Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Egy vitában szeretnék vélemény...

Egy vitában szeretnék véleményt kérni. Jogosítvány nélkül vezető egyén és mellett ülő autótulajdonos (jogosítvánnyal rendelkező) milyen büntetésre számíthat hogyha megállítja a rendőr?

Figyelt kérdés

Nem igazán tudom személy szerint és én is csak azt állítom amit tanultam. Most járok kresz oktatásra és az oktatóm szerint, ha ilyen történik ,hogy valaki jogosítvány nélkül vezet és mellette ül az autótulajdonosa akkor nem csak az autót vezető személyt büntetik meg, hanem az autó tulajdonosát sőt akár letöltendő börtönbüntetésre is ítélhetik. Nekem az oktatóm ezt mondta, ez valami nagyon friss jogszabály. Akivel ezt beszéltük szerinte ez hülyeség és csak azt büntetik meg aki vezette az autót azt is csak pénzbírságra.

Nagyon megkösszönném ha segítene valaki hozzá értő személy vagy esetleg valamilyen jogszabályt bemásolna erre vonatkozóan.



2017. okt. 11. 14:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem új jogszabály, jármű vezetés jogosulatlan átengedése miatt vonják felelősségre az autó tulajdonosát.
2017. okt. 11. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem új jogszabály, de börtönbüntetéssel nem jár, még baleset esetén sem.

Első leírta a meghatározását.

Börtön akkor lehetne belőle, ha sok halottal járó súlyos baleset történne. Pusztán az átengedés, csak pénzbírságot von maga után.

2017. okt. 11. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, hogy a "járművezetés átengedése nem jogosult személynek" csak szabálysértés!

A másik eset a "járművezetés tiltott átengedése" -ha a vezető ittas is- már bűncselekmény!

2017. okt. 11. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
23%
Ott kezdődik a dolog hogy az autó tulaja ne mondja azt hogy tudomása volt arról hogy a másiknak nincs jogsija. Ennyi. Nyilván az elején úgy kell átadni a volánt ,hogy a jogsi nélküli személy magára fogja vállalni hogy ő azt mondta a másiknak ,hogy van jogsija! Mivel magánszemély nem jogosult igazoltatásra ezért nem is kérheti el a személyazonosságot is igazoló jogosítványt a másik féltől.Mint ahogy nem is szondáztathatja meg .. De ez csak konkrét komoly balesetnél merülhet fel,mint nagy probléma, sima közút ellenőrzésnél a vezetőt büntetik meg,aztán helyet kell cserélniük és mehetnek tovább. Nyilván el kell játszani a tulajnak ,hogy csodálkozik és szidja a másikat hogy lehet ilyen hülye stb ,egy kis színészet nem árt.
2017. okt. 11. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Nyilván nem egyszerű a kérdés.

Ha pl neked azt monta az a személy, hogy van jogsija, azt neked jóhiszeműen el kell hinned elvileg, mivel nem vagy hatóság, nem kérheted el tőle. Az más kérdés, hogy a rendőr se hülye, egy vadidegen Gipsz Jakabnak nem adnád oda az autódat, ha meg már legalább haver, akkor hogyhogy nem tudtad, hogy nincs jogsija.

Amúgy a tényálladék ilyenkor valóban a gépjárművezetés jogosulatlan átengedése lehet, így mindkettőtök kap pézbírságot, ha nem okoztok így balesetet, akko szerintem olyam 50rugó/fő, de lehet többet.

2017. okt. 11. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%
#4-nek hurrá, Magyarország a kiskapuk elkötelezett országa vagy hogyan tanuljunk hazudni.
2017. okt. 11. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
31%
Én semelyik haver jogosítványáról nem vagyok köteles tudni,nem élünk együtt. Nekem ő azt mondta van én meg elhittem. Ez ,hogy tudja hogy biztos nincs neki jogsija ,maximum egy háztartásban élőkről feltételezhető,ha pl apa átengedi a fiának a kormányt pedig tudja hogy éppen most fizeti neki a jogsit. De haver ,szóval nem egy lakcímen élő embernek nem vagyok köteles tudni hogy van e jogsija avagy érettségije vagy himlőoltása. A rendőr próbálhat büntetni, de te meg nem vagy köteles aláírni. Tovább kell vinni bírósági szakaszra ha kell és simán megúszod. De értelmes rendőr ezért nem is szokott próbálkozni, onnan tudom hogy konkrétan megesett amit írsz és csak a vezetőt akinek nem volt jogsija büntette meg 10 ezer ft-ra csekken.
2017. okt. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Akkor 6-os te fizess önként az államnak ,soha ne gondolkodj ,biztos jó helyre megy majd a pénz :D
2017. okt. 11. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha ittas a személy, s hasonlók



Ön csak akkor vonható felelősségre, ha bizonyítható, hogy a jármű átengedésekor tudta, hogy olyan személynek adja át a jármű vezetését, aki ittas vagy egyébként alkalmatlan állapotban van a vezetésre. A Legfelsőbb Bíróság álláspontja értelmében azonban nem jelenti a járművezetésre való alkalmatlanságot, ha a jármű vezetője a vezetést olyan személyre bízza, akiről tudja, hogy nem rendelkezik érvényes járművezetői engedéllyel, igazolvánnyal. Ez a cselekmény csak szabálysértést valósít meg.


Büntetés járművezetés tiltott átengedése esetén:


Ügyvédi Irodánk tapasztalatai alapján járművezetéstől eltiltásra és pénzbüntetésre kell számítania annak az elkövetőnek, aki a járművezetés tiltott átengedésének a bűncselekményét valósítja meg. Súlyosabban minősül a cselekmény, ha maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget, halált, kettőnél több ember halálát vagy halálos tömegszerencsétlenséget okoz.


Btk. 238. § (1) Aki vasúti vagy légi jármű, gépi meghajtású úszólétesítmény vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton gépi meghajtású jármű vezetését ittas vagy bódult állapotban lévő személynek, illetve a vezetésre egyéb okból alkalmatlan személynek átengedi, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) A büntetés bűntett miatt


a) három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget,


b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,


c) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget okoz.

2017. okt. 11. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. :)

Ezek szerint az oktató arra gondolt, hogy akkor bűncselekmény, ha balesetet okoz.

Bár szerintem lehet rendőrtől is függ milyen büntetést ad.

2017. okt. 11. 18:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!