Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ebben a kereszteződésben ezek...

Ebben a kereszteződésben ezek az autók szabályosan parkolnak?

Figyelt kérdés

[link]


A fehér illetve fekete autó.

idézve az alapjárat oldaláról:

"tilos megállni és várakozni körforgalomban, útkereszteződésekben, illetve az úttestek széleinek metszéspontjától számított 5 méter távolságon belül."


Nos én a mondat utolsó felét nem igazán értem a mai napig (lehet savazni) ezért kereszteződés közelében sose parkoltam még.

Ezért se tudom, hogy a fenti autók szabályosan parkolnak-e. Mert egyirányú utcában tudom, hogy simán lehet parkolni mindét oldalon, ha van a 2 autó között elegendő szélesség (ezt se tudom pontosan mennyi), de ez kétirányú környék.


A másik kérdésem szorosan összefüggésben az előbbivel:

Ide a kék autó mögé a menetiránnyal megegyező irányban az útpadkához közel parkolhatna még egy autó vagy sem? Illetve jól sejtem, hogy a kék egyébként totálisan bénán parkol itt, hiszen a menetiránnyal szemben állt le?



2023. márc. 14. 20:18
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Bocs az utolsó bekezdés elejéről lemaradt a link:

[link]

2023. márc. 14. 20:19
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha a kereszteződéstől megvan az 5 méter, akkor szabályosan parkolnak. Csak jobb szélre szabad parkolni, tehát aki a menetiránnyal szemben parkol, az szabálytalan.
2023. márc. 14. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen mindegy. Azért van az 5 méteres távolság meghatározva mert ezen távolságon belül a rálátási háromszög nem biztosított. Röviden a kereszteződés nem belátható.
2023. márc. 14. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 MGéza ***** válasza:
52%

Mindkét autó szabálytalan, röviden mert:

Kétirányú úttesten, gyakorlatilag beleparkoltak a kereszteződés metszéspontjába és a forgalmat akadályozhatják.

2023. márc. 14. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"Ha a kereszteződéstől megvan az 5 méter"


Ezt az út szélességében kell érteni vagy a metszésvonalaktól? Gondolom utóbbi.

Elnézést, tudom debil kérdés, de szeretném végre tisztába tenni.

Én így tudom értelmezni (emlékem szerint is az 5 méteres szabály tekintetében:

[link]


Ahol zöld ott lehet parkolni (5 méteren kívül a kereszteződés metszésvonalait tekintve). Illetve azt nem tudom, hogy az út szélességében mi a szabály. Mert ugye odafele meg visszafele is parkolhat autó az úttesten (ha nincs tiltótábla) de a szélességre is gondolom azért van szabály mennyi helyet kell hagyni 2 kocsi között.

2023. márc. 14. 20:54
 6/12 MGéza ***** válasza:
51%
#5: A parkoló kijáratát is figyelembe kell(ene) venniük, ami kétirányú. Biztos, hogy nem marad elég hely a kétirányú forgalomnak.
2023. márc. 14. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
#5 Az útszegély végétől mérendő az 5 méter. Ilyen T alakú kereszteződésben szabályos állni az útszegély mellett amúgy, itt néhányan rosszul tudják. A kék autó mögött már nem állhatsz meg mert akkor nincs meg az 5 méter.
2023. márc. 14. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A környéket nem ismerem, a képeken viszont nem láttam táblát, útburkolati jelet, ami a szabályoktól eltérő parkolási módot tenne lehetővé, és akkor az összes, menetirány szerinti bal oldalon álló, ráadásul sok srégen (ferdén) álló autó szabálytalan.


A KRESZ személygépkocsik részére meghatároz egy minimum 5 méteres távolságot az útkereszteződéstől, ahol tilos várakozni.

A távolságot az úttestek metszéspontjától kell értelmezni, tehát az út szélének az íve még több is, mint 5 méter.

Nyilván nem méricskélni kell ez a távot, úgy megállni, hogy az inkább több legyen, és láthatóan nem akadályozza a forgalmat.

Kereszteződés közelében az autóvezetők többsége nem szeret megállni, ha van más lehetősége. Nem azért, mert szabálytalan, egyszerűen az egy rizikósabb parkolóhely.

Nem ő lesz a vétkes, ha valaki belehajt az autójába, de az neki se jó - legalább is az autóvezetők többségénél azt látom, hogy nem ő akar az első lenni, a kereszteződéstől 5 méterre, de ha nincs sok hely, megállnak 4 méterre is.

2023. márc. 14. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Összekötöd az útszegélyeket a kereszteződés két szélén, ahol még nem íves, hanem egyenes. Ettől lemérsz 5 m-t a T szára felé, és ezen belül nem szabad megállni.

Az elsőként linkelt képen a fekete autó hátulja szerintem már belóg az 5 m-be, de nem biztos.

Kapubejárónál nem kell 5 m-t tartani, szóval a fehér nem szabálytalan a garázsok miatt. (Csak a ki- és bejárást nem szabad akadályozni.)

Ha nagyon szűk lenne az út, akkor ezért is tilos lenne megállni, mert az út bal széle és az autó közt legalább 3 m-nek el kell maradni.

(Egyirányú út esetén bal oldalon akkor szabad megállni, ha az autó és az út jobb oldala közt legalább 5,5 m marad, mert oda még beállhat utólag jobbra is valaki, és még így is meg tud maradni 3 m.)

A kereszteződéssel szemben (a T felső szára mellé) nem tilos megállni, ha tábla vagy egyéb nem tiltja.

A 2. képen a kék autó mögött már nincs meg az 5 m, tehát ebből a szempontból is szabálytalan, nem csak a bal oldalon való megállás miatt. (És a 8. válaszoló meglátása is helyes, az átlósan álló autók is szabálytalanok, mert ott nincs felfestve parkoló, ergo csak az út jobb szélén állhatnának, orral kifelé. Így most aki jobb oldalon áll a hivatalos parkolóban, az nem feltétlenül tud kijönni, ha oldalról kissé közelre parkoltak a szomszédai. (Gondolom, a közteresek is megértik, hogy egyszerűen nincs több hely parkolni, ezért nem büntetnek. Mert akkor a lakók több parkolót követelnének az önkormányzattól, az autóval nem rendelkezők meg több zöldfelületet követelnének, a polgármester így is, úgy is veszítene a népszerűségéből... Inkább nem büntetnek.)

2023. márc. 15. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

#9: Várj, ez nem egészen egyértelmű. Kereszteződés széleinek metszéspontjaitól számított 5 méter.

Gondolom (és te is így magyaráztad) ezt így kell elképzelni:

[link]


Piros ponttal jelölve a metszéspontokat ahonnan 5 métert kell mérni minden irányba és attól távolabb lehet csak parkolni.

A gond viszont az, hogy a fehér bőven bele esik ebbe az 5 méterbe garázs nem garázs teljesen tök mindegy.

2023. márc. 15. 14:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!