Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Ha nincs a nevemen az autó,...

Ha nincs a nevemen az autó, köthetek rà biztosítàst, illetve szervízbe vihetem a kötelező vizsgàlatra?

Figyelt kérdés
2021. jan. 29. 17:55
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Az üzembentartó köthet rá biztosítást. Szervizbe bárki viheti.
2021. jan. 29. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%

Igen

Igen


A biztosítást az autóra kötik, akár a nagymutter is kötheti.

Ha a kötelező alatt a műszaki vizsgát érted, akkor a forgalmiban feltüntetett tulajdostól kell meghatalmazás a nevedre, akkor viheted.

2021. jan. 29. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
ès ha meghallt?
2021. jan. 30. 08:50
 4/5 A kérdező kommentje:
mondjuk vagy meghatalmazàsom hogy hasznàlhatom..... nem tudom az jó e rà...
2021. jan. 30. 08:54
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

┌─ Kétféle jogviszony van:

• a tulajdonos (a nyilvántartásba bejegyzett tulajdonos több is lehet, amennyiben több van, meg kell állapodniuk, hogy kinek a nevére legyen kiállítva a törzskönyv, aminek tartalmaznia kell azt a megjegyzést, hogy a jármű „közös tulajdon”),

és

• az üzembentartó (több tulajdonos esetén is csak egyetlen üzembentartó lehet, meg kell állapodniuk, hogy ki legyen az, a forgalmi engedélyt az ő nevére kell kiállítani).

Az üzemben tartó teljes körűen gyakorolja a jármű használatával és forgalomban tartásával kapcsolatos jogokat, valamint felelős az üzembentartót terhelő kötelezettségek teljesítéséért mindaddig, amíg a jármű tulajdonosa a közlekedési igazgatási hatóság felé tett egyoldalú nyilatkozattal az üzemben tartás jogát tőle vissza nem vonja. Ez magában foglalja különösen a gépjármű felelősségbiztosítási kötelezettséget, a jármű időszakos vizsgálati kötelezettségét, forgalomból történő ideiglenes kivonásának és a kivonás megszüntetésének és a jármű ismételt forgalomba helyezése kezdeményezésének jogát, továbbá az üzemben tartói adatok változásának bejelentését, valamint a forgalmi engedély, a rendszámtábla és a regisztrációs matrica pótlásának kezdeményezését.

↑ 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 46. § ─┘


┌─ Az üzembentartói jog egy vagyoni értékű jog. Ezt a tulajdonos átruházhatja másra (ellenértékért adhatja át, vagy elajándékozhatja; a szerződésen ennek megfelelően meg kell jelölni, hogy a jogügylet visszterhes, vagy ingyenes-e).

[link] ─┘


┌─ • Üzemben tartó: a gépjármű telephelye szerinti ország hatóságai által kibocsátott okiratba bejegyzett üzemben tartó, ennek hiányában a tulajdonos.

• Minden magyarországi telephelyű gépjármű üzemben tartója köteles - a külön jogszabály alapján mentesített gépjárművek kivételével - az e törvény szerinti biztosítóval a gépjármű üzemeltetése során okozott károk fedezetére, az e törvényben meghatározott feltételek szerinti biztosítási szerződést kötni, és azt díjfizetéssel hatályban tartani (biztosítási kötelezettség).

• Az üzemben tartó halála esetén, ha a biztosítási kötelezettség címzettje nem állapítható meg, a szerződés legkésőbb a hagyatéki eljárást lezáró határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napig tartható hatályban, amennyiben a gépjármű birtokosa a halál tényét a biztosítónak bejelentette, és a szerződést díjfizetéssel hatályban tartja.

• Ugyanarra a biztosítási időszakra vagy ugyanazon biztosítási időszak egy részére kötött további biztosítási szerződés érvénytelen.

↑ 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról, rendre: 3. § 35., 4. § (1), 4. § (6) és 10. § (1) ─┘


Ö s s z e f o g l a l v a :


A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás kötése és díjfizetéssel történő fenntartása a jogszabályi rendelkezés szerint, a nyilvántartásba bejegyzett üzembentartó, ennek hiányában, a tulajdonos joga és kötelessége.

Ha a szerződéstevő nem a nyilvántartásba bejegyzett üzembentartó, akkor a biztosító elutasítja a szerződésajánlatot. Itt van rá egy gyakorlati példa: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozlekedes__biztositas-papirm..


Az, hogy valakinek írásba is foglalva jogot ad a használatra, nem jelenti, hogy a használó nyilvántartásba bejegyzett személy; a nevére szóló forgalmi engedéllyel sem rendelkezik.

Az írásos felhatalmazás csak a bejegyzett, használatba adó üzembentartót védi, ugyanis a felhatalmazás alapján ki tudja menteni magát, és át tudja hárítani a használó miatt, nyilvántartásbeli üzembentartóként kapott fizetős parkolási-, fizetős úthasználati pótdíj, illetve közlekedési bírság fizetési kötelezettségeket.


Az üzembentartó halála esetén az ő szerződése marad érvényben, a hagyatéki határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napig fenntartható; azaz, fizethető. Hamarabb, legkorábban a hagyatéki határozat jogerőre emelkedésétől a határozatban megjelölt új tulajdonos és egyben üzembentartó (ez utóbbi minőségében) köthet a saját nevére szóló új KGFB-t; de erre van 30 napja, amíg éltethető az elhalálozott biztosítása.

Természetesen, ha az elhalálozás után új tulajdonos, üzembentartó lesz, az elhalttól kapott használati felhatalmazás érvényét veszti.


A jármű időszakos vizsgálati kötelezettsége (köznyelvben: műszaki) is az üzembentartó jogszabályban meghatározott köztelezettsége. Joga van meghatalmazással mást megbízni a vizsgáztatással. Ehhez nem elég a használati felhatalmazás, hanem kifejezetten a vizsgára vitelre jogosító felhatalmazás kell. (Ez gyakori eset: autószerelőt, műhelyt bíz meg a vizsgára történő felkészítéssel, vizsgáztatással; ezt a szolgáltatást sok hely hirdeti is. De, bárki magánszemélyt is felhatalmazhat; téged is.)

2021. jan. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!