Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Miért a jobb oldali közlekedés...

Miért a jobb oldali közlekedés lett az elterjedtebb?

Figyelt kérdés

Google-ön utána olvastam, hogy mire vezethető vissza a jobb és a bal oldali közlekedés. De azt nem értem, és erre nézve nem találtam használható írást, hogy ha a bal oldali közlekedés (és jobb oldali kormány) bizonyos szempontból jobb és kézenfekvőbb, akkor miért is nem ez terjedt el?

Volt alkalmam néhány hónapon keresztül napi szinten autót vezetni Írországban (ahol ugyebár bal oldali közlekedés, és jobb oldali kormány van). Előtte is vezettem már itthon, és utána pedig már volt is tapasztalatom összehasonlítani az itthoni, vagyis a világ kétharmada által használatos metódust. A saját tapasztalataim szerint sokkal jobb a Brit-szigeteken használt közlekedési forma, és azt gondolom, hogy a jobb kezeseknek sokkal kézenfekvőbb. Na most többségében az emberek jobb kezesek, és elméletileg kényelmesebb lenne a bal oldali közlekedést használni. De akkor a gyakorlatban ez miért nincsen így? Erre nagyon kíváncsi vagyok, és szeretném megérteni...



2015. febr. 19. 17:11
 1/4 anonim ***** válasza:
Sok újat nem lehet mondani, ha utánanéztél. Napóleon balkezességéből indult ki a dolog.
2015. febr. 19. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nincs olyan hogy kézenfekvőbb vagy jobb. Az út szimmetrikus és két oldala van, tökmindegy melyiket használják elsődlegesen. Jobb kezeseknek a kézifék és váltó elérése szempontjából egyszerűbb vezetni a jobbos közlekedésben vezetni, de a balos közlekedésnél is ugyanúgy meg tudják tanulni az emberek, nem szenvednek belőle hátrányt. A döntő az volt, hogy a kontinentális európai országoknál célszerű volt átvenni ugyanazt a rendszert, amit a szomszédok is használnak, hogy ne legyen gubanc az országhatáron belül és azon túl - Magyarországon is így került bevezetésre a dolog (tudniillik eleinte mi is jobbkormányos ország voltunk). Szigetországokban vagy azok gyarmatain ez sokáig nem volt olyan zavaró, mert max. komppal tudott betörni pár balkormányos autós. Ma már Nagy-Britanniában sem kapják fel annyira a fejüket, ha valaki "rossz oldalon" ül a kocsiban, de ettől függetlenül nem valószínű, hogy áttérnének más rendszerre, már túlságosan kiépítették az infrastruktúrát.
2015. febr. 19. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Magyarországon miért a focistadion építés terjedt el most,és miért nem pl a röpladacsarnokok ? Mert a főnöknek ez a kedvence ,mint annó régen a jobbkormányos autók...
2015. febr. 19. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Az emberek zöme jobbkezes és jobblábas. Emiatt könnyebb a sebváltót, a gázpedált és a féket kezelni. Mint ahogyan régen a kardot is zömében jobbkezesek forgatták, emiatt a kardhüvely a baloldalon volt elhelyezve, amiből könnyedén lehetett kirántani a kardpengét a jobbról közelítő ellenségre. A lóra szállás is a baloldali kardhüvely miatt a ló baloldalán volt a könnyebb, tehát a lóval haladás is a baloldalon történt annak ellenére, hogy többnyire jobbkezesek voltak a kardforgatók.

És mivel maradt nagy általánosságban a jobbkezesség, így a gépkocsikba jobboldalra tették a sebváltókat, a vezetőülést meg a baloldalra, ezzel az úttest jobb áttekinthetősége miatt a közúti forgalom is áthelyeződött a jobboldalra.


Baloldali forgalom csak hagyományőrzés miatt van a világ országainak kábé egynegyedében.

2015. febr. 21. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!