Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Korábbi tulajdonos kapta a...

Korábbi tulajdonos kapta a NAV-tól a súlyadóról szóló tartozási figyelmeztetést. Miért?

Figyelt kérdés
A volt tulaj szerint külön a NAV-nak is be kellett volna mutatni az adásvételit (erről semmit nem találtam a neten) és ezért ő kapta. 2020.12.30-án vettem a használt autót, 16 nap múlva (az elveszett műszaki miatt késve) a kormányablakban megtörtént az átíratás. Vagy az is lehet, hogy mivel már idén volt az átíratás, ezért még ő neki kell fizetni a súlyadót, amit nem értek, mert tavaly vettem az autót. Mi az igazság?

#autó #adó #NAV #súlyadó #Nemzeti Adó ás Vámhivatal
2021. dec. 17. 12:22
 1/6 anonim ***** válasza:
70%
Ha az adás-vételin 12.30. dátum volt, akkor az idei adó már téged terhel. Ettől függetlenül neki kellett volna bemennie egy kormányablakba és bejelentenie, hogy eladta az autót.
2021. dec. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Az éves adót a járműnyilvántartásban az év első napján szereplő


üzembentartó, ha nincs ilyen, akkor

tulajdonos


köteles megfizetni.


Bővebben: [link]


Ezek alapján nem igaz az, amit egyes írt, nem az számít, hogy mikor készült az adásvételi.

2021. dec. 17. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Szóval nem a vásárlás időpontja, hanem a kormányablakban történt ügyintézéstől nézik. Renden, köszönöm a választ!
2021. dec. 17. 16:13
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Szivesen, bár én nem pont ezt írtam :) A lényeg: az fizet akinek a nevén van az autó január elsején a hivatalos nyilvántatás szerint. Ha te 30-án veszed, akkor az előző tulaj fizet, mert ennyi idő (2 nap) egyszerűen nem elég arra, hogy a te nevedre kerüljön.
2021. dec. 17. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, akkor nem jól tudtam. Attól függetlenül az adás-vételi egy tulajdonjog szerzési okirat, ami szerint 12.30.-án az autó a te tulajdonodba került még akkor is, ha nem lett egyből bejegyezve.

Szerintem, ha megreklamálja az adót a NAV-nál, akkor át fogják terhelni rád, de biztosat csak a NAV vagy a kormányablak tudna mondani.

2021. dec. 17. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy az eladó az eladást legkésőbb 2021. január 14-ig bejelentette-e? Nem a NAV-nál, nem ott kell, hanem a közúti közlekedési nyilvántartó szervnél (ügyfélszolgálati helyei: kormányablak, okmányiroda); ugyanis a NAV ezt a közhiteles nyilvántartást használva végzi a gépjárműadóval kapcsolatos tevékenységét.


A 2-es válaszban [2021. dec. 17. 15:22] írt főszabály alól van 5 kivétel.

Ebből az egyik: „Amennyiben a gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változást az átruházó korábbi tulajdonos (a továbbiakban: átruházó) a külön jogszabály alapján - de legkésőbb az átruházás évének utolsó napjától számított 15 napon belül - bejelentette, akkor a bejelentési kötelezettség megnyíltát (szerződés megkötésének időpontját) követő év első napjától nem minősül adóalanynak.” ← 1991. évi LXXXII. törvény a gépjárműadóról 2. § (4)

Ugye, az adásvételi év utolsó napja 2020. december 31. volt, ha ettől számítjuk a 15 napot, akkor ez az első, így az eladó számára 2021. január 14. volt az utolsó nap, amikor még úgy jelenthette be az adásvételt, hogy ne ő legyen 2021-re a gépjárműadó alanya. Az eladó a bejelentést elektronikusan, online is megteheti, akár a szilveszteri bulit szűk két hét alatt kiheverve, ágyikóból is megtehette.

A sorsa az ő kezében volt, egyébként, a 15 napon belüli bejelentésre jogszabály kötelezi, adótól és mindentől függetlenül. (Egy ideje, ugyanis régebben 8 napja volt rá.) Nem függ attól, hogy a vevő mikor talál alkalmat az átíratásra; talál-e.

Ha megtette, akkor jogos alapja van vitázni a NAV-al, ha nem, akkor bukta.

(Egyébként, nem súlyadó, ugyanis az adó alapja csak autóbusz, lakókocsi, lakópótkocsi, tehergépjármű és nyergesvontató esetén a jármű ilyen-olyan tömege. Más járművek esetén az adó mértékét a gyártási évtől eltelt idő és a hajtómotor teljesítményének kombinációja szabja meg.)

2021. dec. 17. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!