Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Még Májusban vettem egy...

Még Májusban vettem egy autót, amit nem sikerült átíratni, mert nem ment át eredetvizsgán, mire számíthatok?

Figyelt kérdés
Az autó motorszáma nem egyezett a forgalmiban lévővel, de közben sikerült visszaszerezni a motorját. A sikertelen eredetvizsga után várnom kellett az eljárás miatt, majd az autó szerelőhöz került, hogy a gyári motorját beszerelje. Az autó azóta is szerelőnél van, most viszi majd újra eredetvizsgára, hogy át tudjam íratni. Milyen büntetésre számíthatok?

2021. szept. 17. 23:45
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

NAV által kiszabott mulasztási bírságra számíthatsz, kettőszázezer forintig terjedhet, első alkalommal az 50%-át szokták kiszabni.


Eszerint az eladó sem jelentette be az eladást a 15 napos jogszabályi határidőn belül (sőt, azóta sem), ugyanis akkor a mulasztásod miatt a közúti közlekedési nyilvántartó szerv (okmányiroda, kormányablak)

• automatikus, jogszabály szerint elvárt értesítést küldött volna a NAV-nak, ugyanis a vevő átírási mulasztása miatt vagyonszerzési illeték befizetés maradt el, és ennyi idő alatt már bőven megtalált volna a NAV a pénzkéregetéssel;

• a mulasztás miatt a járművet hivatalból ideiglenesen kivonták volna a forgalomól (a mulasztás megszűntééig), erről értesítést kaptál volna, és egyben felszólítást a rendszámtáblák záros határidőn belüli leadására.


Így majd az átírás alkalmával szereznek tudomást a májusi adásvételről. A forgalomból történő kivonásra már nem lesz indok, de a NAV kapja a késdelem miatti értesítést, és adja a bírságkivetést.


A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításod hogy áll? Rendezett május óta?

Ha nincs, akkor az adásvétel napjától a szerződés megkötése előtti napig napi fedezetlenségi díjat számolnak fel, amit biztosításkötés alkalmával a szerződő biztosító köteles beszedni az első esedékes díjjal együtt. (A fedezetlenségi díj mértéke: [link] )


┌─ Így van, ha hiába van 1998-tól jogszabály az előzetes eredetiségvizsgálatról (ez a pontos neve, benne van az „előzetes”), ha a vevő nem foglalkozik vele, és kockázatot vállal, mintha nem is lenne a védelmére írt jogszabály.

A jogszabály azzal a céllal készült, hogy a vevő számára legyen közhiteles tanúsítvány: a vizsgálat alapján, hiteles okmányokkal és járműazonosító adatokkal rendelkező, engedély nélküli módosítás nélküli a jármű.


Ehhez, az adásvétel ELŐTT kéne elvégeztetni az ELŐZETES eredetiségvizsgálatot; ha sikertelen, az legyen az eladó gondja, illetve, helyrehozás esetén a költsége.

Ehelyett a gyakorlatban úgy működik, mintha ez a vevő kötelezettsége, kockázata lenne. Persze, az esetek nagy részében kockázatmentes az „orosz rulett”, de akinél gond adódik, azt nem vigasztalja mások szerencséje. ─┘

2021. szept. 19. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. A biztosítást a vételt követően meg is kötöttem, viszont a biztosító ezt 30 nap múlva törölte, mivel nem lett átírva, de a rendszámlekérdezés alapján érvényes rajta a biztosítás
2021. szept. 20. 01:12
 3/3 anonim ***** válasza:
Vélhetően azért van rajta érvényes biztosítás, mert az eladó nem tudta lemondani az övét; nincs rá jogalapja. Ugyanazon okból, ami miatt te nem köthettél érvényes biztosítást.
2021. szept. 20. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!