Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kinek van az alábbi helyzetben...

Kinek van az alábbi helyzetben elsőbbsége (biciklisek, körforgalomban)?

Figyelt kérdés

[link]


A mellékelt linken látható képen a pirossal jelzett irányban halad lassú sebességgel egy kerékpáros az egysávos körforgalmon belül. Mögüle nagyobb sebességgel érkezik a zöld nyíllal jelzett vonalon egy kerékpáros (de a megengedett sebességhatáron belül). A zöld a körforgalmon belül (kb. a Szinva-híd környékén) balról kielőzi a pirosat, majd el szeretné hagyni a körforgalmat. A piros menne tovább a körforgalmon belül, ezért kb. ott, ahol a piros vonal a zölddel találkozik, ütköznek. Ki a hibás? Amik bennem felmerültek:

- egysávos úton a kerékpárosok előzhetik egymást, ha nincs tiltva (itt nem volt)

- körforgalmon belül nem tudom, hogy előzhetnek-e, de szerintem ott sincs tiltás, hisz elférnek... (vagy van?)

- balról kell előzni, tehát a zöld alapvetően helyesen előzött.

- ugyanakkor a zöld irányt változtat (elhagyja a körforgalmat), míg a piros irányváltoztatás nélkül haladna tovább a körforgalomban a saját útvonalán...

Az én véleményem az, hogy az adjon elsőbbséget, aki irányt változtat, tehát ebben az esetben a zöld, így ő a hibás ütközés esetén.


Csak hogy értsétek a kérdés szándékát, nem kötözködni, pláne nem pereskedni akarok, csak a KRESZ ezen részével nem vagyok tisztában és gondoltam felteszem a kérdést egy független fórumon. Egyébként nem történt baleset, csak némi anyázás, mert a piros időben fékezett. :) Előre is köszönöm segítő válaszotokat!



2022. máj. 9. 22:00
1 2 3
 21/23 A kérdező kommentje:
20: Igen, jogos a kiegészítés, mert a jobbratartási kötelezettség az fennáll, de a biciklis nem köteles belemenni az útszéli törmelékekbe vagy a biciklisre különösen veszélyes aknafedőkre... Ha jól tudom.
2022. máj. 12. 01:03
 22/23 anonim ***** válasza:
100%
A jobbra tartás nem jelenti az út szélét. Az a külső sávban haladás. A bringás mehet a sáv közepén is, ha a firgalmat nem akadályozza.
2022. máj. 12. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 Alex Fly ***** válasza:
@22: ha akadályozza, akkor is...
2022. máj. 12. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!