Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kinek van az alábbi helyzetben...

Kinek van az alábbi helyzetben elsőbbsége (biciklisek, körforgalomban)?

Figyelt kérdés

[link]


A mellékelt linken látható képen a pirossal jelzett irányban halad lassú sebességgel egy kerékpáros az egysávos körforgalmon belül. Mögüle nagyobb sebességgel érkezik a zöld nyíllal jelzett vonalon egy kerékpáros (de a megengedett sebességhatáron belül). A zöld a körforgalmon belül (kb. a Szinva-híd környékén) balról kielőzi a pirosat, majd el szeretné hagyni a körforgalmat. A piros menne tovább a körforgalmon belül, ezért kb. ott, ahol a piros vonal a zölddel találkozik, ütköznek. Ki a hibás? Amik bennem felmerültek:

- egysávos úton a kerékpárosok előzhetik egymást, ha nincs tiltva (itt nem volt)

- körforgalmon belül nem tudom, hogy előzhetnek-e, de szerintem ott sincs tiltás, hisz elférnek... (vagy van?)

- balról kell előzni, tehát a zöld alapvetően helyesen előzött.

- ugyanakkor a zöld irányt változtat (elhagyja a körforgalmat), míg a piros irányváltoztatás nélkül haladna tovább a körforgalomban a saját útvonalán...

Az én véleményem az, hogy az adjon elsőbbséget, aki irányt változtat, tehát ebben az esetben a zöld, így ő a hibás ütközés esetén.


Csak hogy értsétek a kérdés szándékát, nem kötözködni, pláne nem pereskedni akarok, csak a KRESZ ezen részével nem vagyok tisztában és gondoltam felteszem a kérdést egy független fórumon. Egyébként nem történt baleset, csak némi anyázás, mert a piros időben fékezett. :) Előre is köszönöm segítő válaszotokat!



2022. máj. 9. 22:00
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
86%
Ha előzés közben összeütköztek, akkor elég logikus, hogy ki a hibás, nem?
2022. máj. 9. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
56%
Autók rendszeresen csinálják ezt... 1 mp előnyért.... nem bírják kivárni h a bicajos továbbmenjen
2022. máj. 9. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:
1/2, nekem azért nem egyértelmű, mert a piros nem változtat útvonalat, megy a saját sávjában. Tulajdonképpen a zöld vág be a piros elé, ha úgy vesszük. Illetve, ha ez egy egyenes úton történne, ahol a zöld előz balról, majd be akar kanyarodni jobbra kis ívben a piros előtt, a piros elé vágva és a piros neki megy, nekem nem a piros tűnik hibásnak, hisz ő csak ment tovább a saját útján... (oké, itt volt egy kanyar is, de az már a körforgalom sajátja, hogy nem egyenes a nyomvonal...) remélem, érthetően írtam le, amit szerettem volna.
2022. máj. 9. 22:25
 4/23 anonim ***** válasza:
77%
Első vagyok. Most leírtad azt, amit én 1 mondattal. A zöld lenne a hibás, mivel előzés közben érnek össze, akkor az előző jármű a hibás. Esetleg van 1-2 kivétel, ahol meglehet magyarázni, ha van videófelvétel, de egyébként ez szimplán egy rossz előzés lenne. De szerintem ilyen kb esélytelen, hogy történjen.
2022. máj. 9. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
83%
Előzésből szabálytalanul akar kimenni...
2022. máj. 9. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
91%

Ez pont ugyanaz a helyzet, mintha sima egyenes úton valaki előzésbe kezd, majd hirtelen eszébe jut, hogy jobbra akar kanyarodni, és összeútközik az előzött járművel.

Természetesen az előző a hibás.

2022. máj. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
78%

KRESZ


34. § (8) Tilos előzni:


e) * útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve


...


- körforgalmú úton,


...


Tehát körforgalmon belül, ha egyéb feltételek fennállnak, lehet előzni.


Viszont


34. § (1) Előzni abban az esetben szabad, ha

...

e) a vezető az előzés befejezése után a járművel a megelőzött jármű elé, annak zavarása nélkül vissza tud térni.

...


Tehát ha csak úgy tudna kikanyarodni, hogy gyorsan vág be a lassabb kerékpáros elé (ha azt sebességének hirtelen megváltoztatására kényszeríti, akkor az már veszélyeztetés), akkor már az előzést sem kezdhette volna meg (kivétel, ha az előzőtt jármű gyorsít, ami tilos, de gondolom ebben az esetben nem történt ilyen).


Egyértelműen a "zöld" kerékpáros lett volna a hunyó üzközés esetén, de a "piros" jól tette, hogy fékezett.

2022. máj. 9. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, örülök, hogy ilyen gyorsan és kellő alapossággal válaszoltatok, és ami a legfontosabb, hogy egybecsengenek a válaszok, tehát - ha szabad így fogalmaznom - a tényállás egyértelmű!


Köszi még egyszer, nagyon jók vagytok!

2022. máj. 10. 00:39
 9/23 anonim ***** válasza:
82%

Lehet, feleslegesen teszem, de a fentiekhez leírom, higy a zavarás mit jelent, mert sokan nem tudják mi zavarás, mi akadályozás.

Zavarás az us, ha elbizonytalanidik a másik közlekedő, niha fuzikailag mehetne tovább. Maradva a oélánál. Ga a zöld nem vég be a piris elé, de érezhetően az előzés elbizonytalanítja, az már zavarás.

Mint a gyalogosnál us zebrán. Lehet, folyamatisan tudna haladni, de a járm mozgása miatt nem érzi, annak mi a stándéka, az zavarás.

Itt a bringás akadályozta a másikat. A balest elkerülése muatt fékeznie jellett.

2022. máj. 10. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
75%
Drágáim, az ide vonatkozó rendeletrészleteken mi a jó istent pontoztok le, áruljátok már el nekem!
2022. máj. 10. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!