Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az oroszul tudók mennyire...

Az oroszul tudók mennyire (hány százalékban) értik a többi szláv nyelv beszélt formáját?

Figyelt kérdés
Főleg a belorusz, ukrán, lengyel, cseh, szlovák, szerbhorvát és bolgár érdekelne.
2010. szept. 15. 19:41
 1/7 anonim ***** válasza:
76%

belorusz - 80%

ukrán - 80%

lengyel - 50%

cseh - 60%

szlovák - 60%

szerbhorvát - 70%

bolgár - 80%


Mondjuk ukránul és lengyelül tanultam is, ehhez képest a lengyel nem nagyon akar menni. Oroszul közel anyanyelvi szinten tudok (legalábbis az oroszok nem szokták észrevenni, hogy külföldi vagyok).

2010. szept. 15. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
95%

Az előzőhöz: 70% egyezés azt jelenti, hogy hétköznapi, egyszerű szituációkban lassan, tagoltan, körülírva a mondandójukat, megértik egymást a két nyelv beszélői. Mondjuk tud étteremben rendelni, pályaudvaron jegyet venni és sok minden mást is. Oroszul Bulgáriában el lehet boldogulni, de ez azért is van, mert ott nagyon nyomatják az orosz nyelvet, a komcsi időkben a bolgár tévében minden este ment a szovjet híradó is eredeti nyelven(!).


Az ukrán és a belorusz nagyon közel van az oroszhoz, kb. mint egy egzotikus nyelvjárás. A cseh, lengyel stb. már jó messze van. Ezekkel már nem megy a folyamatos szöveg értése egyáltalán. Egy-két alapdolgot még meg tudnak beszélni egymással (pl. turista és kalauz, szobafoglalás és hasonló helyzetek), de ez minden. Viszont nagyon kevés tanulással egymás írott szövegeiből már sokat értenek.

2010. szept. 16. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
14%

"Az előzőhöz: 70% egyezés azt jelenti,"


Kösz, de kiokosítást nem kértem, anélkül is el tudom dönteni, hány százalékát értem annak, amit egy másik szláv nyelven mondanak nekem. Bocs.

2010. szept. 16. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
67%

Uhhh... Van aki itt nagyon tud :-)

Ahogy én tapasztaltam:

Az ukránt (ha az irodalmit beszélik szépen és nem sietve), akkor majdnem 100%-ban lehet érteni, bár elég vicces. Ha a Kárpátokban vagy, vagy a Kozákoknál, 0%. Beloruszt még soha nem hallottam (0%), a bolgároknál lehetett mindent érteni oda-vissza (alapszituk nyilván, 50%), na a lengyel-cseh-szlovák hármasból egyes szavakat érteni, de amúgy egy mukkot sem (20%). Szerbhorvát nehezebben érthető a bolgárnál, de könnyebben a lengyelnél pl (35%)...

2010. szept. 16. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem kedves első (és harmadik) válaszoló, így, együtt nagyon jók vagytok!


A nyelvtan alapjai hasonlóak?

2010. szept. 16. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
83%

ma 09:15


Nem nekem mondtam, hanem a kérdező számára illusztráltam, hogy egy szám ("70%"), kb. mit jelent. Ha idegbeteg vagy, menj orvoshoz.

2010. szept. 16. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
mármint ...neked mondtam... stb.
2010. szept. 16. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!