Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért vannak emberek akik nem...

Miért vannak emberek akik nem tudnak helyesen írni?

Figyelt kérdés

Itt azokra a gyakori hibákra gondolok, hogy \'evvel, avval, hagy(a had helyett), ennák, innák, alszok, eszek, stb.\'

Egyszerűen nem értem meg az ilyen embereket...


2009. aug. 20. 15:14
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
78%

Csak azért kérdeztem rá, mert a had, egy d-vel hadsereget jelent, és még véletlenül sem a "hagyni" felszólító alakja, vagyis "hadd". Egy d-vel sajnos ez a szócska nem létezik igeként.

Ennek értelmében, kedves kérdező, ön sem tudta a helyes alakot, hacsak nem arra próbált utalni, hogy a helytelenül írók a hadügyes témákban "hagysereget" írtak. Tessék jobban figyelni, mielőtt másokat kioktat!

2009. aug. 20. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
95%

Hogy miért?...


Mert a kérdések legtöbbjét unatkozó 12-13 évesek írogatják, akik nem tanulták meg a helyesírást... :-[


Nem itt kellene a szabadidejüket tölteni, a szüleiket sem tudom megérteni : ennyire nem foglalkoznak a csemetéikkel, nem is érdekli őket, hogy naphosszat egy fórumra írogatnak be kamu kérdéseket? (Sokan még éjszaka 1-2 órakor is számítógépeznek!)


Én abban bízom, hogy ha mindig kijavítjuk őket, hátha előbb-utóbb valami rájuk ragad, ha már a magyar órákon nem figyelnek.

2009. aug. 20. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Jajj ez egy olyan általános hiszti, és mindig azok dobják fel a témát, akik témát, akik szintén nem tökéletesek.


Az evvel-avval kb olyan mint a tájszólás, ennyi erővel azt is kérdezhetnéd, hogy miért vannak olyan emberek, akik azt mondják, hogy mög, vagy azt hogy jau (a jó helyett), vagy hogy miért vannak idegen nyelvek.


Hagy helyett had: igazad van, ez egy igazi katasztrófa, nem is értem, hogy miért foglalkozik bárki a környezetszennyezéssel, amíg ilyen van.


ennák-innák: mivel ezt az alapvető magyar ragozási formát az ember a magyar nyelvérzékével együtt tanulja meg az iskola előtt, ezt minden bizonnyal nem javították ki neki időben (4-5 éves kormában) a szülei.


Alszok-eszek a nyelv elkorcsosulása, ma már azt is kevesen használják hogy Pécset, inkább Pécsen.


Amúgy ugye írtak itt mindenféle okot, de amúgy ha hallottál a diszgráfia nevű betegségről, akkor te nem vagy egy megértő típus, ha nem akkor meg tájékozott nem vagy, mivel iskolákban igen gyakori.


Miér ván emberek, ákik meszeföld érkeznek, nem tud foglamaz, nem beszél jol mágyár, nem is ért sémmihez, hát ápró hülyeség húzzá föl mágát?

2009. aug. 20. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
100%

15:33


Az ikes igéknek /alszik, eszik/ nincs külön alanyi és tárgyas ragozása.


Az evvel/avval forma pedig régiesebb forma , de helyes

2009. aug. 20. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

Kis Magyar Nyelvtan 12. kiadás, ami ezt írja (144. oldal):


Ezeket a toldalékos, ragozott alakokat tehát hosszú mássalhangzóval ejtjük, és kettőzött betűkkel írjuk: ebben, abban; erre, arra; ehhez, ahhoz; evvel, avval; stb. A -val, -vel rag esetében a toldalék v hangja is hasonulhat: ezzel, azzal

2009. aug. 20. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
80%
A nyelv folyamatosan átalakul egyszerűsödik. A mai fiatalok 90% úgy írja,hogy hagy és ,hogy eszek, alszok és kész, ezen nincs mit idegeskedni. Az élet és a kommunikáció természetes evolúciója. Most már letoljuk azt aki azt mondja ,hogy innák ,de régen még normális volt. 10 év és tök normális lesz az iszok is.
2009. aug. 20. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
100%

Nem hinném, hogy csak lustaságról lenne szó.

Biztos meg van annak is az oka.


Pl.: Öcsém (17) sem tud helyesen írni, a párom húga (15) sem, és hiába próbáltuk nekik tanítani, egyszerűen nem tudnak helyesen írni.

Azért még mindig jobb a "hagy", mint amikor azt írják, hogy : szal, vok, uncsi, biszti, naon, fainul, és még sorolhatnám.

2009. aug. 20. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%

Kötve hiszem, hogy diszgrammatika létezne.

Figyelmetlenség, lustaság, igénytelenség, nemtörődömség stb. biztosan van.


Dobd fel esetleg a kérdést a "tudományok" témakörben.

2009. aug. 20. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%

ez egyszerü... chatelés közbe a gyorsirok nem (legtöbben) figyelnek a helyesirásra.. nekem már megy.


Látod, tudok így is írni. Csak nehezemre esik. Sokkal könnyebb azt írni, hogy "irni h" mint hogy "írni, hogy".. Érted:D


De ha már itt tartunk akkor egy gratulációt ehhez a mondathoz:


"Miért vannak emberek akik nem tudnak helyesen írni?"


Már alapból a kérdés nem úgy van megfogalmazva nyelvtanilag, ahogy kellene lennie... Nincs benne vessző se, kihagytad...

(én se vagyok tökéletes, éjfél 1:15 van, elég nehezen tudok most helyesen írni, de csak a kedvedért...)


Szerintem a köznapi beszédbe (mivel senki se költő, jogász, ügyvéd...) szinte minden 2. emberrel előfordul, hogy az ik-es igéket nem m-el mondja...


Az evvel avval az vagy városi szokás, vagy "direkt" mondja, úgy ahogy.. Nekem is direkt van parasztos kiejtésem:D Tudok úriasan beszélni, de inkább falusi akcenutussal nyomom. (oh baa'''zee', mit csinha''''sz, stb..)

2009. aug. 21. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a rendes válaszokat! Tudom, hogy nekem is vannak hibáim, de ez csak a gépelés miatt van. De a legnagyobb hiba, amit elkövetek, az a vesszők hiánya. Amúgy meg a "hadd" véletlenül írtam egy d-vel, de miután beküldtem a kérdést, már nem tudtam változtatni...
2009. aug. 21. 09:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!