Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Jobbra nyilas zöldnél elsőbbsé...

Rumi bátya kérdése:

Jobbra nyilas zöldnél elsőbbséget kell-e adnom a zebrán?

Figyelt kérdés
Történt egy baleset ilxen szituációnál, kíváncsi vagyok a szabályra.

2018. máj. 4. 10:05
1 2 3 4
 21/34 Alex Fly ***** válasza:
0%

@20: nem. A lelépése szabálytalan marad. Viszont az átkelő gyalogos zavarása ettől függetlenül tilos.

És attól, hogya gyalogos azátkelőn halad a piros lámpája ellenére, még lehet teljesen szabályos. Az arra haladó jármű vezetőjének a kötelessége a zavartalan és biztonságos átkelésének a biztosítása, nem pedig megpróbáni kitalálni, hogy mennyire volt szabályos...

2018. máj. 5. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 Beviz Elek ***** válasza:
100%

#21

Ezt remélem te sem hiszed el. Ha ez valóban így lenne, akkor a városi forgalomban mindenki állhatna a zöld lámpáknál.

Ismétlem, nem ütjük el direkt a gyalogosokat, de semmi keresnivalójuk a zebrán ilyen esetben. Nem mellesleg a rendőr büntet(het) érte.

2018. máj. 6. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 Alex Fly ***** válasza:
0%

@Beviz Elek: a KRESZ 43.§ elég egyértelmű. Nem tudom, mit lehet rajta nem érteni. Persze egyszerűbb a hatályos szabályokat lepontozni mint ismerni és betartani, de azért nem kellene megmagyarázni, hogy a leírtaknak az ellenkezője lenne igaz.

Ha pedig valaki nem ismeri a KRESZt, az ne karja magyarázni sem...

2018. máj. 6. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 Beviz Elek ***** válasza:

[link]


Itt egy kis olvasnivaló.


Nem mellesleg amikor tanultam a KRESZt, akkor felrajzoltak egy piramist amiben megtanították a rendőr-lámpa-tábla-útburkolati jel erőviszonyát. A lámpa felülírja a táblát és útburkolati jelet, tehát a gyalogosnak már villogó zöld jelzésnél sem szabad a gyalogátkelőre lépni.


A kérdésre visszatérve, nem, nem kell elsőbbséget adni nyilas zöld esetén, nem kell számítani lelépő gyalogosra és amennyiben nem bizonyítható hogy direkt gázoltunk át rajta, úgy a gyalogos hibája a baleset.

2018. máj. 6. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 Alex Fly ***** válasza:
0%

@24:két, egymástól független dologról beszélünk. A gyalogos a lámpa piros jelzésénél nem léphet az úttestre.

De jelen esetben nem a gyalogosrab hanem a járművezetőre vonatkozó szabályokról szólt a kérdés. Azok pedig az általam említett paragrafusban vannak leírva. A kanyarodó autósnak nem a gyalogosokrab hanem a járművekre vonatkozó előírások az irányadóak.

2018. máj. 6. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 Beviz Elek ***** válasza:
100%

"A kanyarodó autósnak nem a gyalogosokrab hanem a járművekre vonatkozó előírások az irányadóak."

Nyilas zöld: elsőbbséged van, menjél.


A #9-es válaszomban benne van. Járművekre az vonatkozik, hogy nyilas zöld esetén senkinek sem kell elsőbbséget adni, a bizalmi elv miatt pedig nem kell arra számítani hogy a bamba gyalogos lelép eléd. Mivel a fényjelző készülék piros a gyalogos számára, emiatt ideiglenesen olyan, mintha a gyalogátkelő ott sem lenne.


Mit nem értesz ezen?

2018. máj. 6. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 Alex Fly ***** válasza:
0%

Lehetb hogy a 9-es válaszodban írtadb de ez akkor sem egyezik a KRESZ-el.

A nyilas zöld annyit jelentb hogy amennyiben a jelzett irányban haladsz tovább, akkor továbbmehetsz. Sem többet, sem kevesebbet. Az pedig, hogy a piros jelzés esetén a gyalogos nem léphet le az úttestre, semmilyen formában nem befolyásolja a már az úttesten haladó gyalogos elsőbbségét és a zavarásának tilalmát.

2018. máj. 6. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:
100%

Tekerheted akárhogy a kreszt kényed kedved szerint ,de attól még ha piroson átmegy a gyalog és elütik akkor nem az autós lesz a hibás,hanem a gyalogos. Ez a joggyakorlat ,és a józan ész is ezt diktálja.


Ha én piroson gondolok egy nagyot és nekiindulok autóval,aztán oldalról a zöldön közlekedők nekem jönnek, nem mondhatom ,hogy oké de ha nem nézzük a lámpákat akkor végül is a táblák szerint én főúton voltam ,szóval nekem van amúgy elsőbbségem ,mert heveny röhögőgörcsöt kap a rendőr akit kihívnak.

2018. máj. 6. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 Alex Fly ***** válasza:
0%
@28: jó, legyen... Tekerhetem a KRESZt... Igaz, könnyű úgy, ha az ember ismeri. Próbáld ki!
2018. máj. 6. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 Beviz Elek ***** válasza:
Ha ismernéd, nem állítanál ekkora bromságokat.
2018. máj. 6. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!