Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Villogó vagy forgótükrös...

Villogó vagy forgótükrös piros lámpa megkülönböztető jelzésnek számít?

Figyelt kérdés

Kérdés:

Lehet e nem fixen rögzített, hanem mobil mágnesesen rögzíthető piros színű villogó vagy forgótükrös lámpát műszaki okokból álló gépjármű megjelölésére használni?


Az ötlet onnan jött, hogy egyszer a kocsimnak sikerült úttesten lemeríteni az akkumulátorát és nem tudtam vele elindulni, de annyira lemerítettem, hogy az elakadásjelző se villogót már csak nagyon gyengén pár perc múlva pedig már egyáltalán nem tudtam bekapcsolni. Ekkor maradt a háromszög és volt nálam egy nagy munkalámpa aminek volt pirosan villogó funkciója is, ezt kihelyeztem a kocsi mögé az úttestre a háromszög mellé mivel este volt. Nem forgalmas úton történt ezért is álltam meg az úton. Késő este volt és olyan úton sikerült ezt összehoznom ahol nem sok autó jár. 4 autót is megállítottam hogy tud e segíteni beindítani az autót de senkinél nem volt indítókábel. Ekkor ott kellett hagynom éjjel a sötét kivilágítatlan úton egy háromszöggel meg villogó zseblápmával az úton a kocsit úgy hogy azokat egyébként bármikor ellophatják és akkor már semmi sem jelzi egy közeledő autónak, hogy elötte ott egy elakadt autó az úton. 7 km-ert kellet gyalogolnom a benzinkútig venni egy bikakábelt, majd vissza a kocsihoz. Utána már az első autó amit megállítottam tudott segíteni és beindítottuk a kocsit.


Ezután vettem magamnak egy ilyen lámpát:

[link]


[link]


Viszont ez egyrészt elemes így nem annyira erős és hosszútávon se bírja akár órákig, másrészt városban este forgalmas úton a sok vakító fényszoró közt nem annyira feltünő. Eddig ezt használtam, de gondolkozom azon, hogy vegyek egy ilyet:


[link]


[link]


Elméletben nem kéne hogy különbség legyen a kisebb elemes ledes piros villogó és e között az izzós forgótükrös villogó között, annyi hogy ez feltünőbb és erősebb a fénye, viszont nem tudom mennyire szabályos ezt használni.

Nem szórakozásból venném, valóban csak műszaki hibából elakadt álló jármű illetve baleset helyszínének megjelölésére használom és a jogszabály alapján ez nem engedélyköteles.

A piros villogó valóban használható az általam említett célra illetve mennyire tolerálnák a rendőrök?


Jogszabályi háttér:

12/2007. (III. 13.) IRM rendelet a megkülönböztető és figyelmeztető jelzést adó készülékek felszerelésének és használatainak a szabályairól.

Jogszabály vonatkozó tartalma, értelmezése[1]: A rendelet definíciója szerint a megkülönböztető jelzés (hétköznapi nevén a villogó és a sziréna) olyan fény- és hangjelzést adó készülék, mely kék vagy kék-vörös villogó fényt bocsát ki, valamint váltakozó hangmagasságú hangjelzést ad. Felszerelését tekintve, az eszköz rendelkezhet fix rögzítéssel, de lehet mobil is, azaz mozgatható kivitel is.

1. ábra. Fix és mobil rögzítésű, korszerű megkülönböztető jelzések[2]

A mobil megkülönböztető jelzés a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fényjelző, azaz a villogó talpazata mágneskoronggal vagy tapadókoronggal szerelt, ezáltal könnyedén kihelyezhető vagy levehető a jármű tetejéről.



2018. nov. 17. 15:54
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Hát eddig még az utolsó válasz volt a legjobb, végülis minden kérdés megválaszolásra került :)

Bár ettől függetlenül veszek, ugyanis amit elsőnek linkeltem kicsi elemes mágneses villogó lámpa ami szintén elég erős azért, sötétben kb egy közteres kis sárga villogójának felel meg, ott a rendőrautó ami melettem elment nem szólt érte, csak látta a rendőr tanuló matricát és megkérdezte mi a gond, én meg mondtam hogy csak kiégett az egyik biztosíték és azt cserélem ki, persze amiatt égett ki mert félreálltam hogy a műszarfalon a hőszabályzó gombok mögötti világítást kicseréljem led-esre és valamit valamivel összeérintettem ami kicsapta a helyzetjelző biztosítékát :D

De ettől függetlenül szabálytalanul álltam meg, kiraktam a háromszöget meg a piros villogót a tetőre az elakadásjelző mellé mert tudtam elbibelődök ott egy 10-15 percig, csak ki akartam hamar próbálni, a piros lámpáért a tetőn viszont nem szólt egy szót se.

Lehet hogy csak toleránsabbak tanulóvezetőkkel szemben?

2018. nov. 18. 13:40
 12/18 anonim ***** válasza:
35%

Ismétlem önmagamat: leszarják az ilyen apróságokat. Nem éri meg bíbelődni a papírmunkával, látják, hogy csak egy hülyegyerek szerencsétlenkedik.

Viszont egyszer egynek rossz napja lesz, bele köt, és akkor megnézheted magad. Főleg, ha még elkezdesz okoskodni, hogy eddig nem szóltak érte, meg szerinted nem is tiltja semmi.

Gondolj csak bele, ha minden kis hülyeségért megállna a rendőr büntetni: átszaladsz az úton? Kilóg a tükör a parkolóhelyről? Ötveneggyel haladsz? Járdán kerékpározol? Eldobod a csikket az utcán? Mind-mind szabálytalan, de nem lehet mindenért büntetni. De ha egyszer egy úgy dönt, hogy most valakin levezeti a feszültséget... Hát ne te akarj az lenni.

Mondjuk nekem mindegy.

2018. nov. 18. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Vőrös és kék villogó megkülönböztező fényjelzésnek számít, ilyenből sem fix, sem mobil nem használható hatósági engedély nélkül, amit viszont garantáltan nem adnak meg, különösen ilyen célra.


A fehér és sárga villogó figyelmeztető jelzésnek minősül, enyhébb az elbírálása, de ha aktuálisak az ismereteim, akkor az is engedélyhez kötött.

2018. nov. 20. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

Igen a sárga is engedélyhez kötött, kérelmet kell benyujtanod egy indoklással hogy miért szükséges neked munkavégzéshez vagy akármihez a sárga lámpa.

Viszont a pirosat azért kérdeztem itt mindenkitől, mert a jogszabály csak kék illetve kék-piros villogót nevez meg megkülönböztető jelzésnek, önmagában a pirosat nem.

Ha kékkel együtt használnám a pirosat akkor úgy szabálytalan, de így önmagában a pirosat használva nem. Nyílván nem forgalomba villogtatom, de ha a kis elemes szaromat kirakhatom a kocsi tetejére vagy hátsó ablakába elakadásjelző mellé este, akkor szerintem ezt is kirakhatom.

Max ha annyira feltünő mint egy hatósági jármű megkülönböztető jelzése, akkor berakom a kocsiba és akkor nem látszik mi villog olyan erősen pirosan a kocsin belül de mégis feltünő.

Szerintem egyébként ha autópályán pl valaki lesodródik az útról vagy történik egy nagy baleset, akkor a rendőr nem azzal fogja kezdeni hogy megbírságol engem mert piros villogot raktam a háromszög meg elakadásjelző mellé a kocsimra azért, hogy a többi autós elkerüljön amíg én segítek vagy életet mentek.

Azért szerintem a rendőrök sem hülyék, tudni fogják mikor él vissza vele valaki, emelett ismétlem hogy szerintem még mindig nem ütközik jogszabályba csak a piros használata.

2018. nov. 21. 08:17
 15/18 anonim ***** válasza:

"Ha kékkel együtt használnám a pirosat akkor úgy szabálytalan, de így önmagában a pirosat használva nem."

De igen, és azt is leírtam, miért: A hatályos jogszabály NEM ENGED piros villogó fényt az autón. Azért nincs külön nevesítve, mert AZT SOROLJA FEL, AMIT SZABAD. Ha neked ez nem tetszik, akkor is ez a jogszabály.


"Nyílván nem forgalomba villogtatom, de ha a kis elemes szaromat kirakhatom a kocsi tetejére vagy hátsó ablakába elakadásjelző mellé este, akkor szerintem ezt is kirakhatom."

A kis elemes szarodat sem rakhatod ki. Semmit, ami villogó piros fényt bocsájt ki. Se a tetejére, se az ablakba, se az ajtóra, de még az alvázra sem, ha látszik a fénye.


Elhiszem, hogy neked nem tetszik a jogszabály, de attól még ez A JOGSZABÁLY.

Ha lepontozod valamennyi válaszomat, akkor is.

Gyerekes vagy.

2018. nov. 21. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Azért szabálytalan a piros önmagában is, mert megtévesztésre alkalmas.
2018. nov. 21. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
Bár ez meg azért aranyos, mert a kerékpárlámpák meg használhatók villogó üzemmódban is. És ugye a hátsó lámpa ott is piros.
2018. nov. 21. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

Én nem pontoztam le egyik válaszodat sem, azt sem tudom hogy kell :D


Egyébként akkor utolsó kérdés:


56. § Mûszaki hiba


(5) Az elromlott jármûvet - lehetõség szerint - az úttesten kívül vagy olyan helyen kell elhelyezni, ahol a várakozás nem tilos. A jármûvet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között - az álló jármûvek kivilágítására vonatkozó szabályok szerint - ki kell világítani. Ha a vezetõ ezeknek a rendelkezéseknek eleget tenni nem tud (a jármû mozgásképtelen, világító berendezése romlott el stb.), mindent el kell követnie a közlekedés biztonságának megóvása érdekében.


(7) Az úttesten levõ elromlott jármûvet az elakadást jelzõ háromszögön kívül meg szabad jelölni mindkét oldali elsõ és hátsó irányjelzõjének egyidejû mûködtetésével vagy villogó narancssárga fényjelzést adó elakadást jelzõ lámpával.


A fenti feljogosít arra, hogy valódi műszaki hiba esetén sárga villogót kirakjak a kocsira? Mert a pirosat akkor kizártuk egyértelműen, mert megtévesztő és a közlekedés biztonságát veszélyezteti, itt viszont az elakadásjelző mellett írja, hogy használhatok (valószínűleg bármilyen) narancssárga fényjelzést adó elakadást jelző lámpát.

Na most nem tudom lehet e vásárolni elakadást jelző lámpát ami kifejezetten erre a célra lett gyártva, de ha nem akkor a sima sárga villogó az erre a célra megfelel?

Emelett az első bekezdésben pedig mindent meg kell tennem a közlekedés biztonságának megóvása érdekében, ez pedig bizonyos helyeken és helyzetekben segíteni fogja a kocsi láthatóságát.

2018. nov. 22. 00:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!