Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi a véleményetek arról, aki...

Mi a véleményetek arról, aki nagyon fiatalon megy nyelvvizsgázni?

Figyelt kérdés
Ugyebár 14 éves kortól már letehető a nyelvvizsga.Van egy ismerősöm,akinek a huga 14 éves,és mostanában megy németből középfokúzni.Szerintem ez dicsérendő,de nekem ugyanakkor fura is.

2020. febr. 15. 20:04
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
76%

"Semmi értelme. Amikor megszerzik a papírt, legtöbben leállnak a nyelvtanulással, vagy legalábbis csak félgőzzel csinálják tovább, úgyhogy az teszi jól, aki minél későbbre halasztja..."


Hmm,


15 - Angol B2

21 - Angol C1

23 - Olasz B2

27 - Olasz C1

30 - Német B2 ...

(és még folyamatban)


Nem kapkodtam, de folyamatosan tanulok, midnen mellett.


Nekem pont ellentétes a tapasztalatom. Aki egészen fiatal korban szembesül azzal, hogy tud és képes megtanulni beszélni egy idegen nyelven, elképesztő előnyben van a legtöbb emberrel szemben. Én azt látom, hogy akik későn végre kinyögnek egy középfokot, le is állnak, mert véletlenül meglett, de amúgy nyelvet tanulni nehéz, nincs nyelvérzékem, nem merek megszólalni, félek, nem nekem való stb. kifogásokkal találkozom. Míg aki gyerekként már 1-et megtanult, biztos benne, hogy tud tanulni, hogy képes rá, és halad tovább ezen az úton.

2020. febr. 15. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
76%
Ha megy neki, akkor hajrá, akkor csinálja csak; szerintem ez tök jó:):) Meg pl tök céltudatos, nekem is anno az egyik osztálytársam 8.-ban ment először nyelvvizsgázni középfokon, és két pont hiányzott volna neki, hogy meglegyen. :) Azóta már biztos rég megszerezte, jó nyelvérzékű srác, és már eltelt azóta több, mint 10 év. :)
2020. febr. 16. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
70%
*Ja meg még gondolom, aki ilyen korán megy nyelvvizsgázni, gondolom van rá esély, hogy pl szereti is az angolt, és nem erőltetésből, hanem saját akaratából ,lelkesedésből megy el ilyen korán megmérettetni magát egy nyelvvizsgán. :) Az a srác, akiről írtam, ő is tuti szerette az angolt. :) De egyébként a különangolra nem tudom, ki iratta be, hogy szal ki találta ki neki, a szülei, vagy ő maga, de szerintem tuti, hogy imádja az angol nyelvet. :) Meg jó is belőle, sokszor sikerélménye is volt, hogy ugye mindig 5-öst kapott; szal szerintem ő egy ilyen szerelmese az angol nyelvnek. Viszont, ha a szülei erőltetnék, és túlhajtanák, és mondjuk erőn felüli teljesítményt várnának el valakitől, az nem lenne jó; de ha a gyerek ezt magától találta ki, akkor ez tök jó; hogy élvezi is az angol nyelvet; vagy amelyiket éppen tanulja. :):):) Hogy szerintem neki pl örömet okoz, hogy ezzel foglalkozhat. :) De egyébként, szerintem, ha látják a szülei, hogy ennyire szereti, akkor pl ők is ajánlhatják neki, meg ha pl látják, hogy a jegyei is jó belőle, akkor mondjuk ajánlhatják is neki, hogy van-e kedve esetleg nekifutni egy nyelvvizsgának, és ha érdekli, lelkesedik, akkor az szóval tök szuper. :) Meg pl annak a srácnak szerintem nincs is testvére,hogy pl tőle hallott volna nyelvvizsgáról, a tanár meg ugye nem hozta föl, mert minek tette volna; asszem A1, vagy A2 alapvetően az általános végére a követelmény. Csak gondolom látták, hogy milyen kis ügyes, kis szorgalmas, vagy jó a nyelvérzéke, és tökre örültek neki ,hogy jó a tantárgyukból. Meg még pl aki jó volt ebből a tárgyból többiek is. Mert asszem, többen voltak ötösök, meg voltak négyesek is:) Én 6.-ban már 3-as voltam belőle, de előtte 4-5 :) Meg amúgy Márta néni mondott valami ilyet a szülőknek, hogy a 6. az sokkal nehezebb lesz majd , mint az 5. volt, mert ilyen változtatások voltak; és most jóval nehezebb lesz majd a 6. az 5.-hez képest. Én azt nemtom, mennyivel volt nehezebb, mint anélkül a változtatás nélkül lett volna; de végülis ugyanannyi óránk volt, meg ugyanazzal a fajta könyvvel haladtunk tovább mindenből. Ja de mondjuk most jut eszembe, az lehet, hogy a százalékokkal variáltak esetleg valamit, hogy pl mondjuk nemtom 50-60% 2-es, vagy ilyesmi; szóval hogy esetleg talán a százalékhatárokkal variálhattak, én erre tudnék gondolni, de akkor ez lehet, hogy nem is valami hivatalos dolog volt, hanem csak iskolán belüli egyeztetést tartottak esetleg a tanárok, de nem, ez szerintem inkább valami központi, hivatalos dolog lehetett; bár nem tudom. Mert szóval mondom, ugyanannak a fajta könyvnek mentünk tovább a következő részéből minden tantárgyból.
2020. febr. 16. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
66%

8. utáni nyáron angol B2-t;

10. után angol C1-et;

11. után pedig német B2-t csináltam.


És jól is tettem, mert egyrészt azóta jóval kevesebb angolórám van és több német; így kezdek felejteni angolból; másrészt egyetem végéig nekem 2 felsőfokú a kötelező, és a hátam közepére se kívánom jelenleg érettségire készülés mellett; pedig így is szükségem van még egy német C1-re.


Szóval szerintem nem fura, pont ellenkezőleg nagyon hasznosnak találom minél korábban elintézni ezeket. Ez pont olyan, mint a jogsiszerzés. 17 évesen el lehet kezdeni, és rögtön neki is álltam. Igaz, hogy utána még egy ideig nem engedték vezetni a szüleim a kocsit; ettől függetlenül akkor volt időm rá; most meg nehezebben oldanám meg (az oktatóm mindig hirtelen reggelente hívott, hogy mehetek pár óra múlva vezetni; így mindig készen kellett állnom :D)

2020. febr. 16. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
75%

Nekem az a tapasztalatom, hogy akik tőlünk elmentek nyelvvizsgázni fiatalon, azok nagyrészt csak céltudatosan a nyelvvizsgára fókuszáltak, csak a papírt akarták megszerezni. Szóval direkt nyelvvizsgás feladatokat gyakoroltak, magoltak a szóbelire stb., és sikerült is nekik. Viszont e-mögött nem volt valós nyelvtudás, tényleges nyelvi készségek, aktív szókincs, választékos kifejezésmód és folyamatosság, nem ment a nyelv használata természetes szituációkban, valós vélemények és gondolatok kifejezése stb. Nem azt mondom, hogy ez minden esetben így van és mindenki ilyen, aki korán nyelvvizsgázik, csak nekem ez a tapasztalatom a saját környezetemben. Valahogyan az emberek azt gondolják, hogy a nyelvvizsga adja meg vagy pótolja a nyelvtudást és a papír a cél.

Én pl. 21 éves vagyok és sosem volt célom nyelvvizsgát szerezni csak úgy. Az egyetem miatt 18 évesen csináltam egy emelt angol érettségit, mert anglisztikán szerettem volna tanulni és ezzel lett egy B2-es nyelvvizsgám. A diplomámmal lett egy C1. Mikor külföldön szerettem volna tanulni egy ideig, akkor ehhez szükségem volt egy IELTS-ra, így azt akkor megcsináltam. Az angolon kívül tanultam más nyelveket is, de ugyanúgy csak akkor csináltam nyelvvizsgát az egyikből, amikor kellett a mesterhez.

2020. febr. 16. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
54%

"jól is tettem, mert egyrészt azóta jóval kevesebb angolórám van és ... így kezdek felejteni angolból"

Akkor tényleg baromi jól tetted! :DDD

Pont erről beszélek. Minél tovább lett volna minél több angolórád, annál tovább foglalkoztál volna intenzíven a nyelvvel, így annál később kezdődött volna el a felejtési folyamat, vagyis annál jobban tudnál angolul az egyetemi tanulmányaid alatt is, meg amikor munkát akarsz vállalni. De te addigra már rég benne leszel a visszafejlődési szakaszban.

Csak annak érdemes korán nyelvvizsgát szereznie, aki meg akar szabadulni a nyelvtanulástól, és csak a papír neki a cél, nem a tudás.

2020. febr. 16. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a véleményét!

Ugymond 2 "tábor" alakult ki a kommentszekcióban,és én mindkettőben látok igazságot.Ha valaki jó nyelvekből,és képes megcsinálni a nyelvvizsgát,az csinálja meg.Ne várjon.En úgy gondolom,hogy aki korán elmegy nyelvvizsgázni,az magáért teszi,hiszen senki nem kötelezi,mivel még az esetleges továbbtanulás is távol van.Utána kell okosnak lenni.Ha szereti,és kitart mellette,akkor szerintem sorozatokkal,olvasással,filmekkel szinten lehet tartani a nyelvtudást,és ha kell magasabv szintű nyelvvizsga akkor egy minimális nyelvtanulással letehető az is.De ezesetben tényleg kell az elszántság.Viszont az is igaz,hogy sokan hátradőlnek,mondván semmi dolguk már nincs vele,van egy nyelvvizsgám,aztán kész.Na ilyenkor van baj,mert az ember elkezd felejteni,aztán x hónap után azt se tudja hogy kell köszönni.Mindenki döntse el maga,hogy lerakja-e korábban,és szabadidejében idegennyelven néz/olvas bármit is,de hogyha tudja magáról,hogy neki az teher lenne,akkor várjon a nyelvvizsgával.

2020. febr. 16. 13:48
 18/26 anonim ***** válasza:
53%

#14-es vagyok.


Az angol szerintem egy elég különleges nyelv, talán a legfontosabb általánosan, és számomra is. Mivel első nyelvként tanultam, így idén végzősként nincs is már angolórám, csak németem, ami nem igazán kell nekem a jövőben.

Attól függetlenül, továbbra is tudok angolul kommunikálni. Csak míg angolórán és a nyelvvizsgán a prepozíciókon és a nyelvtanon van a hangsúly, addig én filmnézés közben pl. sokkal több szót ismerek meg + élőbeszédet hallgatok.


A nyelvvizsgák így meg úgy hirdetik manapság magukat, hogy milyen "életszerűek", de továbbra sem. Mind szövegértésnél, mint hallásértésnél pl. igaz-hamis mondatoknál, kérdéseknél kétértelmű kérdéseket tesznek fel; és egy idő után már nem is az angoltudás számít, hanem hogy tudjál "megoldókulcs" alapján gondolkodni. A nyelvvizsga szerintem nem igazán mutatja, hogy mennyire jól tudsz egy nyelvet, inkább csak a papír miatt kell (pl. többletponthoz egyetemi felvételinél)


Az, hogy ezen túl ki mennyire foglalkozik egy nyelvvel, az saját magán múlik. Lehet, hogy nem tudom már tökéletesen, hogy mikor kell a past perfect múltidőt használom, amiért dolgozatban levonnak pontot, de sima múlt időben ugyanúgy el tudom mondani ugyanazt az információt. Szóbeli vizsgán is lehet, hogy a tanárok elájulnak a betanult véleménynyilvánító kifejezésemtől; attól még úgysem fogom mindet használni, amit bemagoltam.


Szóval lehet hátrányként nézni a korai nyelvvizsgát, de majd ha a kormány megint az utolsó pillanatban berak egy kötelező nyelvvizsgát, és már nem tudod a bemagolt angol kifejezéseket, mert csak németed van; és van 1 hónapod megcsinálni, akkor lehet, hogy mégiscsak hasznos lesz az a papír.

2020. febr. 16. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
18%

"majd ha a kormány megint az utolsó pillanatban berak egy kötelező nyelvvizsgát"

Miről beszélsz? Hogyhogy megint? Mikor történt ilyen?

Ennek éppen az ellenkezője történt: hosszú-hosszú éveken át abban a tudatban élhetted az életedet, hogy kötelező lesz 2020-ban nyelvvizsgával rendelkezned, ha tovább akarsz tanulni, és ehhez képest az derült ki az utolsó pillanatban, hogy mégsem, tehát sokkal könnyebb a dolgod, mint hitted. Arra nulla esély van, hogy az utolsó pillanatban az derüljön ki, hogy beraknak egy kötelező nyelvvizsgát.

2020. febr. 16. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
38%

Azért mi nagyon sokat szívtunk azzal, hogy a kormány visszavonta a kötelező nyelvvizsgát. Mindenki megszervezte, hogy miből akar érettségizni, kiderült, hogy kötelező egy emelt; így már csak 2 emeltért jár pluszpont + a nyelvvizsgás pluszpontok is változtak.


Év elején az egész osztály újjászervezte mindenét. Mindenki 1 helyett 2 emelt érettségire készült, plusz ezen kívül mindenki beiratkozott nyelvvizsgákra - és miután mindenki ezeket megtette, visszavonták az egészet. Úgy kellett könyörögni tanároknak, hogy vegyenek fel embereket újra faktra, mert mégis kell neki még egy emelt, hogy meglegyen a megfelelő pontja. És eljutottunk oda, hogy visszavonták szinte az egészet, és itt az osztály, mindenki 2 emeltre és 2 nyelvvizsgára készülve, ami már most 140 pluszpontot jelentene, de mint tudjuk, csak 100 lehet.

Cserébe azok, akik nem csináltak semmit (mármint emeltre meg nyelvvizsgára se készültek) mondhatjuk jól jártak, mert ugyanannyi pontjuk lehet, mint nekünk, csak feleannyi energiabedobással.


Szóval mondhatjuk, hogy egy viszonylag jó gimiben, ahol a nyelvoktatás is jó, nem igazán örültünk annak, hogy évközben vonták vissza a követelményeket. De amit átéltünk, hogy hétfőn feltettünk egy kérdést, kedden válaszolt rá az oktatási hivatal, szerdán egy pont ellenkező választ kaptunk, csütörtökön meg megváltozott a szabály, nem volt valami kellemes. Szóval mi már azon se lepődnénk meg, ha holnap kihirdetnék, hogy teljesen más minden.


Kicsit elkanyarodtam a témától, de szerettem volna tisztázni, hogy miért nem imádkozunk az oktatási rendszerünkhoz, hogy visszavontak egy kiadott szabályt.


Viszont mi meg tudtuk magunkról, hogy valszeg azért tudunk angolul, de a papír kellett volna. És az, hogy nekem már 3 nyelvvizsgám is volt szeptemberben, valaki meg októberben jelentkezett gyorsan angol C1 és német B2-re a matek- és töri emelt felkészítő mellett; hát egy kicsit megkönnyebbültem, és örültem, hogy nekem nem kell ezzel is bajlódnom. Pesze aztán fölösleges lett nekem, de ez van.


És azt továbbra is tartom, hogy nyelvvizsgára készüléssel nem fogod megtanulni az idegen nyelvet, mert az életben nem mindig ugyanaz a 10 feladattípus van, amit az adott nyelvvizsgán kikérdeznek.

Amit kihagytam, a tény, hogy 8.-ban már vizsgáznom kellett, sokat segített abban, hogy egyre kevésbé izgulok ma már ilyen helyzetekben.

#14,18

2020. febr. 16. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!