Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha mennék át a zebrán, és...

Ha mennék át a zebrán, és látom, hogy már közel vannak viszonylag az autók,de mégis elindulok akkor nekik meg kellene állni a KRESZ szerintem,nem?

Figyelt kérdés
Sokszor hiába állok ott sosem állnak meg,ma meg olyan volt hogy ugyanígy elindultam átkelni ,az idota meg még ledudált és úgy hajtott el előttem miközben már majdnem a zebra felénél jártam.
2022. máj. 25. 20:48
1 2 3
 21/26 krwkco ***** válasza:
73%

#20

"ahol elsőbbsége van (a gyalogos-átkelőhelyen, azaz a két járda közti részen"

A főútvonalon haladó autónak is így szoktad megadni az elsőbbséget? A KRESZben ott is így van szabályozva: "Elsőbbség az útkereszteződésben". Amíg a főúton jövő jármű orra nem érinti a mellékútvonal vonalát, addig nincs az útkereszteződésben és ezért nincs is elsőbbsége? Mert lehet, hogy előtte rátapos a fékre és leparkol?

2022. máj. 29. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:

21

Mielőtt okoskodásba kezdenél, nézz utána a KRESZ-ben annak, amit írni akarsz. Mindketten jobban járunk. Az elsőbbség fogalma a KRESZ szerint, szó szerint másolva:

"Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására."

Tehát ha a főútvonalon érkezik mondjuk egy kamion, de épp átengedett maga előtt egy gyalogost a zebrán, akkor én a mellékútvonalról érkezve szépen átmegyek előtte, mert ezzel nem kényszerítem se az irányának, se a sebességének a megváltoztatására.

Ugyanígy, a járdán álló gyalogost se kényszerítem se az irányának, se a sebességének a megváltoztatására.

Persze, ha látom, hogy folyamatosan halad, és le fog lépni elém, akkor meg kell adnom neki az elsőbbséget. (De ez logikus is, hogy elengedem, mert ha egyszer lelépett, onnantól már zavarnom sem szabad, máshogy pedig nem tudnám folytatni az utamat, csak a zavarásával vagy rajta keresztül.)

2022. máj. 29. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 Alex Fly ***** válasza:
48%
@22: akkor te meg olvasd tovább az elsőbbségről szóló passzust. Tapasztalni fogod, hogy a gyalogosokkal szemben jóval szigorúbba szabályozás: azokat nem csak a sebességük vagy haladási irányuk hirtelen megváltoztatására nem kényszerítheted, de még csak nem is zavarhatod őket.
2022. máj. 29. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
0%

23

Te meg a 17-es hsz-omat olvasd el. És próbáld is felfogni. Ott már kifejtettem, hogy a gyalogosok zavarása csak ott tilos, ahol elsőbbségük van. Mint a KRESZ-ben olvasható.

Elsőbbségük pedig nem a járdán van, hanem az úttestnek azon a részén, amit gyalogos-átkelőhelyként definiálunk.

Vesd össze a KRESZ ezen két mondatát:

"Azt a gyalogost, akinek elsőbbsége van, az elsőbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában."

"A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van."

Érted? A "gyalogosátkelőhelyen áthaladó" gyalogosnak van elsőbbsége, tehát aki már megkezdte az áthaladást.

Ezt nem lehet másként értelmezni, mint hogy a gyalogost a zebrán haladva tilos zavarni.

Ennek az egész zavarási tilalomnak az a lényege, hogy a gyalogosok mielőbb el tudják hagyni a számukra fokozottan veszélyes úttestet. Mikor még a járdán ácsorognak, ott biztonságban vannak.

2022. máj. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 Alex Fly ***** válasza:
73%

@24: Te most saját magaddal vitatkozol? Igen, a gyalogost ott tilos zavarni, ahol elsőbbsége van. És igen, a gyalogátkelőn elsőbbsége van. Tehát az átkelésben nem akadályozhatod, de még csak nem is zavarhatod. Hogy a szerényebben bútorozottak is megértsék: nem akadályozhatod meg az átkelésben. Sem abban, hogy lelépjen az úttestre, sem abban, hogy elhagyja azt, sem a kettő közötti szakaszon.

Vagy a stoptáblánál is csak annak adsz elsőbbséget, aki már bent van a kereszteződésben?

2022. máj. 29. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
16%
Ennek most tényleg képes volt valaki zöldet nyomni? Mikor minden elképzelését a KRESZ mondataival cáfoltam?
2022. máj. 30. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!