Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért nem tudnak helyesen...

Miért nem tudnak helyesen írni az emberek? Olyan nagy dolog?

Figyelt kérdés
"Kedvenceim": innák valamit és társai, voltunk moziba, léci, most felagyam vagy ne?, de nem csak interneten vannak hasonlók, pl.: kétméteres betűkkel a hirdetőtábla: "Húsárú-ház"! Az mi? Tudtok még ilyeneket?
2011. aug. 9. 11:43
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
82%
Az idegen szavak használata és magyarosítása nem jár együtt azzal, hogy elfelejtünk magyarul. Attól, hogy új szavakat is használunk, még nem felejtjük el a régieket. Pl. a facebook egy új dolog, és ezzel együtt a lájkolás is. Attól még egyéb más környezetben használjuk a kedvelem, szeretem, ez tetszik kifejezéseket. Mindig is jöttek új szavak a történelem során, a török megszállás alatt és a világháború alatt. Ezek ugye már fel sem tűnnek, mert azt hisszük a kocsi, a tulipán a krumpli és még sorolhatnám mindig is magyar szavak voltak. Szerencsére az irodalmi nyelvünkben még nem lájkolunk és a színházban sem. Sőt egy üzleti tárgyaláson is másképp beszélünk mint haverok között, vagy a facebookon. De itt a kérdező inkább arra kíváncsi, hogy miért nem tudnak helyesen írni az emberek. Mert nem tanulták meg, de az ember élete végéig tanul, ami hibát ma elkövetett, nem biztos, hogy holnap is elköveti, de ez a hiba szintén nem veszélyezteti a tiszta magyar nyelvet.
2011. aug. 9. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
seven: Persze, mindenki hibázik. Nem is ezzel van a baj, ez pl. a billentyűzet miatt van, hamarabb láttam meg a rövidet.. De ilyenek fel sem tűnnének nekem..
2011. aug. 9. 12:47
 13/24 anonim ***** válasza:
61%

Azért ne feledjük.

1. A magyar nyelv tele van jövevényszavakkal. Ha elfogadjuk azt a tézist, hogy finnugor eredetű, akkor is néhány ezerre tehető az ősi szavak száma (ezeket is más rokon nyelvektől sokszor a felismerhetetlenségig eltérő hangalakkal használjuk). A többi türk, szláv, német, török és igen újabban angol származék.

2. A nyelv változik, aki nem hiszi, annak annyit mondok "Feheruvaru rea meneh hodu uta rea". A nyelvújítást ma mint a magyar nyelv megújulásának dicsőséges korszakát tekintik, de akkoriban parázs viták folytak az újító és a konzervatív szemléletű nyelvészek között.

3. A nyelvtan sosem kőbe vésett szabály, hanem a tipikus nyelvhasználat Akadémia által leírt pillanatnyi állapota.

2011. aug. 9. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó: változik, persze... De azt azért én nem szeretném megérni, hogy szabályos legyen az "ijen", meg a "higyjek", meg a "muszály"...
2011. aug. 9. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

12:46


Bocsánat, nem az alkalmi hibákról, elütésekről beszélek beszélek, nem is a lájkolásról, fájlokról és vinyókról (egyébként a fájlt már a helyesírás-ellenőrző sem húzza alá). De ha valaki 17-18 évesen (érettségi körül) olyanokat ír, hogy hadjuk, mennyünk, stb. és rendszeresen, maradjon még egy kicsit középiskolában. Ja, és az ilyen ne nagyon legyen rádiós műsorvezető, mert a Class FM-en van ilyen, ő a -ban, -ben helyett használ -ba, -be ragot. Jó, hogy nem már egyből nyelvtanár lett belőle..

2011. aug. 9. 13:01
 16/24 ava87 ***** válasza:
100%

1. Nem tudják, hogy az úgy helytelen (pl. -ba/-be és -ban/-ben keverése, mellesleg engem szinte ez bosszant a legjobban, de tényleg fel sem tűnik sokaknak, hogy ez nem felcserélhető, de ide tartozik az innák is).

2. Igénytelenek, nem is érdekli őket, hogy helyes-e, vagy sem.


Nekem az a hihetetlen, hogy fel sem tűnik sokaknak, hogy ők valamit rosszul írnak. Ennek mondjuk az lehet az oka, hogy egyszerűen nem is figyelnek arra, hogy ők mit írnak, meg mások mit írnak. Na meg el sem hinnéd, hogy mennyi funkcionális analfabéta van sajnos.

2011. aug. 9. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
Ha ez jelent valami megnyugvást, a jogszabályaink is tele vannak helyesírási hibákkal, de ami szintén nagyon bosszantó, az a hivatalnokok és jogászok képtelensége az egybeírás-különírás szabályainak betartására. Pl.: konvergencia régió, családi állapot felmérés, szakdolgozat védés stb.
2011. aug. 9. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
100%

Ha te tucc ijeneket akor énis tudok.

Meik nem tud hejesenirni?

Halyó ha nem lyó.

Meik ien elöado jácca eszt a számot?

2011. aug. 9. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az "OLCSÓ ÁRAK!" a halálom.

Vagy alacsony az ár, vagy magas.

Vagy olcsó,vagy drága.

2011. aug. 9. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
100%
Amitől én falra tudnék mászni az a "télleg"....
2011. aug. 9. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!