Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kinek van az alábbi helyzetben...

Kinek van az alábbi helyzetben elsőbbsége (biciklisek, körforgalomban)?

Figyelt kérdés

[link]


A mellékelt linken látható képen a pirossal jelzett irányban halad lassú sebességgel egy kerékpáros az egysávos körforgalmon belül. Mögüle nagyobb sebességgel érkezik a zöld nyíllal jelzett vonalon egy kerékpáros (de a megengedett sebességhatáron belül). A zöld a körforgalmon belül (kb. a Szinva-híd környékén) balról kielőzi a pirosat, majd el szeretné hagyni a körforgalmat. A piros menne tovább a körforgalmon belül, ezért kb. ott, ahol a piros vonal a zölddel találkozik, ütköznek. Ki a hibás? Amik bennem felmerültek:

- egysávos úton a kerékpárosok előzhetik egymást, ha nincs tiltva (itt nem volt)

- körforgalmon belül nem tudom, hogy előzhetnek-e, de szerintem ott sincs tiltás, hisz elférnek... (vagy van?)

- balról kell előzni, tehát a zöld alapvetően helyesen előzött.

- ugyanakkor a zöld irányt változtat (elhagyja a körforgalmat), míg a piros irányváltoztatás nélkül haladna tovább a körforgalomban a saját útvonalán...

Az én véleményem az, hogy az adjon elsőbbséget, aki irányt változtat, tehát ebben az esetben a zöld, így ő a hibás ütközés esetén.


Csak hogy értsétek a kérdés szándékát, nem kötözködni, pláne nem pereskedni akarok, csak a KRESZ ezen részével nem vagyok tisztában és gondoltam felteszem a kérdést egy független fórumon. Egyébként nem történt baleset, csak némi anyázás, mert a piros időben fékezett. :) Előre is köszönöm segítő válaszotokat!



2022. máj. 9. 22:00
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
77%

#10: ne is foglalkozz vele...

Minden kérdés alatt ólálkodnak trollok, akik el sem olvassák, csak mínuszolnak. Sekélyes beteg lelkivilágúak.

2022. máj. 10. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 krwkco ***** válasza:
66%

"Drágáim, az ide vonatkozó rendeletrészleteken mi a jó istent pontoztok le, áruljátok már el nekem!"

Bár én nem vagyok a megszólítottak között, mert ritkán pontozok és még ritkábban negatívan, Elárulom, hogy mi lehet az ok.

A 44%-os ember rendszeresen körbejár a témakörben és mindent lepontoz, tartalomtól függetlenül.

A 74%-osnak, meg az lehetett az indítéka, hogy nem csak a rendeletek vannak idézve, hanem az utolsó bekezdés önálló vélemény. És ez a félreérthető részlet is szerepel benne: "Tehát ha csak úgy tudna kikanyarodni, hogy gyorsan vág be a lassabb kerékpáros elé...".

Feltételezem, hogy a kommentelő nem akart rosszat ajánlani, de a 'gyorsan bevág elé' kifejezés esetleg nem tetszett valakinek. Mert ezt már nevezhetjük zavarásnak, ami éppen az előző idézet szerint tilos.

2022. máj. 10. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 Alex Fly ***** válasza:
53%
Az előzés feltételei egyértelműen le vannak írva. Láthatóan nem teljesültek - innentől mi a kérdés?
2022. máj. 10. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:

Kedves Alex, kicsit elkéstél a válasszal, mert már megadták a választ, de azért köszi, hogy fordítasz rá időt íly késői órán!

Amúgy, csak hogy értsd a dilemmát, az egyik jármű előz, a másik meg befordul elé és ütköznek. Az a dilemma, hogy a beforduló jármű azért fordult be elé, mert a körforgalom sajátossága, hogy kanyarodik, ugyanakkor ha egyenesen ment volna tovább, nem lett volna ütközés, azaz az előzéssel nem lett volna semmi baj.

Sajnos nem mindenki vérprofi Kreszből és bár az átlagos forgalmi helyzeteket azért ismerik az emberek, azért ez szerintem az átlagostól kissé eltérő...

2022. máj. 11. 00:18
 15/23 Alex Fly ***** válasza:
100%

@14: nem. Nem kanyarodott be elé, hanem egyenesen haladt - a körforgalom jogilag egyenes útnak minősül. Az a jármű változtat irányt, amelyik elhagyja a körforgalmat - és a jelen esetben is az vágott be az egyenesen haladó másik elé.

Nincs ebbem semmi rendkívüli: csak a szokásos jobbhorog tipikus esete...

2022. máj. 11. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

Igen, jogilag valóban egyenes, de amikor a józan paraszt bemegy a körforgalomba, csak azt látja, hogy no, ez így görbül, meg úgy görbül.

Szóval világos minden, már csak "a szokásos jobbhorog tipikus esetét" nem értem, mit jelent, mire vonatkozik... :O

2022. máj. 11. 01:00
 17/23 Alex Fly ***** válasza:
100%

A hegyi szerpentin is egyértelműen egyenes, hiába kanyarog összevissza.

A jobbhorog pedig az az elterjedt jelenség, amikor a kerékpáros mellett bal felől haladó járművezetője úgy dönt, hogy jobbra kanyarodik és ezen tevékenységében nem zavarja meg a mellette egyenesen haladó kerékpáros, hanem a manővert rajta keresztül kívánja kivitelezni. Elég gyakori baleseti ok...

2022. máj. 11. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
79%
Na igen, ezért megyek biciklivel a körforgalomban középen, hogy eszébe se jusson senkinek így megelőzni. Aki nem bírja ki azt a 3 másodpercet, az bekaphatja.
2022. máj. 11. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

Aha, így már világos a jobbhorog, köszi, nem ismertem a szót, a jelenséget annál inkább... :(


18: végülis a biciklis nem köteles teljesen jobbra húzódni, ha jól tudom...

2022. máj. 11. 13:11
 20/23 anonim ***** válasza:
100%
19: annyira kell jobbra húzódnia, mint az autósnak: az út és forgalmi viszonyok szerint.
2022. máj. 11. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!