Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Megérné kihagyni egy évet a...

Megérné kihagyni egy évet a továbbtanulás előtt? Mit tennétek a helyemben?

Figyelt kérdés

Most középiskoás vagyok, és szeretnék továbbtanulni egyetemen vagy főiskolán, de hogy őszinte legyek nem tudom milyen irányba menjek tovább. Eddig egy előrehozott infó érettségit tettem, ami négyes lett, és arra gondoltam hogy esetleg programozó leszek vagy valami infóval kapcsolatos, de annyira nem érdekel igazából. Mármint nem is maga az informatika, mert az még oké, hanem az a sok matek ami hozzá kell...meg bár eltudnám képzelni magamat mint programozó, nem vagyok hozzá túl kreatív. Ezenken kívül viszont szeretem az irodalmat meg a történelmet, és az angolt is kezdem megszeretni.

12.-es vagyok és eddig úgy szerettem volna hogy esetleg ha az informatika irányába megyek tovább akkor teszek egy emelt infót, egy emelt törit a többiből meg középszintűt. De most kicsit megijedtem, hogy mi lesz, ha egyátalán nem fogom kedvelni az egyetemen az infót(egyelőre az Elte informatikai karát néztem) és hogy vajon megérné-e kihagyni egy évet, amikor elmegyek valahová dolgozni és mellette letenni a nyelvvizsgát,meg gondolkodni hogy mit kezdjek magammal...

Gondolkodtam az emelt angolon is, de nem vagyok még valami kiváló szinten belőle, meg abból ugye nem is tettem előrehozottat. A törire még régebben jelentkeztem, mert szeretem a történelmet, de igazából ha azt nézem akkor elég sok idő és energia lenne felkészülni 3 emeltre meg 2 középszintűre... Ti mit tanácsolnátok? Mit csinálhatnék?


2022. szept. 5. 21:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
42%

Szerintem nem éri meg kihagyni, sokkal jobban megéri átvészelni ezt az időszakot valamilyen általános szakon.


Ha van egy kis humán érdeklődésed is, akkor lehet, hogy a marketing szak érdekelhetne téged. Ez egy nagyon érdekes és színes terület, amelyben van egy kis informatika is, egy kis gazdaság is, társadalomismeret, kutatás, koncepcionálás, de humán tudományok is… Itt írtam a szakról bővebben:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb..


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul.. – 15. hozzászólás


Nagyon érdekes de kicsit nehezebb szak az alkalmazott közgazdaságtan, ezt is melegen ajánlom (sőt igazából ez még jobb szak is alapképzésben szerintem).


Harmadik ötletem a gazdasági informatika, amely nagyrészt informatika, de van gazdasági oldala is.


Ezek nem érdekelnének?

2022. szept. 5. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Megéri
2022. szept. 6. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
20%
Ha értelmesen töltöd el azt az időt (tehát keresel valami munkát, nyelvet tanulsz stb. és nem láblógatva készpénznek veszed hogy a szüleid eltartanak), akkor szerintem sokkal érdemesebb kihagyni egy évet, mint államilag támogatott féléve(ke)t pazarolni olyan egyetemi szakra amiben nem vagy biztos, csak azért hogy elmondhasd, egyetemosta vagy. #1-essel ellentétben úgy gondolom hogy nem kell semmit sem "átvészelni", nem baj ha az ember keresi az útját és nem azonnal gimi után találja meg.
2022. szept. 6. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
83%

Nem éri meg kihagyni, mert nagyon nehéz visszalendülni. Menj magyar-angol, vagy magyar-történelem szakra. Mellette vidáman foglalkozhat a programozással is. A társításban is van fantázia.

Ne hagyd ki! Nagy butaság lenne.

2022. szept. 6. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%
Ha feleslegesen megy szakra, akkor nem éri még. Én nem végeztem volna most a gytk-n ha anno nem készülök fel a kihagyott évben az emeltekre.
2022. szept. 6. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
42%
Még van a jelentkezés leadásáig öt hónapod. Ezalatt felkereshetnél egy pszichológust, aki segítene orientálódnod. Feltárná az alapvető beállítódásaidat, a személyiségedet, s ez alapján javasolhatna területeket, amelyeket érdemes volna megcéloznod. Ez a legbiztosabb megoldás. Ha ugyanis elmész középiskola után dolgozni, arra semmi garancia, hogy az alatt az egy év alatt sokat fejlődik majd az önismereted. Most gondolj bele: beállsz mondjuk egy áruházba pénztárosnak, ahol mechanikus vonalkód-leolvasással és bankkártya-beolvasással meg pénzbeszedéssel töltöd az egész napodat. Ettől hogyan fogod jobban tudni azt, hogy mi szeretnél lenni? Legfeljebb arra jössz rá, hogy ezt nem akarod egy életen át csinálni, de hogy mi lenne ehelyett jó, arra nem kapsz választ. Nem fogod jobban tudni, hogy neked való-e az informatika. A munkahelyek többsége egyáltalán nem hatékony önismereti tréning.
2022. szept. 6. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
33%

Tehát 18 év alatt nem sikerült kitalálnod, mi akarsz lenni, de majd 1 év alatt melózás közben, ahogyan az előző írja, megvilágosodsz. Vagy nem. Csak közben teljesen kiesel a tanulásból.


Sokkal jobb ötlet valamilyen hasznos, de általános alapszakra menni, pl. gazdasági alapszakok valamelyike, amit nem fogsz megbánni mert jól jön a papír később is. És tanulás közben gondolkodsz.

2022. szept. 6. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Én kihagytam egy évet ugyanezen megfontolásból és utólag megbántam vagy legalábbis egyáltalán nem bizonyult hasznosnak. Szerintem akkor éri meg kihagyni egy évet, ha valami egészen konkrét szándékod és terved van (pl. nem kerültél be a vágyott szakra és mindenképpen megpróbálnád újra, esetleg előbb meg kell teremtened az anyagi lehetőségeidet), de ezen kívül szerintem minden más megvalósítható egyetem mellett is. Én ugyanis jobb döntésnek tartanám így visszatekintve, ha akkor elkezdtem volna egy egyetemet (bármilyen szakot, ami picit is érdekelt) mert szerintem azzal is előrébb lettem volna, több lehetőségem lett volna és a pályaválasztásban is többet segített volna. Én abban az egy évben “dolgozgattam” (egy szál érettségivel nincsen sok lehetősége az embernek, én vidéken laktam ami tovább szűkítette a lehetőségeket, diákigazolvány hiányában diákmunkát sem lehet ugye vállalni… így nem volt normális munkahelyem, csak egy-egy alkalmi lehetőség, ami nem jelentett sem rendszeres elfoglaltságot, sem jelentősebb bevételt), illetve tanultam érettségire (de “csak” otthon, egyénileg, a saját tempómban). Rosszul éreztem magam amiatt, hogy körülöttem mindenki más továbbtanult, elköltözött otthonról, új embereket ismert meg stb., míg ott otthon ragadtam. A barátokkal és osztálytársakkal eltávolodtunk egymástól, nem volt egy fix mindennapos elfoglaltságom, nem értek új ingerek, nem éreztem magam kiváltképp hasznosnak, a tanulás sem igényelt annyi időt stb., és egyáltalán nem volt nehéz visszaülni az iskolapadba, de nem tudtam biztosabb döntést hozni a továbbtanulást illetően egy év elteltével sem. Egy egyetemen pedig azért mégis beleláthatsz egy szakba, megtapasztalhatod milyen az egyetemi élet, csatlakozhatsz egyetemi szervezetekhez, felvehetsz szabvál tárgyakat (sok helyen vannak nyelvek, sportok, más szakok tárgyai), diákmunkázhatsz mellette stb., szerintem az emberben jobban kikristályosodik az, hogy mi is érdekli igazán, mivel szeretne foglalkozni, miben szeretne elmélyülni stb. mikor már picit nagyobb rálátása van ezekre a dolgokra és elindult egy irányba. Ha a választott szak bejön akkor folytatod, ha nem akkor váltasz egy másikra. Igen, ezzel elhasználtam volna egy vagy két államilag támogatott félévet, de én azt gondolom még ez sem a világ vége és úgy érzem hasznosabb tapasztalat lett volna.

Szerintem gondold át a lehetőségeidet, hogy mivel töltenéd azt az évet (mert ez elég egyéni, tehát valaki alig talál munkát más pedig tud csatlakozni a családi vállalkozáshoz, valaki tud csomót utazni stb.) és válaszd a számodra legszimpatikusabb megoldást. Én csak annyit javasolnék, hogy próbálj olyan megoldást találni, ami lehetőséget ad arra, hogy több emberrel kerülj kapcsolatba és több mindent kipróbálhass, mert szerintem ez tud a legtöbbet segíteni a pályaválasztás kérdésében.

2022. szept. 6. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
78%
Egyébként hozzátenném, hogy én voltam pályaválasztási tanácsadáson és pszichológusnál (aki mondjuk közölte velem, hogy ő nem erre van :D) és nem mondanám, hogy segített volna bármiben is. Szerintem tényleg a saját magad által szerzett tapasztalatok azok, amikre legjobban lehet hagyatkozni.
2022. szept. 6. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 NTBS ***** válasza:
71%
Nem, kiesel a ritmusból.
2022. szept. 6. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!