Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan tanuljam meg egy adott...

Hogyan tanuljam meg egy adott nyelv szókincsét a leghatékonyabban/leggyorsabban?

Figyelt kérdés
Magoljam be a kisszótárat? Vagy olvassak sokat? Vagy van esetleg valami varázsrecept?
2008. dec. 7. 23:40
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Olvass sokat, es nezz tevet, filmeket az adott nyelven.


Es egy orok tanacs: a ZENE! Ha zenet hallgatsz az adott nyelven, a nyelvtanulas 3 legfontosabb teruleten egyarant fejlodni fogsz: 1.hallas utani szovegertes 2.kiejtes (enekelni jo :-)) 3. szokincs (a dalszoveg kikeresese utan forditsd le a szoveget szotar segitsegevel, igy sok kifejezest, szot tanulsz, es ha fulbemaszo a dal, par hallgatas utan a fejedbe megy a szoveg es sose megy ki onnan.)


A magolas pedig egyaltalan nem vezet eredmenyre, legfeljebb ideig-oraig megmaradnak benned a szavak, es ennyi.

2008. dec. 8. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Sokat segít, ha van valami az adott nyelven, ami még érdekel is. Nekem pl. az angol nagyon könnyű volt annó, mert minden kedvenc számítógépes játékom angolul volt, így gyakorlatilag észrevétlenül szedtem fel sok mindent; később a svéd is könnyű volt, mert rengeteg svéd metalegyüttes van, akik svédül énekelnek és imádom a számaikat, mindig néztem a szövegeiket, plusz maga a skandináv történelem-mitológia-kultúra is érdekelt. Most épp a törökkel foglalkozom, ott meg egy török internetes játék és több ott megismert emberke segít sokat.


Szóval elsődleges az, hogy érdekeljen, amit tanulsz, mert ha nem érdekel, akkor a legjobb módszer se ér sokat (amint az is jól mutatja, hogy bár egy darabig tanultam finnül is, az nem nagyon ment, mert igazából semmi finn dolog nem volt, ami különösebben érdekelt volna).


Ha viszont érdekel, akkor már lehet próbálkozni például azzal, hogy keresel először csak apróbb-rövidebb szövegeket, amikben nincs túl sok ismeretlen szó, kiszótárazod és megtanulod őket, majd újraolvasod a szöveget, és ezt még megismétled egyszer-kétszer, amíg nem rögzülnek a szavak.


De kiszótárazhatsz csak úgy önmagában is különféle témakör szerinti szavakat (város, vidék, vásárlás, köszönés, bemutatkozás, stb.), és tanulgatod azokat.


Viszont mindenképp fontos, hogy aktívan használd és gyakorold is az új ismereteket, lehetőleg egy vagy kétnaponta (még ha csak negyed órát is naponta), különben nagyobb eséllyel felejted el őket.


Egyik leghatékonyabb megoldás az, ha nem is annyira önálló szavakat, hanem komplett kifejezéseket tanulsz, mivel azok több szóból állnak, de mégis egységes egészként jegyzed meg őket; így megmarad a kifejezés egésze, valamint az azt alkotó szavak is, és két legyet ütsz egy csapásra.

2008. dec. 8. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Utazz ki egy olyan országba (néhány hónapra), ahol beszélik az adott nyelvet.
2008. dec. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Természetesen elismerem, hogy az lenne a leghatékonyabb, azonban erre jelenleg nincs mód. Szinte mindenki mondja, hogy nagyon jó a nyelvérzekem, viszont sokat felejtettem és most hirtelen akartam volna sokat. De hát én is úgy látom, hogy a szótáron végigmenni tételenként az sehova sem vezet. Köszönöm mindenkinek, az általatok javasoltak alapján járok el :-)
2008. dec. 8. 16:01
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a kiutazás nem minden esetben megoldható,így itthon kell boldogulni... ja és hm,hm,alapszókincs nélkül Te elmehetsz a világ végére is,nem fogod magad megértetni.

Nálam bevált tanulási módszer,biflázós,de hatásos és maradandó.

Leírok egy szót 10x egymás után.

Mondatokat szintén.A legjobb,ha szabad kézzel írod-igaz,én lusta bizony gépelni szoktam...

Olyan szinten megmarad az agyadban egy-egy szónak a "írásképe",hogy nagy ritka,ha elfelejted ezekután.

Ha kézzel írsz,megmarad az elmédben,hogyan kanyarítottál egy-egy betűt,az azért hatásosabb.

Írjál dolgozatot (nem vicc!),felmérőt egy-egy tanulási ciklus után,tegyél ponthatárokat (mint az iskolában),így a kedved is jobban megnő a teljesítmény maximalizálására és még sikerélményed is lesz.

Sok sikert!

2008. dec. 8. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
77%
tedd a párnád alá a szótárt!
2009. jan. 6. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Olvasgass sokat és nézz sok filmet az adott nyelven kiegészítésnek, mert úgy könnyebben megmaradnak a szavak, ha használod is őket. Az is jó lehet, ha pl. egy korábban tanult nyelv rokonát tanulod, akkor próbálj meg többnyelvű szótárat írogatni magadnak, tehát ne csak magyarul írd oda a jelentését, hanem a már ismert idegen nyelven is (pl. street-Straße-utca, water-Wasser-víz, cat-Katze-macska, apple-Apfel-alma, sleep-schlafen-aludni, stb.), mert úgy esetleg könnyebb megtanulni.
2016. okt. 9. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!