Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Nyelvérzék. Van ilyen?

Nyelvérzék. Van ilyen?

Figyelt kérdés
Aki úgy érzi, hogy nincs nyelvérzéke, mit tud tenni ? Kitartás? Máshogy tanul?

2020. febr. 5. 10:07
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
47%

Komolyan van olyan ember, aki úgy gondolja, hogy nincs olyan, hogy nyelvérzék és mindenkinek ugyanolyan képessége van a nyelvtanuláshoz?


Akkor ezek szerint mindenkinek ugyanolyan a memóriája, logikai képessége is?


Akkor a diszlexiások is csak lusták tanulni, gondolkodni?

Akkor bárki, aki bármilyen tárgyból átlag alatti tanulmányi átlaggal rendelkezik, az vagy lusta vagy nem megfelelő módon tanul?



Ez nagyjából olyan feltételezés, minthogy mindenkinek ugyanolyan képességei vannak pl. a futáshoz vagy magasugráshoz.



Nyilván vannak tanulási módszerek, amikkel könnyebb nyelvet tanulni, de akkor sem indul egyenlő eséllyel mindenki.



Szerintetek logikai, matematikai érzék sincs?

Én sose tanultam matekot (csak ami órán rám ragadt), mégis négyes-ötös jegyeim voltak belőle.

Csak az egyetemen voltam 3-4 között, mert ott sok új szabály, definíciót kellett /volna/ tanulni.


Voltak osztálytársaim, ismerőseim, akik magántanárral, rendszeres korrepetálással is alig hozták a hármas szintet. Pedig a humán tárgyakból simán hozták az ötöst. (Én meg az angollal, törivel, irodalommal szenvedtem.)


Vannak ismerőseim, akik bármi tanulás nélkül, feliratos vagy felirat nélküli filmekből nyelvet tanultak.

Párszor hallanak egy szót a megfelelő környezetben, kitalálják mit jelent és meg is jegyzik.


Én csilliárd angol nyelvű (feliratos és nélküli) filmet néztem, középfokú nyelvvizsgám van és még most sem vagyok képes szövegkörnyezet alapján megérteni/lefordítani egy új szót.

Van egy csomó szó, amit már sokszor kinéztem a szótárból, mégsem marad meg...



Nyilván két különböző beállítottságú ember, az angol nyelvű környezetben sem tanulná ugyanolyan sebességgel az idegen nyelvet.

2020. febr. 6. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

Én a sikertörténet közepén vagyok.

Diszlexia, diszkalkulia, diszgráfia... mindenem van.

Eszperantót sem tudtam megtanulni, fel kellett menteni végül, hogy megkapjam a diplomám.


Fél éve A1-es szinten (se) voltam, pedig évekig tanultam keményen az angolt. Magántanár, tanfolyam, minden megvolt. Napi több órát angoloztam amikor nem kellett órákra készülni (pl. nyáron).

De semmi eredménnyel.


Nem rég újra elkezdtem tanulni teljesen más módszerekkel.

Fél év alatt elértem h már B1 szint körül vagyok (persze mások 3 hónap alatt érik ezt el, magamhoz képest viszont elképesztő eredmény).

Képes vagyok a szókincsemmel kommunikálni (amúgy szóbeli B2 vizsgát már le tudnék tenni).

A disney meséket felirattal teljesen megértem, felirat nélkül kevésbé, de azért sokmindent.

Listeninget Harry Potterrel gyakorlok, egész jól tudom már követni az eseményeket.


Ha valaki onnan indul ahol én voltam és nem tud továbblépni, leírom én hogyan tanultam:


Instant Vital Bigpack szótanuláshoz.


[link]

listeninghez. többször meg kell hallgatni. nekem akkor történt az áttörés, amikor elhatároztam h minden egyes nap fogom hallgatni a podcastokat 30 napig. Jelöltem minden nap mennyit hallgattam (20-60 perc). Fontos a holtidőkben hallgatni (autóban, buszon, öltözködés, zuhanyzás, főzès, talarítás... közben).


Olvasás: Oxford bookworms könnyített olvasmányok.


De nem önmagukban az anyagok segítettek, hanem a helyes tanulástechnika!!!!

Semmit nem csináltam amit az iskolában elvártak, tanítottak.

Lénárt Tünde (youtube), 5 év öt nyelv (blog), angolnyelvtanitas.hu (blog, könyv, facebookon előadások), Kalman Tamas (youtube).


A tanulástechnikai anyagok, a bookworms és a podcast mind ingyenesek.


Ami fizetős az a tanulókártyák, de higgyétek el életem legjobb befektetése volt. Minden nyelvtanulónak kötelezően meg kellene vennie.


(bocsi ha elgépeltem valamit vagy magyartalanul fogalmaztam itt-ott, telórol írtam)

2020. febr. 6. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
76%

"Szerintetek logikai, matematikai érzék sincs?"


Annyi a bökkenő, hogy amíg a matematika nem, addig egy nyelv elsajátítása velünk született képesség, minden átlagos ember tökéletesen megtanulja az anyanyelvét. Vannak feltételezések, hogy x éves kor után ez a képességünk megszűnik/eltompul, de tudományosan nem igazolták, és jópár ellenpélda van rá.

2020. febr. 6. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

"addig egy nyelv elsajátítása velünk született képesség"


Valóban az anyanyelvvel nem sokaknak van problémája, de a kérdező sem az anyanyelvvel kapcsolatban tette fal a kérdést és a válaszok is mind az idegen nyelv tanulásával kapcsolatosak.



De az idegen nyelv tanulása valakinek könnyű, míg másoknak nagyon nehéz.


A magyar nyelvvel, nyelvtannal nekem sem volt semmi problémám.



1. és 10. válaszokat írtam.

2020. febr. 6. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

"Vannak feltételezések, hogy x éves kor után ez a képességünk megszűnik/eltompul, de tudományosan nem igazolták, és jópár ellenpélda van rá."



Ellenpélda?

Akkor mégis van nyelvérzék?

Hiszen az ellenpéldáknak jó nyelvérzéke van, a többieknek, pedig nem.

2020. febr. 7. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
53%

"Ellenpélda?

Akkor mégis van nyelvérzék?

Hiszen az ellenpéldáknak jó nyelvérzéke van, a többieknek, pedig nem."


Nem tudni, hogy van vagy nincs, és ha van akkor milyen mértékben számít. De ha egy adott módszerrel nem sikerült megtanulni a nyelvet érdemes más alternatív módszerek után nézni, és megpróbálni azzal.


Saját véleményem szerint akinek sikerült az anyanyelvét elsajátítani az képes bármilyen másik idegen nyelvet anyanyelvi szint közeli szintre megtanulni (elméletben, gyakorlatban lehetséges, hogy nem mert nem áll rendelkezésére elég idő, megfelelő tanulási anyag, stb.)

2020. febr. 8. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
46%

Azt mondod, aki az érdi kétsávos körforgalomban hibátlanul elnavigál, azt érdemes indítani Forma-1-ben?

Mert az anyanyelv tanulása meg más idegen nyelv tanulása között alighanem csak a nyelv szó a közös nevező. Mármint olyan értelemben, hogy aki az anyanyelvet elsajátította, az nyilván cipőt is tud készíteni, hiszen annak is van nyelve.


Azért nyelvtanárok ezt elég tisztán látják. Igazából még én is. Folyékonyan magyarul beszélő kollégáim némelyike kimondotta irritálóan tehetségtelen a nyelves dolgokhoz.


Hát persze, aztán ki az, aki elsajátította az anyanyelvét? Aki tud sót kérni, vagy Nagy László, a költőóriás?

2020. febr. 8. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
53%

"Azt mondod, aki az érdi kétsávos körforgalomban hibátlanul elnavigál, azt érdemes indítani Forma-1-ben?"

[link]


"Mert az anyanyelv tanulása meg más idegen nyelv tanulása között alighanem csak a nyelv szó a közös nevező. Mármint olyan értelemben, hogy aki az anyanyelvet elsajátította, az nyilván cipőt is tud készíteni, hiszen annak is van nyelve."

[link]


"Azért nyelvtanárok ezt elég tisztán látják."

[link]


"Igazából még én is. Folyékonyan magyarul beszélő kollégáim némelyike kimondotta irritálóan tehetségtelen a nyelves dolgokhoz."

[link]


"Hát persze, aztán ki az, aki elsajátította az anyanyelvét? Aki tud sót kérni, vagy Nagy László, a költőóriás?"

Minden gyerek.

2020. febr. 8. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!