Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Tulajdonjog megtartása mellett...

Tulajdonjog megtartása mellett üzembentartó lenne a férjem?

Figyelt kérdés

Az én nevemen van az autó de megtenném a férjemet üzembentartónak.

Jól értelmeztem, hogy:

1) egyenes ágon mozog az autó nincs illeték csak ügyintézési díj

2) kötelező biztosítást újat kell kötni az ő nevére, de a casco marad az én nevemen abból nem kell új


2023. jan. 16. 10:48
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Miért lenne az jó nektek?

Az üzembentartó, ahogy az elnevezés is mutatja, az autót üzemben tartja, használja, de nem tulajdonosa.

Ő fizeti az autó illetményeit, a kötelező biztosítás dijat, a teljesítmény adót, a műszaki vizsga díját.

Családon belül akkor van értelme váltani, ha az anyagilag is megéri, pl a férjednek lényegesen olcsóbb lenne a kötelező biztosítás?

Üzembentartó váltással jár egy új forgalmi is, ami 6ezer forint.

A rendőr ma már nem zaklatja az autóst azzal, hogy miért nem a bejegyzett üzembentartó vezeti azt.

Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor jó az, ha tisztázva vannak a viszonyok, pl bizonytalan, ingatag kapcsolatok ahol egy esetleges kár okozás után nem lehet azt mondani, hogy "te vagy a tulajdonos, fizesd ki"

Mivel az üzembentartó nem szerez vagyont, vagyonszerzési illetéket sem kell fizetni, de a forgalmi cserét ki kell fizetni.

2023. jan. 16. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ahogy írtad is, anyagilag érné meg
2023. jan. 16. 11:59
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Tegyétek így. A feleségem nevén is 2 gépkocsi van, egyiknek a fiam az üzemben tartója.
2023. jan. 16. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Valóban nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, de nem azért, mert a házastársad egyenesági rokonod.

┌─ „Egyenesági a rokonság azok között, akik közül az egyik a másiktól származik.”

↑ 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről 4:96. § (1)

(Vagyis: szülő-gyerek, nagyszülő-unoka, dédszülő-dédunoka stb. között, oda-vissza egyenesági a rokonság.) ─┘

Azért nem kell vagyonszerzési illetéket fizetnetek, mert az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 17. § szerint, 2014. január 1-től, a házastárs által megszerzett ajándék is mentes az ajándékozási illeték alól.

Az ügyintézéshez nem kell sem ügyvéd, sem közjegyző által készített ajándékozási okirat; csupán az üzembentartó személyének változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiraton (az adásvételi szerződéshez hasonlít) a „változás alapjául szolgáló jogügylet jellege visszterhes/ingyenes vagyoni értékű jog” szövegben az „ingyenes”-t kell aláhúzni, és a kormányablakban, okmányirodában okmányokkal kell bizonyítani a házastársi viszonyt.

(Jogszabály szerint az üzembentartó személyében történő változást a tulajdonos, vagy meghatalmazottja jelentheti be; de legbiztosabb, ha mindketten mentek: igazoljátok a személyazonosságotokat és a házassági anyakönyvi kivonattal a házasságot.

Célszerű előtte a kormányablakból, okmányirodából elhozni ingyenes űrlapokat– az ügyféltérben szokott lenni, de ha féltik, akkor a biztonsági őrtől lehet kérni –, az biztosan megfelel az elvárásoknak, és az ügyintéző biztosabban, gyorsabban igazodik ki rajta.)


A forgalmi engedélyt le kell adni, és az üzembentartó nevére újat állítanak ki, helyben. Az okmány kiállítási illetéke 6000 Ft.

(Legegyszerűbb helyben, az ügyintézés során, bankkártyával fizetni, akkor nem kell csekkel postára menni. Az mindegy, hogy a tulajdonos, vagy az üzembentartó kártyájával történik a fizetés; egyaránt elfogadják.)


A magánokiraton szereplő naptól („Tulajdonos fent megjelölt járművet – év, hó, nap óra, perckor – az üzembentartó birtokába, használatába adja át”) az üzembentartónak rendelkeznie kell a járműre kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással. (Ha még csak szerződésajánlat visszaigazolás van, azt is elfogadják. A biztosítónak 15 napja van a szerződésajánlat adatainak ellenőrzésére, és csak ennek elvégzése után küldi a szerződést.)

A szerződésajánlatot, vagy ha már van, akkor a szerződést, ügyintézéskor be kell mutatni.

Az üzembentartói jog átadásának napjától – nem az ügyintézés, hanem az okiraton történő átadás napjától – érdekmúlással megszűnik a KGFB-d, ha túlfizetés van, azt visszaadja a biztosító. (Többszörös tapasztalatom, hogy a gépjárműnyilvántartás változásról történő elektronikus értesítés valóban működik; mert semmit nem jelentettem be a biztosítónak, mégis 2-3 hét múlva utalták a túlfizetést. Te dolgod, hogy bejelented-e; lehet, hogy akkor valamivel hamarabb jön a pénz.)


Üzembentartói jog átadásakor nincs szükség eredetiségvizsgálatra.


Arra ügyeljetek, hogy az ügyintézés megtörténjen a magánokiraton szereplő átadást követő 15 napon belül, nehogy NAV bírságot kelljen fizetni olyan esetben, mikor olyan időpontot írtok az okiratra, amilyet akartok.


CASCO-t csak a tulajdonos köthet, mert neki áll érdekében a gépjármű állagának megóvása. Annál, maradsz a szerződő fél. (Legfeljebb kedvezményt veszíthetsz, ha adott a biztosító azért, hogy ugyanott kötöttél CASCO-t és KGFB-t; a KGFB-d ugrik.)

2023. jan. 16. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!