Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » A hagyatéki eljárás előtt ki...

A hagyatéki eljárás előtt ki tudom vonatni ideiglenesen a forgalomból az örökölt autót?

Figyelt kérdés
Egy hónapja hunyt el édesapám, aki után maradt egy autó, aminek a kgfb-je dec. 31-én lejár. A következő évre elég magas díjat küldtek ki neki korábban. Én ezt nem szívesen fizetném, mivel nem használom azt az autót, és nekem erre második autóként is sokkal alacsonyabb díjat kéne fizetnem. A hagyatéki eljárásról viszont még semmi hír. Ki tudnám így ideiglenesen vonatni a forgalomból az autót? Vagy tök mindegy? Mivel garázsban áll, nem közterületen, így egyáltalán számít, hogy fizetem-e rá a kötelezőt?

2022. dec. 4. 22:40
 1/6 anonim ***** válasza:
94%

Szerintem jelezd a biztosítónak, hogy meghalt a tulajdonos.

Amíg nincs hagyatéki, semmi sem a tied.

2022. dec. 4. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
94%
Igen, tudtommal csak a tulaj vagy az üzembentartó vonathatja ki. Azt nem tudom, hogy a kgfb-t fizesd-e, elvégre nem is a te autód.
2022. dec. 4. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
#1: Tudom, semmi sem az enyém addig, csak a számlák, amiket fizetni kell. Meg úgy minden intéznivaló. Szóval azért anyagilag sem szeretnék sokat bukni, meg az intézendőkben sem szeretném megnehezíteni a dolgom a későbbiekben.
2022. dec. 5. 00:49
 4/6 anonim ***** válasza:
43%

Részvétem kérdező. :(

A halotti anyakönyvi kivonattal bármit megtehetsz ügyintézés szempontjából, ezt tudnia kell az okmányirodában dolgozó teheneknek is, akik nem akarnak foglalkozni az üggyel.

Ha elküldenek, menj másik okmányirodába.

Vannak hihetetlen gyökér ügyintézők.

2022. dec. 5. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudod ideiglenesen kivonatni a forgalomból, azt kizárólag a nyilvántartásba bejegyzett üzembentartó teheti. (2021. március 1-től hatályos jogszabályváltozás miatt a nyilvántartásba bejegyzett tulajdonos sem jogosult rá.)


Amennyiben nem kívánjátok használni, ne folytasd a biztosításfizetést.

Édesapád halálával, érdekmúlással megszűnt a biztosítás. (Ha használni szeretnétek, akkor módotokban állna a díj fizetése, legkésőbb a hagyatéki végzés hatálybalépését követő 30. napig. Viszont, biztosítót nem tudnál váltani.)


Ami viszont fontos: a halál tényét be kell jelenteni a biztosító felé (KGFB miatt) és a NAV felé (gépjárműadó miatt). (Már be kellett volna, bár még érdemben nem késtetek el vele.)

Amennyiben nem kívánjátok használni az autót, és így fizetni sem akarjátok a biztosítást, akkor nem kell kérni a biztosítótól a tovább fizetési lehetőséget.

Ha a bejelentés ellenére, idővel küldenek édesapád címére, nevére fedezetlenségi díjról szól értesítést, az, semmis, hiszen a fedezetlenségi díjat személyhez, és nem járműhöz kötve tartják nyilván; ezért az örökösnek nem kell helytállnia, mert eleve jogtalan a fedezetlenségi díj nyilvántartása.

Ha a biztosító nem alkalmas bejegyzést tesz, a rendszeres elektronikus összevetés alapján az derülhet ki, hogy forgalomban levő gépjármű (a nyilvántartás számít, nem az, hogy ti használjátok-e) nem rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással, a gépjármű nyilvántartó igazgatási szerv (ügyintéséi helyei: kormányablakok, okmányirodák) hivatalból ideiglenesen kivonatja a forgalomból, és kérheti a rendszám leadását. Ha úgysem használjátok, akkor ez sem okoz gondot.


Ami szintén fontos, hogy a hagyatéki végzés jogerőre emelkedése napjától az örökösnek legyen kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása; tetszése szerinti biztosítónál kötheti. És 15 napon belül el kell végeztetni az átíratást, ahol, ha te, vagy más egyenesági rokon, illetve testvér, vagy házastárs lenne az örökös, akkor nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, és előzetes eredetiségvizsgálatra sem lesz szükség. Csak az új forgalmi engedély hatezer Ft-os kiállítási illetékét (helyben nyomtatják és adják át), továbbá az új törzskönyv szintén hatezer Ft-os kiállítási illetékét kell megfizetni (később, postán küldik).

Az új tulajdonos egyben üzembentartó is lesz, és ebben a minőségében ideiglenesen kivonathatja a forgalomból; a kezdőnap nem lehet korábbi, mint a kérvényezés napja, és a befejező nap nem lehet későbbi, mint a kivonás kezdetétől számított egy év. A kivonás, letelte után, ismételhető. A kivonás eljárási illetéke 2300 forint, ha az üzembentartó a megadott határnap előtt kívánja a forgalomba helyezést, akkor azért is 2300 Ft illetéket kell fizetni. A kivonást és visszahelyezést online is lehet intézni. A kivonás időtartamára nem kell fizetni az esedékes KGFB díjat (túlfizetés esetén térít, vagy beszámít a biztosító), és a kivonás kezdőnapját követő hó első napjától, a forgalomba helyezés napja hónapjának utolsó napjáig a gépjárműadót sem.

Ha hivatalból megtörténne az ideiglenes forgalomból kivonás, az, az átíráskor érvényét veszti, a járművet illeték fizetése nélkül forgalomba helyezik. (Mint minden esetben, ha az előző tulajdonoshoz köthető tartozás miatt került sor a kivonásra; azért nem felel az új tulajdonos. Ha közlekedésre alkalmatlan műszaki állapot miatt, akkor természetesen nem történik meg az automatikus forgalomba helyezés, akkor megfelelő műszaki állapotot bizonyító műszaki vizsgaokmányra van szükség.)

Ha időközben lejárna a műszaki, vizsgáztatni sem tudjátok a hagyatéki végzés előtt. A hagyatéki végzés hatályba lépése után akkor is el lehet végezni, sőt, kell végezni az átíratást, annyi, hogy műszaki vizsgaokmány bemutatásáig nem adják át a forgalmi engedélyt.

2022. dec. 5. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
#5: Köszi a részletes választ! A halotti anyakönyvi kivonatot csak múlt pénteken kaptam meg, anélkül nem tudtam volna intézni semmit. Műszakin szerencsére idén nyáron volt az autó, azzal legalább nem lesz gond.
2022. dec. 6. 08:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!