Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Fontos. Hogy ha színtévesztő...

Fontos. Hogy ha színtévesztő vagyok attól még lehetek kamion sofőr?

Figyelt kérdés

2019. jan. 17. 05:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Kérdezd a háziorvosodtól, ha fontos... erről ugyanis egyéni elbírálás után döntenek
2019. jan. 17. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Azt nem írtam már meg van a B kategória így kellett már vizsgálnia és megfeleltem.
2019. jan. 17. 05:25
 3/11 anonim ***** válasza:
90%

B kategóriás jogosítvány nem jogosít fel kamion vezetésére.

Sőt hivatalosan munkát sem vállalhatsz sima "úrvezetői" jogosítvánnyal, munkavállaláshoz 102-es kód kell a jogsidba (szigorított alkalmassági vizsgálat, max 5 év érvényességi idő)

2019. jan. 17. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha az Isihara könyvet nem látod nem. Emlékszem nyáron csináltam a 102 orvosit mert kezdtem a c jogsit, a táblánál a szemvizsgálat nem volt komoly, én arra stresszeltem rá plusz 4.2 dioptriával, nem is nagyon ment, mondta a doki , hogy naaa nyissa ki a szemét. Végül naagyon nehezen leolvastam. Szintévesztő könyvet komolyan vette nagyon, mindenre kétszer rákérdezett, de mindent láttam. Sajnos a férfiaknál minden tizedik szintévesztő ami elég rossz arány. De azért próbáld meg. Ha nem jön össze mondjuk menj el tanárnak vagy munkavédelmisnek, nekem ha nem jönne össze a kamionjogsi akkor ez a két alternatíva jön szóba.
2019. jan. 17. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
90%

Jól írja az első, a színtévesztés mértéke a lényeg, egyedi elbírálással. Az enyhe színtévesztés még nem kizáró ok, csak a közepes vagy erősebb. Valószínűleg el fognak küldeni pályaalkalmasságira, és ott állapítják meg, hogy mennyire rossz a helyzet.


B-hez nem kell különösebb színlátás, azt ne keverd ide.

2019. jan. 17. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
3as egyáltalán nem keverem ide csak írtam, hogy ott átengedett mert tízből egyett tévesztettem el.
2019. jan. 17. 08:26
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Csináld meg első körben az alkalmasságit, max 7000-et buksz rajta.
2019. jan. 17. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Az eddigi válaszok helytállók és mindenre kitértek. Jogszabályi helyekkel alátámasztva azokat:


Bizonyára 1. alkalmassági csoportú*¹ alkalmasságid van. Az, „B” kategóriás vezetői engedélyhez, elegendő. Annyi korlátozás van, hogy ilyen alkalmassági csoporttal nem vezethetsz a közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet, valamint nem foglakoztathatnak közúti járművezetői munkakörben.*²


„C” kategóriás vezetői engedélyhez már kötelező a 2. alkalmassági csoportú megfelelés.*³ Ennek megléte már az elméleti vizsgának is feltétele.*⁴

(Mivel a 2. alkalmassági csoportba sorolt személyt, egészségi alkalmasságának megállapítása esetén, alkalmasnak kell tekinteni az 1. alkalmassági csoport tekintetében is*⁵; olyanok, akik tervezik a „C” kategóriát, már a „B”-hez is eleve 2. alkalmasságit szoktak csináltatni. Így annak lejárta előtt nem kell újat csináltatni.)


Az 1.- és 2. alkalmassági csoport egészségi követelményei között különbségek vannak.

A színlátásra vonatkozóan az 1. alkalmassági csoportnak való megfeleléshez semmilyen követelmény sincs.*⁶ (Akár teljesen színvak, akár zöldet pirossal tévesztő is megfelel.)

Tehát, ahogyan már válaszban szerepel, az ottani „megfelelésed” (aminél semmiféle követelmény nincs), nem jelenti, hogy automatikusan megfelelsz a 2. alkalmassági csoport követelményinek is. Ugyanis, a 2. alkalmassági csoportnál „A színlátás zavara esetén az egészségi alkalmasság szemész szakorvos véleménye figyelembevételével állapítható meg.”*⁷


┌─ Ha a rendelet elvárásainak megfelelő a vizsgálat, akkor másban is van különbség a két alkalmassági csoport között. Csak néhány példa, ahol (1) az 1. alkalmassági csoportot jelöli, (2) a 2.-at:

• Látásélesség: (1) kétszemes, (2) külön-külön egyszemes látáskövetelmény van, eltérő mértékekkel.

• „2. HALLÁS

„A 2. alkalmassági csoportba tartozó kérelmezők, illetve járművezetők számára vezetői engedély az illetékes szakorvos szakvéleménye alapján adható ki, illetve újítható meg; különös figyelmet kell fordítani az orvosi vizsgálatoknál a kompenzáció mértékére.”

Az (1) említve sincs a hallásnál.

• És eltérőek a követelmények a különböző betegségeknél is (mozgáskorlátozottság, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség stb.)

Ezek is elolvashatók a 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet mellékletében. ─┘


*¹ 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról - a továbbiakban [13-as r.] - 3. § (1) a)


*² [13-as r.] 3. § (1) bb)


*³ [13-as r.] 3. § (1) b)


*⁴ 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól 10. § (1) b)


*⁵ [13-as r.] 3. § (2)


*⁶ [13-as r.] 1. melléklet 1. LÁTÁS 1.1.


*⁷ [13-as r.] 1. melléklet 1. LÁTÁS 1.2 → 1.2.4


Az említett jogszabályok hatályos teljes szövegei elolvashatók, például, itt:

[link]

[link]

2019. jan. 17. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem tudom, milyen mértékű a színtévesztésed, de érdemes lenne konzultálnod egy szemész szakorvossal.


Szerezz színtévesztő szemüveget és lehetsz akár kamionos is:)

Nem lesz olcsó, előre szólok (kerettel együtt meghaladhatja a 100ezer Ft-ot is), viszont szerintem ennyit megér, hogy azt csináld, amit szeretnél.


A rosszindulatúakkal ne is foglalkozz, ha te valóban ezt szeretnéd, akkor vágj bele :)


Ha megvan a szemüveg:

- irány a házidoki az alkalmasságiért

- utána PÁV 2 (kamionosnak ha jól tudom, elég a 3 is, de ugyanannyiba kerül a PÁV 2 is, és jól jöhet a későbbiekben)

- ha megvan a PÁV 2 (vagy 3), akkor iratkozz be a tanfolyamra (a tanfolyamra való beiratkozásnak nem feltétele a PÁV, de ha valamiért mégsem kapnád meg a PÁV-ot, akkor ne menjen több 100ezer Ft a kukába, hiszen a munkavállalásnak feltétele a PÁV, hiába van jogsid)

- Tanulsz szépen becsületesen, hiszen nagyon sokmindent kell tudni kívülről.


Sok sikert kívánok! :)

2019. febr. 2. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Utolsó vagyok, a linket elfelejtettem:


[link]

2019. febr. 2. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!