Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért hiszik azt rengetegen,...

Miért hiszik azt rengetegen, hogy csak az lehet okos, értelmes, intelligens, aki diplomás?

Figyelt kérdés
Miért nézik le az egyszerű szakmunkást, és vélik úgy, hogy ők csak egyszerűen hülyék?

2012. nov. 18. 00:53
1 2 3 4 5 6
 41/56 anonim ***** válasza:
81%

"mellesleg megsúgom, hogy olyan nincs hogy helyesírás, az csupán egy bizonyos réteg szabványa a nyelvre. a nyelv egy szabad, élő és formálódó dolog."


Megsúgom, hogy van helyesírás, mégpedig az akadémiai szabályzat 1984 óta változatlan, 11. kiadása. Amiről te beszélsz ("a nyelv egy szabad, élő és formálódó dolog"), azzal a szociolingvisztika foglalkozik, aminek semmi köze a helyesíráshoz.

2012. nov. 21. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/56 anonim ***** válasza:
81%

"inkább meg kell venni a többezer forintos rajzkönyveket, akkor is, ha matematikusnak készülsz, mert az igazgatónak haver a kiadó, vagy ha nem a prof könyvét veszed meg, nem mész át a vizsgán."


Lehet, hogy csak egy tahó diplomás vagyok, de ennek a szövegnek a logikai dekódolására képtelen vagyok. :)

2012. nov. 21. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/56 anonim ***** válasza:
100%

"nincs olyan hogy helyesírás"


Veszem észre, ezért látok naponta több tucat ilyet, hogy jéKcsap, szíFtelen, muszáLY, kéBzel, véKtelen, joKhurt, gyógyCer, renCer, hüJe Pisti...


És ilyenek diplomát kapnak. Ez nem vicc, sajnos.

2012. nov. 21. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/56 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez az egész, hogy oylasmiket tanulunk a suliban, amire nincs szükség arra jó, hogy az ember nyugodtan meggondolhassa magát. Én még gimi utolsó évében sem voltm a biztos benne, hova akarok menni továbbtanulni, és nem várható el egy általános iskolástól, hogy megmondja, mit akar majd 40 évesen, ezért esélyt kell adni neki arra, hogy később rájöjjön, de jó volt bioszt tanulni, mégis csak tengerbiológus lesz, és nem pilóta.
2012. nov. 21. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/56 anonim ***** válasza:
100%
Bocs az elgépelésekért.
2012. nov. 21. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/56 anonim ***** válasza:
33%

"Szóval szerinted üzemekbe kellene hurcolni a gyerekeket?"


igen, ezt hívják úgy, hogy üzemlátogatás, gyakorlat. addig álmodozhat arról, hogy doktornéni lesz, amíg nem érez hullaszagot, aztán rájön, hogy ez mégsem neki való.


nem tanulni kell a különböző témákról, hanem elvinni a gyereket és megnézni, hogy működik a valóságban. és ha érdekli, akkor tanulja.

mindegy, most nem az én idealista oktatási elképzeléseim kifejtése a lényeg.


"Miért baj, ha egy gyerek rajzolni vagy éppen zongorázni tanul - malterkeverés helyett"


a gyereknek azt kéne tanulnia, ami érdekli és amihez van tehetsége. amihez egyik sincs, azt fölöseges erőltetni éveken keresztül.


"Megsúgom, hogy van helyesírás, mégpedig az akadémiai szabályzat 1984 óta változatlan, 11. kiadása."


megsúgom, hogy ezzel most pont engem igazoltál. próbálkozásnak elment.

mindegy, nem ez adja egy ember értékét, hogy ismer e szabályzatokat.


"Veszem észre, ezért látok naponta több tucat ilyet, hogy jéKcsap, szíFtelen, muszáLY"


ha tudod, hogy működik a nyelv, azt is tudod, miért alakulnak ki ezek. és azt is, hogy a leírt változat különbözik a kimondottól. ezt hívják hangzás szerinti írásnak, összeolvadásnak, stb. de ha leírom hogy gyóccer, akkor sem a tengeri bálna jut eszedbe, ha egy orvos a gyóccertárba küld el, akkor sem a tehergépjármű alkatrészboltban kötsz ki, lényegi különpség nincs a megértés szemponytyából.


a ly-t meg már évszázadok óta nem különöbztetjük meg a j-től kielytésben így lényegtelen, legfellyebb egy szép hagyományőrzés, de ettől sem lesz senki több vagy kevesebb.


például az ilyen hülyeségek helyett tanulhatna valami olyat a gyerek, ami érdekli is és haszna is lesz belőle az életben. ha nyelvésznek akar menni, akkor tanuljon ilyeneket, de ami nem okoz megértési problémát azt fölösleges cifrázni.


"És ilyenek diplomát kapnak."


ez megint csak engem igazol, mert ez mutatja, hogy mennyire fölösleges időpazarlás, másrészt hogy a diploma nem jár feltétlenül széles műveltséggel.

ráadásul ennek az is az oka, hogy aki hogy 10-20 év különbözőségű generációk mind a saját tudásuk szerint írnak helyesen, de valahogy mégsem ugyanazt írják. akkor küldjük el az orvosokat, építészeket, stb 2-5 évente nyelvtan továbbképzésre? és ha felfedeznek egy új fajt a dinoszauruszok közt, akkor is menjenek biológiaórára az építészek?


"arra jó, hogy az ember nyugodtan meggondolhassa magát. Én még gimi utolsó évében sem voltm a biztos benne, hova akarok menni továbbtanulni, és nem várható el egy általános iskolástól, hogy megmondja, mit akar majd 40 évesen"


ennek sincs értelme. ennyi erővel a világ összes tudományát a fejedbe tömhetnék, hogy bármikor helyt állj az éleben.

csak ez egyrészt kivitelezhetetlen az emberi agynak. másrészt a társadalomnak nem is érdeke, mert ha mindenki mindenhez értene, akkor a politikusoknak, piacvezetőknek, mindenféle elnököknek is dolgozniuk kellene, mert az emberek el tudnák látni magukat és kisebb lenne a társadalmi szakadék.

de amíg elviszed az autódat a szerelőhöz, mert nem tudsz kicserélni egy ablaktörlőgumit, és ő kicserélteti veled az egész szélvédőt is 60x akkora áron, mint amennyiért magadnak megcsináltad volna a valós problémát, addig élénk a gazdaság, van értelme a specializálódásnak.


hozzáteszem, régen több dologhoz értettek az emberek, és életképesebbek voltak, ma meg már a takarításhoz meg a szemétszedéshez is diploma kell lassan, meg ha a saját apád olyan állapotban van, hogy fürdetni vagy pelenkázni kell, lecsuknak illegális ápolásért.

ilyeneken szoktam röhögni, mikor xy ember fest egy piros kört meg egy kék négyzetet, és akkor absztrakt művészet, ezt tanulta évekig a művésziskolában, a többi öntelt mihaszna zsűriző meg hivatalosan is kijelenti, hogy ez a festmény jó, és akkor a sznob műrajongók meg százezrekért veszik meg, mert az hivatalosan jónak van kikiáltva... :)

tavaly volt ez a hülyeség, hogy a színészeknek is kell már iskolázottság, mert az nem jó, ha falusi feri tehetséges, miközben gazdag géza el akarja rendezni tehetségtelen porontya életpályályát...

megértem, hogy mondjuk egy sebésznek, építésznek, villanyszerelőnek fontos, hogy legyen képzettsége, mert emberéletek múlnak rajtuk, de a művészeket miért kell ellehetetleníteni? kit zavar az, hogy vagy valakinek nem volt lehetősége iskolára és takarításból akar megélni, esetleg színészi tehetsége van?

nyilván ennek megint az a célja, hogy sokkal nehezebb legyen pozíciókat elérni


és hogy tovább vigyem, van aki 18-24 évesen sem tudja, mi akar lenni, vagy elvégez egy iskolát, és mire végez, már nagyon nehéz lesz elhelyezkedni abban a pozícióban. de ha a képzési területeket sokkal tömörebben és szabadabban oktatnák, akkor nem tartana évekig, hogy olyan dolgokat tanulj ki, amit pár hónap alatt gyakorlattal elsajátíthatsz. ráadásul így a gyerekek is hamarabb juthatnának tapasztalathoz és önállóbbak lehetnének hamarabb is. nem jutnak ki 21-24 évesen úgy a nagyvilágba, hogy 0 tapasztalat, esetleg 1-2 év szakmai gyakorlat, és csókolom, aztán meglepődik hogy sehova se veszik fel, főleg jelen helyzetben.

2012. nov. 22. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/56 anonim ***** válasza:
87%

utolsó előtti vagyok.


"a ly-t meg már évszázadok óta nem különöbztetjük meg a j-től kielytésben így lényegtelen, legfellyebb egy szép hagyományőrzés, de ettől sem lesz senki több vagy kevesebb."


Ez hülyeség. A magyar nyelvben 10 nyelvjárás van, ebből van olyan, amely még gyakorlatban, mindennapi értekezés során ejti a palatális l hangot, és számára egyértelmű ez a helyesírás. Mások l-t ejtenek helyette, nekik a helyesírás a rendes l betűvel való összekeverés miatt lehet nehéz.



"ennek sincs értelme. ennyi erővel a világ összes tudományát a fejedbe tömhetnék, hogy bármikor helyt állj az éleben."


Milyen összeset? Azt a néhányat, amely mindennek az alapja, és 100 felé lehet belőle indulni.



"csak ez egyrészt kivitelezhetetlen az emberi agynak. másrészt a társadalomnak nem is érdeke, mert ha mindenki mindenhez értene, akkor a politikusoknak, piacvezetőknek, mindenféle elnököknek is dolgozniuk kellene, mert az emberek el tudnák látni magukat és kisebb lenne a társadalmi szakadék."


Most ezt komolyan mondod? Szerinted, ha mindenkinek mindent tanítanának, mindenki mindenhez értene? Én is tanultam kémiát, mégsem értek hozzá. nem kell félnie egy vegyészmérnöknek, hogy majd elveszem a munkáját. Ettől még nem is fogunk mindenhez érteni. De pl. jó, hogy tanultam bioszt, mert ugyan nem azzal foglalkozom, de ha egy nap mégis úgy döntenék, akkor ott a lehetőség, bioszból ugyanis nagyon jó vagyok, hiába nem azzal mentem tovább.


"hozzáteszem, régen több dologhoz értettek az emberek, és életképesebbek voltak, ma meg már a takarításhoz meg a szemétszedéshez is diploma kell lassan"


Normális emberek ma is. Ezt a szülő tanítsa meg.


"ilyeneken szoktam röhögni, mikor xy ember fest egy piros kört meg egy kék négyzetet, és akkor absztrakt művészet, ezt tanulta évekig a művésziskolában"


Ebben sincs feltétlen igazad. Attól, hogy ő személy szerint ilyen, a művész iskola nem tehet róla. Én is tanultam kémiát, nem vagyok jó belőle, most mondjam azt, hogy a régi gimim tehet róla? Attól, hogy ő nem ért a művészethez, vagy ért hozzá, csak ő maga nem tehetséges, attól még a többi ember, aki ott végez, nem biztos, hogy ilyen. Vagy igazából nem értem, mit akartál ezzel.


Az meg, hogy a művét megveszik, az ugyanolyan dolog, mint, hogy a Győzike Show-t is sokan megnézik, az is nagy baromság, mért csak a művészet kerül szóba? Szar az emberek értékrendje.


"tavaly volt ez a hülyeség, hogy a színészeknek is kell már iskolázottság" (...) de a művészeket miért kell ellehetetleníteni?"


erről nem hallottam, ebben igazad van. legyen pozíciókat elérni

2012. nov. 22. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/56 anonim ***** válasza:
ja, az utolsó 3 szó tőled maradt benn
2012. nov. 22. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/56 anonim ***** válasza:
0%

"Ez hülyeség. A magyar nyelvben 10 nyelvjárás van, ebből van olyan, amely még gyakorlatban, mindennapi értekezés során ejti a palatális l hangot, és számára egyértelmű ez a helyesírás. Mások l-t ejtenek helyette, nekik a helyesírás a rendes l betűvel való összekeverés miatt lehet nehéz. "


mert ők mind tahók és nem ismerik a nyelvtant, hogy mindkettőt egyformán kell ejteni :)

ja hogy akkor az emberek 99%a sem helyesen beszél? most akkor úgy írjuk ahogy mondjuk, vagy fordítva?

ezért mondnom, hogy marhaság az egész


"Milyen összeset? Azt a néhányat, amely mindennek az alapja, és 100 felé lehet belőle indulni. "


az összes összeset phd szinten.


"Szerinted, ha mindenkinek mindent tanítanának, mindenki mindenhez értene?"


feltételezem ugyanúgy vizsgákon kellene bizonyítania tudását, mint általános iskola vagy érettségi esetén.

és mivel mindennel foglalkozna, mindennek használná annyi %át amennyit egy bármilyen másik egyetemi szint után használna az adott témából.


de most nem ez a lényeg, ez csak egy elmélet volt arra, hogy érzékeltessem, bármeddig kitolhatjuk az értelmetlen alapműveltség határát. a lényeg, hogy papíron mindenhez értenél. de most őszintén, mire mész általános iskolai, érettségi szintű ismerettel? :) szép meg minden, néhol elvárják az érettségit, de soha az életben nem fogod hasznosítani azt a tudást. amit hasznosítani fogsz belőle az az összeadás, olvasás, meg esetleg az idegen nyelvek. és erre eltolunk 8 évet. +4 évet érettségiig. lesz e


" Én is tanultam kémiát, mégsem értek hozzá."


persze mert nem tanultál meg mindent :D:D:D erről magyarázok és azért nem fogsz érteni hozzá mert nem azzal fogsz foglalkozni. és az ott tanultak 99%át soha nem hasznosítod az életben, kivéve ha megmondják, hogy hipót ne keverj össze sósavval.

kapisgálod már?


"De pl. jó, hogy tanultam bioszt, mert ugyan nem azzal foglalkozom, de ha egy nap mégis úgy döntenék, akkor ott a lehetőség, bioszból ugyanis nagyon jó vagyok, hiába nem azzal mentem tovább. "


az egész gondolatmenet azért eleve halott, mert azt az anyagot amit tanítanak általános/közép iskolában, sokkal rövidebb idő alatt meg lehetne tanulni lényegében. pl ha állatorvos lennél, akkor nem kellene megtanulnod a növények szaporodását, és máris spórolnál egy rakat időt és energiát, ha már specializálódáspártiak vagyunk. és erre ráérnél bármikor környezetismeretórák nélkül is.


"Normális emberek ma is. Ezt a szülő tanítsa meg. "

nem ezt látom. de ha mindent a szülőnek kellene megtanítania, akkor minek járatja iskolába?


"Ebben sincs feltétlen igazad. Attól, hogy ő személy szerint ilyen, a művész iskola nem tehet róla."

nem is ez a lényege!!! te kb semmit se értesz abból amit magyarázok :)


"Vagy igazából nem értem, mit akartál ezzel. "

igen, maradjunk ennyiben.


"Szar az emberek értékrendje. "

nem is ezt akartam ezzel magyarázni, ráadásul ilyet kijelenteni kategorikusan elméleti diktatúra. hanyagoljuk a témát...


van 1 érzésem, hogy nem fogunk sokra menni ezzel a beszélgetéssel, egyezzünk ki abban, hogy te jónak látod a jelenlegi rendszert, én meg nem

2012. nov. 22. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/56 anonim ***** válasza:
100%

"a gyereknek azt kéne tanulnia, ami érdekli és amihez van tehetsége. amihez egyik sincs, azt fölöseges erőltetni éveken keresztül."


Egyetértek. És milyen alapon kényszerítsem én a gyerekemet a bőrgyárba, ha a tánc, a rajz vagy a zongora érdekli? És ha még nem tudja, hogy mi érdekli: miért ne tanuljon szép dolgokat, ami lehet, hogy nem lesz a hivatása, de a lelkének többet ér, mint akármilyen üzem?

2012. nov. 22. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!