Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Félelem legyőzése a vezetéstől...

Félelem legyőzése a vezetéstől az alábbi esetben?

Figyelt kérdés
Pár hete lett meg a jogsim,elsőre.Viszont azóta nem vezettem,pedig lenne mit,van családi kocsink. Illetve egyszer vezettem,de olyan félelem jött rám,hogy most nincs, aki közbe avatkozna,ha bármi van,hogy nagyon bepánikoltam. Biztos közrejátszik,hogy 7 hónapos terhes vagyok, és az is,hogy egy autónk van,amire nagyon akarok és kell is vigyázni. Márpedig bele kellene jönnöm, még van egy kis időm gyakorolni amíg a baba jön. Több órát nem akarok már venni,úgy érzem az az én problémámon nem segít. Egyébként nagyon jó fej türelmes oktatóm volt,aki mellett mindig jól éreztem magam,mert sosem üvöltött,mindig mindent elmondott,és kis túlzással csukott szemmel is mertem volna vezetni mellette,annyira megbíztam benne. A férjem be tud ülni mellém, de ő mégsem oktató,és a kocsinkon sincsen plusz pedál az anyósülésnél. Nem akarok úgy járni mint a sógornőm,akinek lassan 10 éve van jogsija,de azóta nem vezetett.

2022. nov. 24. 10:37
1 2 3
 11/25 Hovarju ***** válasza:
66%
Ja és hazaérve, (már megnyugodva), nagyon jót tett az önbizalmamnak, hogy ezt is meg tudtam csinálni.
2022. nov. 24. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
86%
Először vezess olyankor, amikor nincs nagy forgalom, begyakorolt útvonalon. Amerre szoktál vagy szeretnél járni, gyakorolod be, hogy melyik sáv mikor szűnik meg, hol jön tábla, lámpa, stb. Ez biztonságot ad majd. A másik meg, hogy a saját autót is meg kell szokni, pl. a miénkkel állandóan lefulladtam, mert máshol fog a kuplungja. Ha ezek mennek, akkor már pár hét után mehetsz szinte bárhová, lesz rutinod és önbizalmad, mert szerintem ezek hiányoznak.
2022. nov. 24. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
85%

A begyakorolt útvonal tényleg jó ötlet. Én is rettegtem, kisvárosból faluba megyek minden egyes nap. Reggel is izzadtam és délután is munka után a félelemtől, de aztán ezek az izgalmak csökkentek minden egyes nap elteltével. Türelmesnek kell lenni saját magadhoz és a többiekhez is. 6 hónapja vezetek folyamatosan.

Ahogy meg van a begyakorolt útvonal utána hidd el sokkal jobb lesz akár idegen helyen is vezetni . Kitartást és tényleg légy magadhoz türelmes.:)

2022. nov. 25. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
63%
Nem értem ezt a begyakorolt útvonalas javaslatot sokaktól... Persze, mondjuk Amerikában, ahol a szülő tanít vezetni, simán jó ötlet, de itthon? Hát alapból úgy lett jogsija, hogy begyakorolt útvonalakon vezetett az oktatóval, mégis fél. Akkor miben más begyakorolt útvonalon vezetni friss jogsival? Oda kell vezetni, ahova menni kell, tök mindegy, volt-e már arra.
2022. nov. 25. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:
Pedig van létjogosultságaa begyakorolt útvonal gyakorlásának,nem is kevés. Nem akarom kifejteni,mert nincs kedvem,ha te nem érzed,az azért van,mert már vagy régóta vezethetsz,vagy sosem volt ilyen problemad,mint nekem.
2022. nov. 25. 13:35
 16/25 anonim ***** válasza:
70%

Nyugi, én majdnem összecsináltam magam, amikor először vezettem egyedül. 🤣 Szóval nem te vagy az egyetlen, aki így indul neki. Miután megkaptam a jogsit, apámmal vezettem nagyon sokat. Javasolta is az oktató, hogy gyakoroljak valakivel, aki jól vezet és régóta van jogsija. Bejártuk így a fél megyét.


Szerintem is van létjogosultsága egy begyakorolt útvonalnak, amíg nagyon kezdő valaki. Én pl. sokat vezettem itthonról a munkahelyemig, aztán vissza, amíg apámmal gyakoroltam.


Aztán egyszer csak beültem, és elmentem autóval dolgozni, úgy, hogy nem volt mellettem senki... hát rendesen leizzadtam. 😅 Először csak dolgozni jártam kocsival, aztán fokozatosan elkezdtem "új helyszíneket" bejárni. Így sikerült legyőzni a kezdeti félelmet és stresszt. Imádok vezetni azóta is, napi szinten használom az autót. Bár még mindig kezdőnek számítok, alig másfél éve van jogsim.

2022. nov. 25. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
47%
#16 De ez is önellentmondás, ha apáddal vezetsz, ott van valaki, aki tud szólni, mikor kanyarodj, tud szólni, hogy te nem tudod, de 2 percen belül meg fog szűnni a sávod stb. Tehát megint csak semmi értelme a begyakorolt útvonalnak. Mellesleg amikor én azt mondtam, hogy vezessen az apjával-férjével, le lettem 0%-ra húzva, szóval tényleg nem értem, mit kalimpáltok teljesen random hülyeségekkel. Ha nem mer egyedül, üljön be mellé valaki, de ha ott ül valaki, tök mindegy, járt-e már arra életében.
2022. nov. 25. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:

De kifejtem kicsit részletesebben, mi is a baj a begyakorolt útvonallal, főleg egyedül:

1. Nagyon kevesen szereznek úgy rutint egyedül, hogy nem rögződik be szokásként néhány hiba/hülyeség. Ez tény, aki mást mond, az menjen ki az utakra és nézze meg, hogyan közlekednek az emberek - nemcsak itthon.

2. Tudományos tény, hogy a begyakorolt, megszokott környezet ellustít. Nemhiába tapasztalod akár nyaraláskor is, hogy az első 1-2 nap fáradtabb vagy. Sokkal több az inger, amit az ismerős környezetekben megspórolsz, ugyanis az agyad tapasztalat alapján rásegít az észlelésre - azaz ha 100x láttad ugyanazt a kereszteződést, sokkal kevesebb valós infó jut el az agyadig, mintha először látnád, az agyad kitölti a foltokat. Ezért mentálisan fárasztó idegen helyen főleg hosszú távon a vezetés. És igen, ezért van az, hogy a lakóhelyed környékén sokkal nehezebb lesz észrevenni az útra kiszaladó kutyát vagy a részeg biciklist. Igazából tudatosan kéne rákényszeríteni magad, hogy ismerős terepen is figyelj, de ezt senki nem csinálja, senkinek nem természetes csinálni. Nálunk nem, de Amerikában csináltak felmérést, és bizony a legtöbb baleset az egyik résztvevő lakhelye környékén történik, főleg, ha adott helyen kisebb a forgalom és ezért totál váratlan egy nem megszokott helyzet, pl. egy gyorshajtó barom, útra kiszaladó gyerek stb. Idegen helyen amúgy is overdrive-ban van az ember agya, görcsösebben figyel a részletekre.


Tehát újra meg újra megszokott utakon vezetni annyiban segít, hogy tudod, kb. mikor akarsz sávot váltani, de - főleg egyedül - baromira nem a közlekedési rutint és a forgalomra való figyelem készségét fejleszti, csak legyőzi a félelmet egy nagyon hamis biztonságérzet kialakításával.

2022. nov. 25. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 A kérdező kommentje:

#18. Senki sem mondta,hogy életem végéig a megszokott,begyakorolt úton fogok vezetni.

Az 1-es pontod pedig bármely útra ervenyes. Ha szarul vezet valaki,szarul vezet a megszokott útvonalon is.

Az meg az élet vele járója,hogy nagy valószínűséggel bejáratott útvonalakon fogok közlekedni. Orvos-ovi-bolcsi-helyi Lidl,Aldi,néha fodrász,és később munkahely. Ez ilyen.

2022. nov. 25. 15:33
 20/25 anonim ***** válasza:
47%

#19

Én sem mondtam, hogy életed végéig megszokott úton fogsz vezetni, azt mondtam, hogy jogsiszerzésig ezt csináltad, nem látom értelmét ugyanezt tanácsolni a továbbiakra.

Persze, hogy az élettel jár, hogy többnyire bejáratott útvonalon fogsz közlekedni, ezért sem értem, miért jön sorozatosan az a tanács, hogy vezess minél többet begyakorolt úton. Azt fogod amúgy is csinálni, minek kell ezt külön mondani, ennek milyen plusz értéke van tanácsként? (Mellesleg pont ezért írtam le szépen hosszan, mire kell figyelni bejáratott útvonalon, mert pont a bejáratottság is hordoz potenciális veszélyforrást.)

A szarul vezetésre meg annyit, hogy pont leírtam, hogyan lehet jó eséllyel kikerülni, hogy ne vezessen szarul az ember - nem szabad hagyni a hibák berögződését, azaz ne egyedül vezess eleinte. De ha nem egyedül vagy, akkor meg már tök mindegy az útvonal. Kb. harmadjára írom le ugyanazt, remélem, a szövegértés lassan menni fog.

2022. nov. 25. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!