Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Vonat kocsijának azt a részét,...

Vonat kocsijának azt a részét, ahol leszállunk, véleményetek szerint hogy hívják?

Figyelt kérdés

Na nem az újfajta egylégterű vonatokra gondolok. Hanem a régifajta vonatokra, amelyek több kocsiból állnak. És minden kocsiban ajtókkal csukható utastér van, ahonnan ki lehet menni abba a néhány négyzetméteres térbe, ahol a leszálláshoz való ajtók is vannak. Ezt a részét a vonatnak hogyan nevezik???


(Nevezem én is valahogy, de kollégákkal vita alakult ki, hogy az nem ezt jelenti. Kíváncsi vagyok a többség véleményére, hogy ki milyen néven illeti, addig az én verziómat le sem írom. :))



2023. márc. 6. 09:44
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem peron, ugyanúgy, mint a nem-egyterű villamosnál.
2023. márc. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
6%

#1: A vasúti kocsi részét kérdezik, nem az állomás/megálló részét...


Egyébként szerintem előtér, legalábbis amikor még vonatozni kényszerültem annak hívta mindenki

2023. márc. 6. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Peronnak hívják ezt is, nemcsak a megálló felszállásra szolgáló részét.

Gondolom, a kollegák sem hallották még a másodikhoz hasonlóan, ebből a vita?


[link]


2. Fel- vagy leszálló hely egy vasúti- vagy villamoskocsi két végén, autóbusz ajtajánál; itt rendszerint nincs ülőhely.

2023. márc. 6. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

25 évig dolgoztam a vasúton. Peronnak hívtuk. Az a kocsi peronja.

De lehet előtérnek is hívni.

A peron kifejezés valószinüleg régről maradt ránk. Ahogyan a sátor, vagy a konyha. A gőzösökön hívták így a vezetőállást és az idősebbek ma is így hívják még. A babakocsivezetők már biztosan nem ismerik ezeket a kifejezéseket :D


Egyébként:

[link]


A magyar nyelv értelmező szótára


peron


peron [ë v. e] főnév -t, -ok, -ja, (ritka, régies) perrón (régies írva: perron is)

1. <A vasúti állomásokon, autóbusz- és villamosmegállóknál> a várakozó utasok számára való, a pályatestnél valamivel magasabb s rendsz. fedett terület. A peronon várja a vonattal érkező vendéget. Kimegy a peronra.  A vasúti állomás perrónján áldok, egy vonat indul meg. (Kaffka Margit) Nagy mozgalom támadt a perrónon, a váróterem őrei csengettek, kiáltoztak. (Babits Mihály)

2. <Vasúti és villamoskocsi két végén, autóbusz hátulján> fel- és leszállásra való, rendsz. ülőhely nélküli, gyak. elkülönített rész. A peronon 12 állóhely van.  Felültünk egy budai villamoskocsiba. Csomagjainkkal a hátsó perronon álltunk meg. (Kuncz Aladár)

3. (ritka) <Fülkés vasúti kocsin> folyosó. Kimegy a peronra.  Kiment a fülkéből, csöndes illedelemmel behúzva maga után a perron ajtaját. (Hunyady Sándor)

2023. márc. 6. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
1%

Ajtó

általában ott szállunk le

2023. márc. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Peron. Valóban furcsa lehet, de igazából a peronról szállunk le az ajtón keresztül a peronra.
2023. márc. 6. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Hallgasd meg mit mond a villamosvezető a videóban!

Mit is hányt össze a kedves utas?

2023. márc. 6. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Hát igen, köszi a megerősítést, jól sejtitek...

Én nemcsak peronnak nevezem, hanem szinte mindig úgy mondom a félreértések elkerülése végett, hogy ,"a vonat peronja".

Erre kb hülyének néznek, hogy a vonatnak nincs is peronja, mert az az állomásé... Pont mint itt a 2es válaszoló... Gáz...

2023. márc. 7. 10:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!