Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Ha az autóvásárlás adásvételié...

Ha az autóvásárlás adásvételiét nem adja le a eladó az okmányirodában, én átírathatom -az én adásvételi szerződésemmel- az autót?

Figyelt kérdés

Vettem egy autót 3 napja.

Felhívott ma az autó (ex)tulajdonosa, hogy szeretné az autóját a cége nevére íratni, mielőtt én megvenném.

Én nem szeretnék ebbe belemenni. A kérdésem az, hogy forgalmi, adásvételi és törzskönyvvel átírathatom e ?



2020. szept. 1. 19:09
 1/8 anonim ***** válasza:
77%
Igen, át tudod íratni.
2020. szept. 1. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
24%
Alapból azonnal menned kellett volna átíratni.
2020. szept. 1. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen.


Az átíratást valójában csak a vevő tudja végezteti, erre 15 napja van.


Az eladónak 8 napja van a bejelentésre. Ha megteszi, akkor ezt a tényt bejegyzik a nyilvántartásba, valamint időpontot is igazoló bélyegzőt nyomnak rá és aláírják a nála maradó példányt.

Ez alapvető érdeke, mert egyrészt, ha a vevő a rendelkezésére álló határidőig nem íratja át, akkor intézkedést kezdenek az ismertté vált, mulasztó vevővel szemben (felhívás, NAV behajtás, forgalomból kivonatás); másrészt, hitelesen igazolni tudja, hogy eladta az autót, akár a biztosító felé, akár a hatóságok felé bírság, pótdíjkivetés érkezése esetén.

De ha a vevő elvégzi az átíratást, akkor tulajdonképpen felesleges az eladó bejelentése. Ez az oka annak, hogy ha az eladó nem jelenti be, emiatt semmiféle eljárás nem indul ellene.

2020. szept. 1. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
53%
Az eladónak nem kell leadnia az adásvételit. Azzal igazolja adott esetben, h (bünti,stb), h ő azt már eladta. A biztosítót lell értesítenie csak.
2020. szept. 2. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Az átírás természetesen folyamatban van, de ahhoz kell biztosítás, es eredet vizsgálat amit az okmány irodába vinnem kell.

Ami ma fog megtörténni, csak közben érkezett ez a hívás az Eladótól.

Ezért kérdezem.

Miért szeretné ezt, azt nem értem.

2020. szept. 2. 07:40
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt ugye tudod, hogy így fizeted majd a fedezetlen napokat a biztosító felé...

Egyébként simán átíratod és kész. Ha a cégbe akarja bevinni, akkor el kell hajtani gyorsan, mert még kiderül, hogy felszámolás alatt van, vagy ilyesmi, aztán te szívsz miatta.

2020. szept. 2. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Vasárnap vettem az autót, és hétfőn kötöttem rá biztosítást. Kedden eredet vizsga

Ma átiratás

Nem hinném, hogy ennél gyorsabban lehetne.

2020. szept. 2. 13:04
 8/8 anonim ***** válasza:
88%

„Vasárnap vettem az autót, és hétfőn kötöttem rá biztosítást. Kedden eredet vizsga. Ma átiratás. Nem hinném, hogy ennél gyorsabban lehetne.”

Lehetne. Ha az adás-vételi szerződésen a vasárnapi időpont szerepel a birtokba adás, birtokba vétel időpontjaként, akkor kellett is volna. Ebben az esetben kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötelezettséged vasárnap keletkezett. Ha a biztosításkezdet nem vasárnap, hanem hétfő, akkor keletkezett egy nap fedezetlenségi díjad. (Ha pedig közlekedtél vele a biztosításkötés előtt, azt szabálytalanul tetted; és ha kárt okoztál volna, akkor azt biztosítás nélkül tetted volna, teljes körű anyagi felelősséggel.)

Biztosítást online is lehet kötni, vasárnap is.


A többi már ráérősebb. Átíratni 15 napon belül kötelező, az előzetes eredetiségvizsgálat pedig az átíratáshoz szükséges.

2020. szept. 4. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!