Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Január 1-vel ideiglenesen...

Január 1-vel ideiglenesen forgalomból kivont 30 éves, 2000ccm öreg dízel kocsiról ha nem tudok bontási igazolást bemutatni, mert nincs meg a kocsi, 3 éve papírok nélkül eladtuk, akkor mennyi lesz a büntetés?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 7. 11:49
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Amíg fizeted fél évente az ideiglenes kivonást, akkor nincs bünti. Vagy mit tennél, amiért büntit vársz?
2022. ápr. 7. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

"fizeted fél évente az ideiglenes kivonást" ez mit jelent?

hivatalból vonta ki a járási hivatal kgfb-nemfizetés miatt, eddig nem számláztak ki semmit érte.

2022. ápr. 7. 12:31
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az 1-es válasz írója bizonyára nem gondolatolvasó, így nem tudhatta, hogy nem az üzembentartó kérésére, hanem hivatalból történt az ideiglenes forgalomból kivonás.

Ezt elmulasztottad közölni, meg több mást is, ugyanakkor közöltél olyan adatokat, ami ezügyben nem számít. Így, általánosságban tudok válaszolni, aztán lehet, hogy erre is írsz majd újabb adalékot, ami alapján felesleges dolgokat írtam, vagy nem számítok arra, amit még közölni fogsz.


A 3 éve történt „eladás” és (gondolom) ez év január 1. közt tetemes idő telt el.

Amíg nyilvántartás szerint forgalomban volt a jármű, addig az üzembentartónak törvényi kötelezettsége volt a járműre kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (KGFB) rendelkeznie, azt díjfizetéssel fenntartania.

A KGFB díjfizetés alól mentesült volna, ha ideiglenesen kivonatta volna a forgalomból.

2021. február 28-ig egy alkalommal legfeljebb hat hónap időtartamra, azóta legfeljebb egy év időtartamra lehet kérni az ideiglenes kivonást; ez ismételhető volt is, maradt is. Az eljárási illeték minden alkalommal 2300 Ft; online is intézhető eljárás.


Mint kiderült, nem az üzembentartó kérésére, hanem hatósági intézkedésként, KGFB díjnemfizetés miatt került sor ideiglenes kivonásra. A KGFB díjmentesség, ugyanúgy, ilyen ideiglenes kivonás időtartamára is fennáll; tehát (ez év?) január 1-től nem kell az üzembentartónak KGFB díjat fizetnie.


Jogszabály a KGFB díjnemfizetés miatti felmondására akkor kötelezi a biztosítót, ha az esedékes díjfizetés az esedékességétől számított 60 napig (a jogszabály ezt türelmi időnek nevezi) nem történik meg.

Mivel a türelmi idő alatt fennáll a biztosító helytállási kötelezettsége (azaz, él a biztosítás, károkozás esetén fizetnie kell a károsult javára), így erre az időszakra esedékes díjat utólag követelheti a biztosító.


Ha van olyan időszak, amikor a jármű a biztosítás díjnemfizetés miatti felmondása és a forgalomból történt ideiglenes kivonás között a nyilvántartás szerint forgalomban volt, akkor ennek az időszaknak a napjaira fedezetlenségi díjat számol fel a Kártalanítási Számla kezelője.

A napi fedezetlenségi díj a jármű hajtómotorjának teljesítményétől függ, évente változik, jogszabály alapján a biztosításfelügyeletet végző MNB vezetője állapítja meg a mértékét. Itt nézhető meg: [link]

A fedezetlenségi díjat az üzembentartó személyéhez kötötten tartják nyilván, öt évig. Ha ezen időn belül az illető személy KGFB szerződést köt, akkor a szerződő biztosító a nyilvántartott felhalmozott fedezetlenségi díjat az első esedékes biztosítási díjjal együtt köteles beszedni.


A türelmi időre vonatkozó KGFB díjtartozás behajtása, illetve a fedezetlenségi díj, nem bírságok; biztosítási díjak. Nem tudom, milyen büntetéstől tartasz?


Nyilvántartás szerint, az autó a tulajdonos nyakán marad. Ugyanis, a forgalomból történő végleges kivonáshoz kell bontási átvételi igazolás is. (Sok-sok éve már, hogy EU rendelet alkalmazásaként, csak állami hatóságnál regisztrált, engedéllyel rendelkező bontó bonthat szét járművet, mivel az sokféle veszélyes anyagot tartalmaz.)

Vagy, a tőle való szabaduláshoz adásvételi szerződés szükséges, amikoris az új tulajdonos (aki egyben üzembentartóvá is válik) átíratja az autót a saját nevére, megfizetve a tulajdonszerzési illetéket és az új forgalmi engedély, valamint az új törzskönyv kiállítási illetékét; és vagy az eladó, vagy a vevő, vagy közösen megfizetik az eredetiség vizsgálat hatósági díját. Továbbá, az új üzembentartó az átíráskor rendelkezik a nevére és az autóra megkötött KGFB szerződéssel.

2022. ápr. 8. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, hogy ilyen részletesen leírtad!

Afrikai ürge vette meg papíron, hogy ténylegesen kivitték-e oda, azt nem tudom. Az biztos, hogy a karosszéria szét volt rohadva, azért is nem vizsgáztattuk le 3 éve, mert a nem volt lakatos, aki vállalta volna. A motorja jó volt. Előtte még csapágyakat és első fékbetéteket is cseréltettem benne, mert szétesett a bal első csapágy és azt hittem, hogy még le fogja később vizsgáztatni a szerelő. Hát, gond nélkül megcsinálta ezeket, aztán két hónap múlva közölte, hogy a vizsga sajna nem fog menni, annyira szét van rohadva. Mondom, köszi, mondhattad volna előbb is, hogy a fékeket hagyjuk a pitsába, helyette legomboltál érte 50 ezret, majd közölted, hogy sajna vizsga nem lesz... :)


"Nyilvántartás szerint, az autó a tulajdonos nyakán marad. Ugyanis, a forgalomból történő végleges kivonáshoz kell bontási átvételi igazolás is." - Erre gondoltam, hogy a végleges kivonáshoz nem tudok bemutatni bontási igazolást, mivel nincs mit szétbontani már 3 éve. A kérdés, hogy ez esetben nem is lehet végleg kivonatni? Vagy igen, de csak büntetéssel?


Köszönöm még egyszer, a mindenre kiterjedő, részletes válaszodat!

2022. ápr. 8. 21:05
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Bocsánat, de nem értem: „3 éve papírok nélkül eladtuk” és „Afrikai ürge vette meg papíron”.

Úgy gondolom, hogy a „papíron” mindkét esetben ugyanazt jelenti, de akkor ellentmondásos. És én, papíron, adásvételi szerződést értek.


Ha mégis van adásvételi szerződés, még ennyi idő után sem késő bemutatni a kormányablakban, okmányirodában; lekerül a nevedről az autó.


Akár kivitte, akár nem; ha külföldi állampolgár: a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 109. § szerint a közlekedési igazgatási hatóság* a járműnyilvántartásba való bejegyzéssel intézkedik a jármű átmeneti időszakra történő forgalomból kivonására annak külföldre történő értékesítése esetén.

Ha a közlekedési igazgatási hatóság 10 éven belül nem értesül arról, hogy a külföldi hatóságnál megtörtént a tulajdonba vételi eljárás, akkor a nyilvántartásba „forgalomból véglegesen kivonva” bejegyzést tesz.


Megismételve: ha továbbra is te vagy a nyilvántartás szerinti tulajdonos, bontási átvételi igazolás nélkül nem tudod véglegesen kivonatni a forgalomból. És a rendszámok leadása nélkül sem.

A teljes jogszabályi követelmény:

Jármű forgalomból történő végleges kivonása iránti kérelem esetén a tulajdonosnak be kell mutatnia:

• személyazonosító okmányt,

• az igazgatási szolgáltatási díj befizetéséről szóló igazolást. **

M1 és N1 kategóriájú jármű esetén*** a kérelem benyújtásakor be kell csatolni:

• a bontási átvételi igazolást,

• a rendszámtáblát,

• a jármű törzskönyvét, ha az kiadásra került,

• a jármű forgalmi engedélyét.

Azt nem tudom értelmezni, hogy „büntetéssel sem”? Ezek a végleges kivonás feltételei, ha maradéktalanul teljesülnek, akkor intézhető, ha bármi hiányzik, akkor, nem.

A jogszabály egy sor további intézkedést ír elő: például, a jármű hatósági jelzéseit (rendszámtáblák) selejtezés céljából meg kell küldeni a Nyilvántartónak, és az átvett okmányok tárolásáról, illetve selejtezéséről is rendelkezik. Ezeket nem tudja az ügyintéző büntetéssel kiváltani.


* közlekedési igazgatási hatóság: a Járási Hivatal, Budapesten a kerületi hivatal megfelelő szervezeti egysége; ügyfélszolgálati helyei a kormányablakok és okmányirodák.

** végleges kivonás esetén 2300 Ft; az ügyintézés során az ügyintézőnél bankkártyával is fizethető; egyéb esetben a kapott készpénzátutalási megbízással (köznyelvben: csekk) kell befizetni.

*** a személygépkocsi gépjárműkategóriája M1; a forgalmi engedély „J” rovatában szerepel a járműkategória.

2022. ápr. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!