellenőrízhető az üzembentartó személye?”

Ezt nem értem. Arra gondolsz, hogy kimegy valamilyen hatósági bizottság a lakcímére, és meggyőződik a személyazonosságáról és arról, hogy valóban ő írta alá a szerződést?

Tényleg nem tudom, hogy milyen ellenőrzésre gondoltál?

A személyét nem ellenőrzik, csak a szerződésen szereplő adatait vetik össze a nyilvántartással. Ahogyan a tulajdonos és a két tanú adatait is.

A lehetséges módon és mértékig ellenőrzik az üzembentartó adatait a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megkötésekor is. Erre a biztosítónak 15 nap áll rendelkezésére. ← 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 6. § → [link]

2020. aug. 6. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!