Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Év közben forgalomba helyezett...

Év közben forgalomba helyezett autónál egész (fél)évnyi gépjárműadót határoznak meg, vagy időarányos, mint a biztosítás?

Figyelt kérdés

Tavaly februárban vettem egy autót, akkor hozták be külföldről és helyezték forgalomba Magyarországon. Kicsit késve ugyan, de kaptam a gépjárműadóról szóló határozatot, kifizettem.


Jelenleg a problémám az, hogy ügyfélkapum nincs, így nem tudom mennyit kell fizetni. Elvileg ha nem kapok semmi papírt/csekket/akármit, akkor az azt jelenti, hogy ugyanannyit kell, mint tavaly. De hogy őszinte legyek a NAV-val nem szeretnék ujjat húzni, az nem az én zsánerem, meghagyom másnak. Szóval amit tavaly fizettem, az egész éves összeg volt és fizessem azt most is, vagy pedig időarányosan van számolva, azaz idén több és lehet valami más okból nem kaptam határozatot (elkeverte a postás, vagy akármi)?


2023. márc. 13. 18:26
 1/6 anonim ***** válasza:
Gépjárműadót csak akkor kell fizetned, ha január 1-jén a neveden van az autó. Amúgy csinálj ügyfélkaput, okmányirodában 10 perces feladat. Az adó a motor teljesítménye alapján van, tehát ugyanannak az autónak ugyanannyi lesz minden évben az adó, hacsak nem emelnek díjat.
2023. márc. 13. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
#1 Csak akkor, ha már forgalomban lévő autóról van szó. Ha a te neveden helyezik Magyarországon forgalomba az autót (tehát külföldről hozott autót veszel), akkor téged illet a gépjárműadó akkor is, ha január 1-én még nem volt a tiéd, vagy akár még az országban sem volt az autó. Ezért kellett fizetnem tavaly is, annak ellenére, hogy január 1-én még nem volt az enyém.
2023. márc. 13. 18:36
 3/6 anonim ***** válasza:
#2 Értem, akkor bocs, te legalább tudod :) Csináltass ügyfélkaput. Könnyebb lesz az életed.
2023. márc. 13. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
#3 Hát amúgy az lenne, csak a lustaság... :D Most meg már ebből a szempontból amúgy is mindegy, ezt már anélkül kell kitalálni.
2023. márc. 13. 18:44
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha a fizetendő összeg nem változik az előző évhez képest, akkor értesítést küldenek (ez is tartalmaz mindent), ha változik, akkor adómegállapító határozatot. Tehát, mindenképp kellett volna kapnod valamit.


Személygépkocsi esetén a gépjárműadó mértéke a hajómotor kilowattban megadott értékének és a gyártástól eltelt évek számának kombinációjától függ.

A motor teljesítménye nyilván nem változott, de a gyártás évétől eltelt évek száma eshet másik sávba a múlt évhez képest.

A motor teljesítménye a forgalmi engedélyben található meg, a gyártási év a forgalmi engedélyben és a törzskönyvben is.

A gépjárműadó megállapítása a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény alapján történik.

A hatályos szövege: [link]

Személygépkocsi esetén a 7. § (1) alapján történik az éves adóösszeg megállapítása.

Így, magadnak is ki tudod számolni.


Az éves adó felét úgy kell megfizetni, hogy az legkésőbb március 16-án megérkezzen a NAV-hoz. (Március 15. a határnap, de munkaszüneti nap, ezért a következő banki nap a tényleges határidő. A második felét legkésőbb szeptember 15-ig kell megfizetni. A teljes éves adó is megfizethető március 16-ig.)


Az utalást a NAV belföldi gépjárműadó számlájára kell végezni.

Címzett (kedvezményezett): NAV belföldi gépjárműadó

A címzett (kedvezményezett) számlaszáma: 10032000-01079160 (ha az utalási felület elvárja a harmadik nyolcjegyű számlaszámrészt is, akkor 8 db 0-át kell odaírni).

A közlemény mezőbe az adóazonosító jel 10-jegyű számát kell írni. (Azt, és csak azt; nem lehet ott a befizető neve, rendszám stb.)


┌─ Az ügyfélkapu szinte nélkülözhetetlen; számos dologra használható. Már csak amiatt is megéri, hogy bármilyen, a személyedhez kötődő okmány (személyazonosító igazolvány, vezetői engedély, forgalmi engedély, útlevél stb.) lejárófélben van, akkor két hónappal, majd egy hónappal a lejárat előtt értesítenek emailben, így nem tudsz megfeledkezni róla. De nagyon sok szükséges dolog megnézhető a használatával, illetve, nagyon sok ügy intézhető is vele.

Kb. 5 perc az ügyintézési ideje, és időpont is foglalható rá online; akkor még sorszámot sem kell kérni, mert az időpontfoglaláskor kapott sorszámmal hívnak.

Ha 2016. január 1. után kaptál személyazonosító igazolványt, akkor az ahhoz kapott regisztrációs kártya kódjával online magadnak is tudsz ügyfélkapu regisztrációt csinálni. ─┘

2023. márc. 13. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Bocs', kimaradt: múlt évben nem teljes évi gépjárműadót fizettél, csak a magyarországi forgalomba helyezés napját követő hónap első napjától év végéig, időarányosan.
2023. márc. 13. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!