Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Elsobbsege_vane_a_szandeknak...

Elsobbsege_vane_a_szandeknak Tudtátok-e? A gyalogosok többsége olyan értesülés birtokában van, hogy ha a gyalogátkelőhely szélén átkelési szándékkal áll, akkor a járművek kötelesek megállni, és számára biztosítani az áthaladást.

Figyelt kérdés

- Ez nem teljesen így van, annak ellenére, hogy több helyen is azt kommunikálták, hogy már a gyalogos szándékának is elsőbbsége van. A gyalogosnak a zebrán van elsőbbsége, de csak ha már áthalad a gyalogátkelőhelyen, és csak akkor léphet le, ha biztos a veszélytelenségben, nem mehet át hirtelen. A járművezető a zebrát fokozott óvatossággal közelíti meg, olyan sebességgel, hogy ha szükség van rá, akkor lefékezhessen, megállhasson, de mindig az adott helyzet határozza meg azt, hogyan cselekszik – mondta Horváth László békéscsabai gépkocsivezetés-szakoktató.

2013. április

[link]



2018. jún. 26. 11:20
1 2 3 4 5
 11/41 anonim ***** válasza:

A jogszabályokat leírtátok, de a gyakorlatban a magyarországi közlekedés -sokszor- inkább a túlélésről szól.

Van is egy arany mondás:

"Elsőbbsége annak volt, akinek megadták!"

(A többieknek marad a kórház vagy a temető.)

2018. jún. 26. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 Alex Fly ***** válasza:
31%
Nem csodálkozok a mai magyar közlekedési kultúrán. Ha már egy "gépkocsivezetés-szakoktató" sem ismeri a szabályokat, akkor mit várjunk el az egységsugarú átlagközlekedőtől? Az sem jobb, ha ismeri és nyilvánosan a megszegésükre biztatja a tanítványait...
2018. jún. 26. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 anonim ***** válasza:
51%

Tragikus, hogy egy oktató nincs tisztában közlekedéssel kapcsolatos alapvető dolgokkal, s még reklámozod is.


Tisztázni kellene valamit.

Mi is az az elsőbbség, s mit kell megadni?


Aki közlekedik, az mozog. Nagy felfedezés, mi?!

No most dolgok időnként egyszerre történnének. Ugyanakkor ér egy kereszteződéshez két jármű, s egymás útját metszik.

Mivel nem fényből vannak, ezért ez lehetetlen. Összeütköznek.

Hogy ez ne történjen meg, valamit ki kell találni.

Erre való pl. az egyenrangú utak kereszteződésében a jobb kéz szabály. Ez ugyan nem hivatalos elnevezés, de közkeletű. Itt is jó lesz.

Ha az egyik autó már a kereszteződésben van, akkor ott van. Mindegy, hogy a később érkező merről jön.

Ahol a forgalom megkívánja ott eltérő rendet szabnak meg táblával vagy forgalomirányító készülékkel, rendőrrel.


Ha a gyalogos az úttesten van, akkor ő már ott van. Nem elsőbbségadás az, ha nem ütöd el, hanem később értél oda.

A gyalogos sok helyen átmehet zebra nélkül is.

Ha te később érkezel (nem kell satuznod, nem kell elrántanod a kormányt), akkor a gyalogos szabályosan megy át az úton.

Várakoznia csak akkor kell, ha vészfékezésre, kormányelrántásra kényszerülnél, vagy meg kellene állnod miatta.

Ha a zebránál is várnia kellene, akkor minek van zebra?

2018. jún. 27. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 Crisopher ***** válasza:
78%
A gyalogosnak elsőbbsége van a zebrán (kijelölt gyalogos átkelőhely). Pont. Az autós köteles a zebrát úgy megközelíteni, hogy a gyalogosnak az elsőbbséget minden esetben meg tudja adni, és véletlenül se zavarja a gyalogost. Ha ez csak úgy megoldható, hogy 50 helyett 30-cal közelíted meg a zebrát (mert mondjuk nem nagyon belátható), akkor annyival kell megközelíteni. Csak hát egyes autósoknak derogál zebra előtt esetleg lassítani, hogy ezzel is felkészüljön egy esetleges megállásra. Én is tudok olyan zebrákat mutatni, amiket célszerűbb 30-cal megközelíteni, mint 50-nel, és olyankor én is lelassítok, mivel egész egyszerűen így lehet biztosítani azt, hogy a gyalogosnak megadjam az elsőbbséget.
2018. jún. 27. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
0%
Teljesen korrekt cikk, csak azt mondja amit a KRESZ és a józan paraszti ész is megkövetel. A gyalogos nem szaladhat ki, nem fordulhat rá hirtelen a zebrára, nem léphet le anélkül, hogy körbenéz, amivel egyébként egyúttal egyértelműen jelzi is az átkelési szándékot. Az autós úgy kell közelítsen, hogy ha gyalogos áll ezzel a nyilvánvaló átkelési szándékot jelző magatartással a zebránál akkor azt a kötelességének eleget téve át is tudja engedni, ne kelljen a gyalogosnak sem még egy sem még kettő meg még sehány autóst kivárnia ebben a szituban. Ennyi. A többi csak erőlködés amikor vagy az autós vagy a gyalogos szeretné kimagyarázni, hogy neki miért is van a fentieknél mégis nagyobb elsőbbsége, hogyne. Aztán ne csodálkozzon, ha a kórházban vagy a böriben ébred.
2018. jún. 28. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
53%

15. Amit írsz, azzal nincs gond, de sem a kérdésben nem ez áll, sem a cikkben.

Ugyanis ott arról van szó, hogy csak annak van elsőbbsége, aki már az úttesten van. VAN! Nem lesz.

Ez pedig marhaság.

2018. jún. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 Alex Fly ***** válasza:
57%
@15: "ha gyalogos áll ezzel a nyilvánvaló átkelési szándékot jelző magatartással a zebránál", akkor nem kapta meg az őt megillető elsőbbséget. Normális esetben a gyalogos nem áll az út szélén, hanem bármikor biztonságossan átkelhet az arra kijelölt átkelőn.
2018. jún. 28. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:

17.

Akkor a KRESZ nyilván nem normális, mert aszerint bizony nem. De a KRESZ ismeretén kívül is ez az elővigyázatos magatartás tűnik ösztönösen is normálisnak a legtöbb embernek és nem kell itt magyarázgatni, számos olyan eset fordulhat elő amikor a gyalogosnak egyszerűen nem tudja már megadni az elsőbbséget az autós! Önhibájából vagy azon kívül. Például, mert eszméletlenül borul a kormánykerékre, a lába meg a gázon tapos, láttam ilyet személyesen egy parkolóban. Az a szegény ember bárkit elgázolt volna ha ez egy zebra előtt történik vele. A KRESZ ilyen helyzettel is kalkulál egy ennyire védtelen résztvevő számára megalkotott szabállyal, de te nyugodtan lépj le, viszont a normális emberek a saját érdekükben hallgassanak a KRESZ-re szerintem és ezt tanítsák meg a gyerekeiknek is, hogy azok hazaérjenek hozzájuk suli után.



16.

A fenti cikkel ebben tényleg nehéz egyetérteni, de egy ilyen esetet kellene elképzelnie mindenkinek mielőtt a fenti cikket megítéli. Jön az elszabadult autó, a gyermeked áll a zebránál és ő nem tudhatja, hogy abban az autóban mi zajlik és az az autós nem tud, nem fog megállni. Mit mondanál neki? Kisfiam elsőbbséged van hát menjél már. Én biztos nem, én a cikkel egybehangzó viselkedésre tanítom, még akkor is ha ezt a KRESZ nem követelné meg.

2018. jún. 29. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
53%

Durván le lettem pontozva, nem értem miért.

18-as igazad van, s mégsem.

Az oktató azt mondja csak annak van elsőbbsége, aki már az úttesten van. Aki menne, azt nem is kell elengedni.

Te azt írod - sarkítva, tudom - hogy menjen csak a gyerek, akkor is ha tudod, elcsapják. A cikkben meg az van, menjen csak az autó, ha gyalog nincs az úton.

Ha már ott van, akkor nem elsőbbségadásról beszélünk, s akkor mindenhol el kell engedni.

***

Olyan ez mint az, hogy aki tolat, annak senkivel sincs elsőbbsége, meg nem szabad akadályozni.

De ha pl. két autó közé beparkoltam, s állnék ki, az akár fél perc is lehet. Vagy befelé hátramenetben.

50-es tempónál fél perc az 416 méter.

Tehát ha fél kilométeren belül autó van, akkor nem kezdhetek el parkolgatni, mert majd ide fog érni? Menjek körbe-körbe? Nem. Ha már elkezdtem kiállni, akkor már a másiknak meg kell várnia, amíg befejezem.

Ugyanígy a gyalogossal. Ha már az úton van, akkor nem az, hogy nem üthetem el, hanem jogi szempontból nem elsőbbségi viszonyról beszélünk.

***

Ha valaki rosszul lesz, s az váratlanul érte, akkor természetesen nem felelős. Olyan állapotban, betegségben, amikor esélyes az eszméletvesztés, akkor viszont igen.

***

A gyalogos sokféle lehet.

Testileg és szellemileg ép ember ösztönösen is védi magát, s nem futkos keresztül-kasul az úton. De mindenki közlekedik, az is, aki nem képes gyorsan, biztonságosan átmenni az úton. Szegény anyukámnak az utolsó időben egy Váci úti átmenés kb. 4 lámpaváltásra sikerült volna.

És senki nem mondja, hogy ő a hibás, mert átment a piroson. Nem a zöld elején indult el, csak közben többször váltott a jelző.

2018. jún. 29. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 Koplárovics Béci ***** válasza:
24%

"Az oktató azt mondja csak annak van elsőbbsége, aki már az úttesten van. Aki menne, azt nem is kell elengedni."


Ez így van. De nem tilos autósként normálisan viselkedni, megállni a zebra előtt és átengedni az átkelni szándékozó gyalogost. De írhatom úgy is ugyanezt, hogy nem kötelező parasztként viselkedni attól, hogy kormány van a kezedben.

2018. jún. 29. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!