Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Muszáj ilyenkor használni a...

Muszáj ilyenkor használni a gyorsítósávot?

Figyelt kérdés

A Hajdúszoboszló és Debrecen közti útszakaszon van egy kereszteződés féleség, ahol felkanyarodunk a Debreceni útról a 4-es főútra. Amikor balra kanyarodunk, egy gyorsítósávba ütközünk, amit én őszintén szólva nem szívesen használok, mivel ha működik a lámpa, akkor amikor én zöldet kapok, a jobbról érkező forgalomnak piros, tehát nem jöhet semmi jobbról, ami indokolná a gyorsítósáv használatát. Ebben persze apa nem ért velem egyet, csak piszkosul idegesít, hogy

-99%-ban rajtam kívül senki sem használja

-ha használom, akkor szinte mindig be akar vágni elém valaki, ami zavar a kényelmes haladásban, illetve ha nem lépek oda, akkor még bent is maradok a gyorsítósávban

-hátra kell néznem, hogy meggyőződjek róla, hogy senki nem jön belém, miközben elkerülhetném azzal, hogy a gyorsítósáv helyett egyből a "fősávba" kanyarodok (mivel van lámpa, ugyanolyan biztonságos).

Belinkeltem a kérdéses kereszteződést:

[link]


A kérdésem tehát az lenne, hogy apának van igaza, és lámpától függetlenül kötelező használni a gyorsítósávot, és megbüntetne a rendőr, ha látná, hogy nem használom, vagy csak feleslegesen szívatom magam, és a többi sofőrnek van igaza, amikor nem használják? Kiemelném, hogy a kérdésem csak azokra az esetekre vonatkozik, amikor a lámpa működik! Nyilván, amikor nem működik, és jobbról is jönnek, akkor használom a gyorsítósávot.

Előre is köszönöm az értelmes válaszokat! :)



2020. aug. 20. 21:59
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
78%
Mivel záróvonal van, ezért használnod kell. Alapvető dolog, hogy a záróvonalat nem szabad átlépni.
2020. aug. 20. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
22%
Mi az a gyorsítósáv? Nem nagyon tudom értelmezni a gondod.
2020. aug. 20. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
74%
#2: Minek szólsz hozzá, ha azt sem tudod mi az a gyorsítósáv? Eszem megáll...
2020. aug. 20. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 A kérdező kommentje:

Első, igazad van! Mentségemre szóljon, hogy ez az "utcakép" két éves, és azóta annyira megkopott már a felfestés, hogy aligha merném záróvonalnak hívni. 😅 (élőben fel sem tűnt)

Köszönöm a válaszokat!

2020. aug. 20. 22:09
 5/39 anonim ***** válasza:
22%

Azért szólok hozzá, mert olyan nem létezik a szabályok között.

Van mi megálljon?

2020. aug. 20. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:
82%

Miért ne létezne?

"Gyorsítósáv: az úttesten egy másik úttal való kereszteződés (becsatlakozás) után a többi forgalmi sávtól útburkolati jellel elválasztott rész, amely a mellette levő forgalmi sávba, a kialakult sebességgel történő sávváltás elősegítésére szolgál."

[link]


De a KRESZ-ben is több helyen szerepel.

2020. aug. 20. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
73%
A tendőr megbüntethet ha nem jól használod.
2020. aug. 21. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
49%

A KRESZ-ben nincs szó gyorsítósávról, de megértettem a linkelt jogszabályt. Köszönöm!


Nos, alaposan megnéztem a helyet, de így sem értem, amit írsz.

Bekanyarodsz balra, nagy ívben a külső, rendes forgalmi sávba. Jól értem?

Ha a mögötted jövő a gyorsítósávot használja, majd úgy megy ki, akkor te mennyivel haladsz, hogy be tud vágni eléd? Jó álló helyzetből és kanyarodva nem kell tövig nyomni a gázt, de ha a mögötted jövő annyival gyorsabb, hogy eléd kerüljön, de nem elég gyors ahhoz, hogy akadályozásod nélkül válthasson sávot, akkor mind a ketten hibásak vagytok. Mindegy, hogy te szabálytalanul kerülsz a külsőbe, ő nem vághat be eléd.

De te azt írod, hogy kisebb ívben kanyarodsz a gyorsítósávra, és ott vágnak be eléd. Hogyan? A másik jobbról megelőzz, és vissza bemegy eléd?

A kényelmes haladásról: Szoktam én is lassan menni főúton, amikor nem megyek valahova, hanem kocsikázom. De csak forgalommentes úton.

Ha a tükörben azt látom, hogy jönnek mögöttem, és úgy látom, ha utolér, nem tud könnyedén előzni (mert jönnek szemből is, vagy kanyar van, amit nem lehet belátni), akkor felgyorsítok 90 közelébe, hogy ne akadályozzam.

Neked mi az a kényelmes tempó? Ha be szoktak vágni eléd, akkor benned is lehet hiba.

2020. aug. 21. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
49%
8-as válasszal mi a baj? Én sem értem a kérdezőt, hogyan lehet, hogy ha ő szűken kanyarodik a gyorsítósávba, akkor bevágnak elé? Mi a fenének és hogyan?
2020. aug. 21. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
100%

"A KRESZ-ben nincs szó gyorsítósávról..."

Dehogynem, pl. szerepel benne, hogy a párhuzamos közlekedés szempontjából figyelmen kívül kell hagyni a gyorsítósávot (36. § (1)) vagy hogy tilos rajta megállni (40. § (5))


Kérdező: Nagyon lassan gyorsíthatsz, ha ennyire gyakori, hogy jobbról megelőznek, úgy hogy ráadásul mögüled indulnak és nagyobb íven mennek. Ha kicsit jobban odalépnél, akkor max. komolyabb autóval tudnának jobbról megelőzni. Ha pl. 20-30-cal tökölsz a gyorsítósávban, akkor én is kielőznélek jobbról, bocs. Ugye 90 a sebességkorlát a kereszteződés után.

2020. aug. 21. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!