Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Apósom részére el akarom adni...

Apósom részére el akarom adni a régi, 20 éves autómat (pár százezer Ft). Hogy a legegyszerűbb, legolcsóbb lepapíroznunk? Írhatunk-e ajándékozási szerződést? Hogy terheli mindkét felet a legkevesebb adminisztratív és egyéb költség?

Figyelt kérdés

2023. jún. 7. 15:41
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

┌─ Ha közvetlenül adod el neki, akkor ugyanazok a költségek vannak, mintha idegennek adnád el. Az ajándékozás sem változtat ezen, hiszen nem egyenesági rokonod (egyenesági rokonok, akik egyike a másiktól származik: szülő-gyermek, nagyszülő-unoka, dédszülő dédunoka stb. oda-vissza) és nem testvéred és nem házastársad.

• Eredetiségvizsgálatot kell végeztetni, hatósági áras, a hajtómotor hengerűrtartalmától függ, 17000 Ft, 18500 Ft vagy 20000 Ft. Fizetheti az eladó is, a vevő is, meg is osztható.

• A vevőnek vagyonszerzési illetéket kell fizetnie.

- 0-40 kW motorteljesítmény esetén 300 Ft/kW,

- 41-80 kW motorteljesítmény esetén 450 Ft/kW,

- 81-120 kW motorteljesítmény esetén 550 Ft/kW,

- 120 kW feletti motorteljesítmény esetén 650 Ft/kW.

• Meg kell fizetni az új forgalmi engedély 6000 Ft-os és az új törzskönyv szintén 6000 Ft-os kiállítási illetékét. A forgalmi engedélyt átíráskor kinyomtatják és átadják, a törzskönyvet később postán küldik. ─┘


┌─ Két lépésben olcsóbb.

Elajándékozod a házastársadnak, majd ő az édesapjának.

• Házastárs esetén sem, gyerek-szülő esetén sem szükséges eredetiségvizsgálat.

• Házastárs esetén sem, gyerek-szülő esetén sem kell ajándékozás esetén vagyonszerzési illetéket fizetni.

• Mindkét esetben csak a két okmány kiállítási illetékét kell megfizetni.

Nem kell ajándékozási szerződés; az adásvételi szerződésen a visszterhes/ingyenes szövegnél az ingyenest kell megjelölni, és átíráskor okmányokkal kell bizonyítani az adott hozzátartozói viszonylatot.

Mivel az átíráshoz szükséges kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés (vagy legalább szerződésajánlat igazolás), a házastársadnak biztosítást kell kötnie. Minél sűrűbb gyakoriságot kell választani (ha lehet, akkor havit, ha nem, akkor negyedévest), hogy minél kisebb összeg legyen az első esedékes díj. A megfizetésre van törvényben megállapított 60 nap türelmi idő, az ezen belüli megfizetés nem minősül késedelmes fizetésnek; a türelmi idő alatt él a biztosítás. Ettől jóval kisebb idő alatt apósod válik tulajdonossá, azzal a házastársad biztosítási szerződése érdekmúlással megszűnik. A biztosító rugalmasságától függ, hogy csak a néhány napi díjat fizetteti meg, vagy beszedi ez elő esedékes díjat és visszatéríti a túlfizetést.

Az nem gond, ha a házastársadnak nincs vezetői engedélye, attól lehet tulajdonos is, üzembentartó is. (Átíráskor mindkettővé válik.) Az sem gond, ha üzembentartója másik autónak, annyi, hogy a második szerződéssel A00 bonus-malus fokozatból indul. Mindkettő emel kicsit a díjon, de néhány napnyi díjnál jelentéktelen. ─┘

2023. jún. 7. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!