Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Kövessem az álmaimat a Harvard...

Kövessem az álmaimat a Harvardra, vagy inkább engedjem el? (Többi lent)

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez még korainak tűnhet, hiszen csak 10. osztályos vagyok, de néhány hónapja nem hagy nyugodni egy gondolat: A Harvard.

Tisztában vagyok vele, hogy ez az egyik legszínvonalasabb egyetem a világon, és ide még az Egyesült Államok kiemelkedő tanulói is hatalmas szenvedések árán jutnak be, de hónapok óta az a megmagyarázhatatlan érzés fojtogat belülről, hogy nekem ide kell járnom. Nem a Yale-re, nem az Oxford-ra, nem a Princeton-ra, hanem a Harvardra. Tisztában vagyok vele, hogy ide hatalmas angol nyelvtudás kell, de úgy érzem, hogy ez nem fog gondot okozni. A másik probléma: pénz. Gondoltam arra, hogy ösztöndíjjal kijuthatnék, hiszen nincs 15-20 millió forintom arra, hogy 1 évet kifizessek a Harvardon. Egy ösztöndíj megszerzése mennyire nehéz dolog? Hiszen enélkül esélytelen. Az is probléma, hogy Amerikában van, de ez mégsem akkora baj, mert van egy rokonom, aki ki tudna juttatni (olcsón). Azt is tudom, hogy ide TOEFL nyelvvizsga kell. Úgy érzem, hogy képes lennék arra, hogy bejussak, de rengeteg dolog van, ami hátráltat. Szerintetek? Egy próbát megér, vagy gondolkodjak valami itthoni egyetemben? Nagyon kérlek Titeket, hogy udvariasan válaszoljatok, ne hurrogjatok le! Természetesen megmondhatjátok, ha ez gyerekes álom, minden "kritika" érdekel, csak kultúráltan :-). Tényleg megmagyarázhatatlan az érzés, ami nem hagy nyugodni. Jaj, de sokat írtam! Köszönöm, ha elolvasod, és azt is köszönöm, ha válaszolsz! Legyen szép estétek! :D


16L



2021. márc. 29. 21:49
1 2 3 4
 21/39 A kérdező kommentje:
Azért sz.rnak nem mondanám, szerintem jó egyetem. És köszönöm, majd mindenképp utána fogok nézni az egyetemeknek, amiket írtál! :)
2021. márc. 30. 15:47
 22/39 anonim ***** válasza:
100%
Nem lehetetlen bekerülni, jelenleg is van magyar diák. Ráadásul a Harvardon szükség alapú ösztöndíjrendszer van és mivel az egyik leggazdagabb egyetem nagyvonalú a többi amerikai egyetemhez képest.
2021. márc. 30. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
88%
Nem érdemes az USA-ba menni egyetemre. Hatalmas tandíjak és nagyon korlátozott ösztöndíj lehetőségek jellemzik őket. Európa tele van ingyenes/olcsó egyetemekkel, érdemes itt keresni valamit.
2021. márc. 31. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm!
2021. márc. 31. 21:17
 25/39 anonim ***** válasza:
91%

Volt egy srác ismerősöm (magyar), az akkori barátnője egy északi országból, tehát külföldi csajszi(direkt nem mondom melyik ország) bejutott. Nyilván én csak felületesen láttam amit kipublikált magàból, de az biztos hogy kisebb zseni lehetett és nagyon olvasott, emelett pár év alatt élvonalra felhozta magát egy táncműfajból, és nem gyerekkorától kezdte. Csináltak vele interjút, őt pl a Yaleról, Columbusból is mind elutasították, de a Harvardra bekerült. 5 nyelvet beszél, ebből az angol meg a nyelve c2, a többit beszélte alapfokon. Sok társadalmi dolgot is

Azóta szétmentek, de a csaj szárnyal, látszik hogy imád tanulni, gazdaságot meg politikai bachelort csinál, analitikus, de közben más területen is érdekelt pedig csak elsős

A csajnak fizetik az ottanulást, fullbrighttal, meg szerintem a Harvard is támogatja ahogy fentebb is írták. Sőt, láttam olyan szaktársát is aki autista, de gondolom egy kisebb zseni, és odajár. Szóval a Harvard az tényleg a tudás fellegvára lehet, ahol nincs diszkrimináció, de ki kell emelkedni.

Ja meg: Hatalmas munkájába telt a csajnak, volt egy gape year-je, és ahogy leszűrtem és én is utánajártam hibátlan TOEFL meg SAT tesztek nagyjából elvártak. Sőt, kevés ha jó vagy, oda ki kell emelkedj.

Tavaly 40 000ből 2000 diákot vettek fel. Képzeld el, hogy a világ legjobbjaival versenyzel, akik nálunk sokkal de sokkal fejlettebb országokból érkeznek.

Elhiszem hogy kecsegtet a gondolat, mert kit nem? De valóban vannak topp egyetemek elérhetőbb kereteken belül, már akár részképzéssel is, az is sokat dob a CV-dben majd. Én is egy topp 100-as egyetemre megyek fél évre tanulni, igaz sok eredményem van, de nem vagyok élvonal és zseni, és nem is szeretnék.

Vannak külön felkészítő iskolák Budapesten akik ezekre az iskolákra készítenek fel, de ott keményen fizetsz. Lehet reménykedni a financial aidben de ott élni is kell, szórakozni, lakás...

Van amerikai barátom és sokszor épp ésszel elképzelhetetlen nekünk magyaroknak a tandíj, meg minden

Szóval, remélem segítettem, de ha nem vagy valami világklasszis sportoló, nincs TDK eredményed (amit tudnak még az USABAN is mi az), vagy valami hihetetlen nagy képességed ami bejuttat, addig szerintem szép álom marad.

Az biztos hogy aki ott végez, borítékolható a szép karrier, de ez nemcsak a Harvardon érhető el. Az hogy odajársz, nem jelent egyből karriert, az ottanulók rendesen megdolgoznak azokért az eredményekért

Ameddig a szakodat se tudod, addig meg tényleg álmodozás. Ha meg jog; a Law Schoolba na oda meg tényleg iszonyat nehéz bekerülni

2021. ápr. 3. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim válasza:
100%
Szia! Jóindulatból mondom. Egy évvel járok előtted, az én nagy álmom Oxford. Ennek ellenére mindenképpen először szakot válassz, és csak aztán egyetemet. Ha más érdekel, mint amilyen szakokat kínálnak, ne felvételizz csak a neve miatt. Őszintén szólva a UK-beli viszonyokat jobban tudom, de szerintem jelentős, pláne teljes ösztöndíjra ne számolj, hacsak nem vagy nemzetközileg is kiemelkedő tanuló. Mindenképpen tanulj meg nagyon jól angolul, legyenek jó jegyeid, legyél jártas, olvasott, érdeklődő a választott szakterületen esetleg versenyezz (sport és/vagy tanulmányi). Általánosságban ezek a nagy ösztöndíjak amúgy is posztgraduális képzésekre szólnak. Kisebb támogatásokat nagyobb eséllyel kaphatsz, de egy átlagos magyar család részére még úgyis elérhetelenek ezek az egyetemek, ha pl. évi 12 millió forintnyi tandíjból csak 11,5 milliót kell kifizetni. És ekkor még nem laksz sehol és nem ettél semmit. Szerintem ha ez a nagy álmod, próbáld meg, veszíteni nem veszíthetsz. Ellenben ha az anyagiak miatt kell visszamondani egy helyet, annál őrjítőbb érzés nem sok van. Az is járható út, ha bejutsz egy nagyon jó europai egyetemre, ahonnan később jobb esélyekkel felvételizhetsz a Harvardra. Skandináv országokban, Hollandiában, Dániában vannak nagyon jó angol nyelvű képzések, alacsony tandíjjal vagy akár ingyen. Egyáltalán nem vagy korán, most kell elkezdeni a szükséges alapozást, plusz az önéletrajzba beleírható dolgok gyűjtését. Ha pl. a régészet érdekel, menj önkénteskedni múzeumokba (ha a járvány engedi), ha a természettudományok,egy laborlátogatás plusz pont stb. Ha van kérdésed, szívesen válaszolok rá. Sok sikert! :-)
2021. ápr. 5. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm szépen a válaszokat, nagyon sokat segítettek! Mindenképp utána fogok járni azoknak a dolgoknak, amiket írtatok. :) Nektek is sok sikert!
2021. ápr. 6. 13:58
 28/39 anonim ***** válasza:
84%

Szintén nem bántásból, de a mostani hozzáállásoddal gondolkodás nélkül visszadobnák a jelentkezésedet. Ha látják, hogy csak az a célod, hogy a Harvardon tanulj, akkor nem fogod érdekelni őket. Azt várják, hogy meggyőzd őket, hogy milyen elképesztően érdekel téged egy tudományterület, amiről azt gondolod, hogy náluk tudnál a legjobban fejlődni. Az angol nyelvvizsga a legkisebb elvárás, amit meg kellene ugranod. A legrosszabb dolog pedig: mégha mindent tökéletesen csinálsz és fantasztikus a jelentkezésed, simán visszautasítanak, mert a felvételi eljárás szubjektív és a szerencsén is múlik.


Én elengedném a helyedben a Harvardot, de attól még teljesen reális bejutni egy jó európai egyetemre, nem kell rögtön otthon maradni. Pl Hollandia, Dánia, Svédország, Németország mind-mind teljesen jó célországok, nagyszerű, angol nyelvű, ingyenes/megfizethető egyetemekkel. Hatalmas előrelépés egy globális szinten ~50. helyen lévő Nyugat-Európai egyetem is az otthoni ~500-asokhoz képest.

2021. ápr. 8. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:
87%

Szia!

Hallottad már, hogy célozd meg a holdat, ha elhibázod is, a csillagokon landolsz?

Szerintem ne engedd el az álmod, mert nem lehetetlen. Én jelenleg 11. osztályos vagyok, és bár nem a Harvard a célom, elég sokat el tudok mondani az amerikai felsőoktatásról.


1. Az ösztöndíj és a pénz

Bár valaki már említette, fontosnak tartom tisztázni, hogy a Harvard egyike annak a hat egyetemnek a USA-ben, ahol a felvételi folyamat need-blind. Ez azt jelenti, hogy nem veszik figyelembe az anyagi körülményeidet, amikor jelentkezel, és a felvételt nyertél, akkor az egyetem állja a tandíjnak azt a részét, amelyet a család nem tud kifizetni. Ez sohasem 100%, de ha jól tudom, évi 60000 dollár bruttó jövedelem alatt nem várják, hogy a család anyagilag hozzájáruljon az oktatásodhoz, viszont neked egy évben 3500 dollárt kell fizetned (az egyetem szerint ennyi kényelmesen megkereshető, hogyha tanulás mellett dolgozol is). Szóval én emiatt nem aggódnék.


2. A felvételi - avagy ki jut át a rostán?

Az idén egyetemre jelentkezők közül 5.2% jutott be. Sajnos az idei adatot nem találtam meg, de a tavalyi felvetteknek 11.8%-a származik külföldről, így a teljes jelentkezők közül összesen 0.59% a felvett külföldiek aránya. Ezt nem azért írtam ide, hogy elkedvetlenítselek, de ez a szomorú igazság. Ha ezeket a számokat látva is úgy érzed, szívesen nekiugranál, leírom röviden, mit vesznek figyelembe, amikor kiválasztják a szerencsés ~2000 embert (angol nyelvvizsga alap)


- SAT: ez egy központi vizsga, két részből áll; matek és szövegértés, mindkettő tesztes, tehát 4 lehetőségből kell kiválasztanod a jót (van egy esszé írós része is, de az nem kötelező, és az egyetemek is egyre kevésbé várják el). Mindkettőre 800 pontot kaphatsz, így összesen 1600 pontot tudsz összegyűjteni. Az Ivy league egyetemeken (mint a Harvad is) szinte az összes jelentkező 1400 pont feletti eredménnyel megy, de gyakori az 1500+ is. Persze nem lehet pontosan tudni, a pontszám mennyire számít bele a jelentkezésbe, a legtöbben azt mondják, hogy 1450 felett szinte mindegy, mennyi pontot viszel, mert látszik, hogy jók az értelmi képességeid. A matek szerintem könnyebb, mert van kb 150-200 típusfeladat, amiket be lehet gyakorolni. A szövegértés húzosabb, sokat kell olvasni kevés idő alatt, és sok a nyelvtani kérdés is - de magabiztos C1 nyelvtudással, és jó nyelvérzékkel gyakorlás után könnyen fogsz 650+ pontot írni.

Egyébként szerintem van rá esély, hogy a te évfolyamodtól se fogják kötelezően kérni, mert a covid miatt az idén és jövőre felvételizőknek csak lehetőség beadni az eredményeiket, ugyanakkor én a helyedben mindenképpen felkészülnék rá, mert ez az egyetlen eszközöd, hogy az ő rendszerükben is bizonyítsd, hogy jó vagy. A felkészüléshez pedig a Khan academy-t ajánlom, ez egy ingyenes és nagyon jó oldal, ha pedig könyvek kellenek a Fullbright Hungary könyvtárából ingyenesen (letét ellenében) tudsz kölcsönözni.


-amazing ecs + wow factor: talán a jelentkezésed legfontosabb része, amikor bemutatod, ki vagy, miért szeretnél ott tanulni, és milyen olyan tulajdonságaid/képességeid vannak, ami miatt az egyetemnek is megérné felvenni téged. Ebbe érdemes beleírni minden versenyeredményt, kutatást, projectet, amit csináltál.Nem kell, hogy minden kapcsolódjon a pszichológiához, de azért legyen sok, amivel alá tudod támasztani az érdeklődésed. Szeretik még nagyon a leadership activity-ket, amikor valamilyen vezetői pozícióban tudod bemutatni magad - dök elnök, klub alapító, cserkész örsvezető, ilyesmik. A sporteredmények is jól néznek ki, de nem minden sporttágat díjaznak egyenlően, az amerikai foci, atlétika, hoki nagy kedvencek.


-tanári ajánlások: legyen 2-3 olyan tanár, aki szeret, és jól beszél angolul, más dolgod ezzel nem vagyon van


-SAT subject teszt helyettesítő: a CollegeBoard pár hónapja bejelentette, hogy megszüntetik az SAT subject teszteket, és helyette az AP exam-ek, fognak nagyobb jelentőséget kapni (ilyenek letételére tudomásom szerint nincs még Magyarországon lehetőség). Mivel ez még kialakulóban van, nem tudok neked róla sokat mondani, de tudd, hogy valamilyen formában biztos kell majd tudnod prezentálnod a szakodhoz kapcsolódó tárgyi tudást, így ha van lehetőséged, tanulj pszichot a suliban faktként, meg emellett szerintem a bioszra érdemes ráfeküdni.


3. Amit még érdemes tudni az amerikai egyetemkről és a felkészülésről

-Amerikában az egyetemi renszer máshogy működik, az alapszak helyett egy 4 éves college-ba jelentkezhetsz. Ez kicsit olyan, mintha a gimnázium meghoszzabbítása lenne (a legtöbb amerikai 17-18 évesen megy), mert nincsnek külön szakok, csak majorre jelentkezhetsz, amelyik mellett kötelezően tanulod az adott egyetem curriculumát, és az első éveben kötelező a campuszon lakni (a legtöbb egyetemen).

-jó angol nélkül (mondjuk most kéne olyan B2-n vagy afelett lenned) esélytelen vagy, mert még az információt se találod meg. A magyar oldalakon keveset szólnak erről, és általában az is régi vagy hiteltelen, mint az itt hozzászólók 70%-a.

-az Engame vagy Milestone segíthet, de szerintem nem érik meg. Persze ez relatív, de ha jó az angolod, céltudatos vagy, tudod mi érdekel és azt hol szeretnéd tanulni, nincs szükséged rájuk. (Személyes tapasztalatból mondom, én Engames voltam, de kiléptem, mert úgy éreztem, számomra nem éri meg. A Milestone pedig még drágább, barátaim tapasztalatai ott pedig hasonlók, mint az enyémek)


5. Végezetül

Tudom, hogy ez egy kicsit sok info egyszerre, de szerintem mindezt érdemes tudnod ahhoz, hogy jó döntést tudj hozni. Ha mindenképpen Amerikába szeretnél menni, keresd meg a Fullbright Hungaryt, ők ingyenes konzultációt tartanak az érdeklődőknek.


Remélem tudtam segíteni, de ha bármi kérdésed maradt nyugodtan írj itt vagy privátban, szívesen segítek :)

2021. ápr. 10. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó előtti!

Igen, valóban elég elérhetetlen, már én is belátom:/ Köszönöm a választ!

Kedves utolsó!

Jó sokat írtál :D Köszönöm szépen, hogy ennyi időt rászántál a kérdésem megválaszolására, sokat megtudtam belőle! :)

2021. ápr. 11. 00:00
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!