Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Akik tanulnak japánt! Hogy...

Akik tanulnak japánt! Hogy érdemes kanjikat tanulni?

Figyelt kérdés

Megtanultam a katakanákat,hiraganákat,és a nyelvtant is tanulom,viszont szeretnék kanjikat is tanulni. Tudom hogy van Onyomi meg Kunyomi olvasat, az lenne a kérdés ehhez hogy mikor melyiket kell olvasni,és a kanjikat hogy érdemes tanulni?

Köszönöm a válaszokat!



2014. nov. 29. 15:56
 1/1 Ezeöccá ***** válasza:
100%

1. Ne egyesével tanuld a kínai írásjeleket (kanji), hanem szavak részeként. Mindig csak azt az olvasatot tanuld meg, amelyik az adott szóban használatos.


2. Nehogy neki állj egy 2000+ darabos kanjilistát megtanulni az összes olvasattal. SZAVAKAT tanulj! Az írásjelek ismerete önmagában kevés.


3. A már ismert jeleket gyakorolhatod azzal, hogy olyan szavakat írsz le, amelyek mindegyikében előfordul egy bizonyos írásjel, nem feltétlenül ugyanazzal az olvasattal, természetesen.


4. Jó, ha tudod melyik olvasat kun és melyik on, de nem kell oda-vissza bifláznod. Ha egyes kifejezéseket, szavakat eltudsz olvasni, már jó vagy.


5. Vannak bizonyos szabályok jelösszetételekre, pl. ha az egyik jelnek a kun-olvasata használatos, akkor a másik jelnek is a kun-olvasatát kell használni, de ez csak ilyen halvány emlékfoszlány, haladó japánosok elmagyarázzák; én a kínai mellett csináltam hobbiból a japánt, egész jó, pl. mert megtudom állapítani melyik olvasat az on, anélkül, hogy megtanultam volna, de nem tudok sokat japánul.


6. Könyvből tanulj, leckénként haladj, a szókincset is a leckékkel együtt vedd át. Sokkal jobban fogsz emlékezni egy szóra (és valószínűleg az írására is), ha van valamilyen leckeszöveg, amire legalább félig emlékszel, mert akkor arra is emlékszel, hogyan használhatod azt a szót, stb. Egyesével bebiflázni nem sokat ér, legyen mindig legalább egy példamondat is, ami segít megmutatni, pontosan mi is a jelentése a szónak abban példában.


7. Tanuld meg írni is a kanjikat, sokkal tartósabb lesz az írásjelismereted, mint e nélkül.Ehhez persze tudnod, kell az vonássorrendet, az alapvonásokat, stb., de gondolom a hiragana ismeretében nem meglepő, hogy az írásjelek leírásának is vannak szabályai, nem össze-vissza írunk, ahogy jólesik. Legyen egy listád gyökökről (部首), melyik hány vonásból áll, kb. mit jelent maga a gyök (víz, kéz, nap, stb.). Tanuld meg, hogyan kell megszámolni egy jel vonásainak számát. Ezt a két dolgot muszáj leszel megtanulni, ha kanjiszótárat is akarsz használni. Nem egy délután mire gyakorlatod lesz benne, de nem lehetetlen.


8. Nem muszáj rögtön beruházni egy "Nelson"-ba (kanji-angol szótár). 2000+ írásjel megtanulása évekbe fog telleni. Nincs olyan csodamódszer, amivel ezt mondjuk x hónap alatt meg lehetne tanulni. Rá kell szánni az időt és sokat kell írni, olvasni.


9. Ne azzal akard mérni a nyelvtudásod, hogy hány írásjelet ismersz. A japán, de még a kínai nem arról szól, hogy 3000 irásjeltől leszel perfekt. Vannak írásjelek, amelyeknek többféle eltérő jelentése van, szinte mindegyik jellel vannak különböző kifejezések, amelyet néha nehéz az egyes írásjelekből megfejteni (a kínaiban ilyen a 成语 és ha jól tudom, a japán is átvett ilyeneket), ezeket egyesével kell tanulni, még akkor is, ha az egyes jeleit már ismered. Nem lehet kilóra mérni a szókincset. Kb. lassan 6 éve tanulok kínaiul, fogalmam sincs hány írásjelet ismerek, mert van, amit már annyiszor láttam, hogy 50 év múlva se fogom elfelejteni és van olyan, amit még sose láttam és olyan is, amit már 10x megnéztem a szótárban és mindig megtudtam valami újat róla.


10. Minden nap gyakorolj, minél többet hagysz ki, annál többet felejtesz. Ezt tényleg tapasztalatból mondom.


10.

2014. nov. 29. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!