Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Érdemes így is kiköltözni...

Érdemes így is kiköltözni külföldre, ha nem beszéljük a nyelvet?

Figyelt kérdés

Szeretnénk kiköltözni Ausztriába, de nem beszélünk németül. Párom angolul beszél, de én sajnos azt sem. Az ő munkájában főleg az angol dominálna valószínű kint is. De én mit kezdek majd? Persze tudom tanuljam meg. Jelenleg tanulom, de nem könnyű. És nagyon kétségbe vagyok esve, hogy velem mi lesz odakint?

Elsősorban azokhoz szól a kérdésem, akik így vagy hasonlóan vágtak bele. Mit tanácsoltok? Megéri? Párom 2-3x ennyit keresne kint mint itthon. Én meg.. hát én is valószinű, hogy többet, főleg majd ..de szerintem jelenleg is, csak mit dolgozok majd? Nem szeretnék olyan munkát majd ahova nem járok be szívesen és gyomoridegem lenne tőle. Emiatt is nagyon félek. Illetve az egész változástól is. Egyik pillanatban azt érzem menni kell, mert jobb lesz a jövőm és majd a gyerekeimnek is jobb lesz és sikerül majd minden. Másik pillanatban meg a sírás kerülget, hogy mi lesz velem ott.

Akik így indultak útnak, nektek hogy ment? Mit tanácsoltok? Hol kezdjem majd kint?



2023. júl. 13. 22:30
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszaidat! :)
2023. júl. 14. 23:37
 12/13 anonim ***** válasza:
73%

Ha ki akartok költözni, mindenképp érdemes tanulni a nyelvet. Nem lehetetlen nyelvtudás nélkül elhelyezkedni, de sok nehézséggel jár. Nyelvtudás nélkül mindenki mással szemben hátrányban lesztek, aki beszéli a nyelvet. Ezt a hátrányt pedig kevés dolog tudja ellensúlyozni.


A szerződéskötések és ügyintézések se egyszerűek, de messze nem ezek az igazán komoly problémák. Még ha Magyarország legjobb sebésze vagy, akkor sem tudsz egy német kórházban dolgozni, ha nem tudsz a többi orvossal és a német páciensekkel kommunikálni megfelelő szinten a munkáról. De még egy takarító vagy raktáros munkához is kell legalább annyi kommunikáció, hogy megértsd mint mond a főnököd és teljesíteni tudd a nem túl magas elvárásokat. Ha nem érted, amikor azt mondják, hogy ebben a dobozban törékeny dolgok vannak, vagy ebbe a konnektorba ne dugd be a porszívót, mert erről megy a lélegeztető gép, abból csúnya dolgok lehetnek.


Viszont mindezek ellenére ne görcsösen álljatok a nyelvtanuláshoz. Főleg kezdetben nem a tökéletességre kell törekedni, hanem hogy nagy vonalakban menjen a szókincs, meg a lényeget megértsétek, ki tudjátok fejezni magatokat. Ne akadjatok fenn a nehéz nyelvtani szerkezeteken, ragozásokon. Hosszú távon kelleni fog, hogy jól beszéljetek, de semmi nincs, ha eleinte ezek nem mennek annyira. A legfontosabb, hogy merjétek használni a kevés tudásotokat is és minél többet használjátok és gyakoroljatok.

Egy iskolában a tökéleteset megtanulni már rövid távú cél, hogy aztán a helyesen megtanult alapokra építkezhess tovább és minél tökéletesebb legyen végül a tudásod. Viszont ezzel sokkal jobban megnehezítik, hogy élvezni tudd magát a tanulást, sőt sok esetben a kudarcok el is vehetik a kedved tőle, hogy folytatni akard és ha kitartó vagy is keserves lehet a folyamat.

Egy gyereknek simán elnézik, hogy nem nyelvtanilag tökéletesen fejezi ki magát, mert még gyerek. Nincs rajta akkora teher, mint egy nyelviskolában, hogy csak a tökéletes lehet elég jó.

A hétköznapi élethelyzetekben nem fognak a németek ügyet csinálni belőle, hogy rosszul fejezed ki magad. Nagyjából érteni fognak akkor is, ha rosszul beszéled a nyelvet. Viszont minél többet használod, annál jobban fog menni.


Mielőtt kiköltöznétek, érdemes kimenni turistaként, kipróbálni a hétköznapi dolgokat, hogy milyen egy boltban vásárolni, utazni, segítséget kérni, hogy útba igazítsanak és főleg elengedni a nyelvtudáshoz fűződő gátlásokat, ami segíthet a nyelvtanulásban.

Sokat segíthet az is, ha németül néztek filmeket. Kezdetben érdemes lehet olyasmit, amit magyarul már láttatok, így a sztori nagyjából meg van, könnyebb kitalálni a kontextust és arra figyelni, hogy mit hogyan mondanak. Eleinte nem fogjátok érteni, de idővel összeáll a dolog és megértitek.


Érdemes lehet megpróbálni azt is, hogy csak egy-egy hétvégére, hétre kiruccantok Bécsbe, vagy akár közelebb, a határ túloldalára és megpróbálkoztok valami alkalmi munkával beleszokásként. Nyilván főleg alja munkákat találtok így, de ha nem büdös a munka, 1-2 napot konyhán mosogatva, szállodában takarítva, benzinkúton kisegítve, vagy akárhol kibírtok. Közben viszont fontos tapasztalatokat szereztek róla, hogy mennyire megy a munkához szükséges kommunikáció német környezetben - és nem a jövőtök, megélhetésetek múlik rajta, ha nem sikerül, mert eleve csak rövidebb időre terveztétek a dolgot. Első körben elég csak azt a napot/hétvégét kihúzni. Aztán lehet máshol, másokkal hasonlóan próbálkozni. Ha azt tapasztaljátok, hogy ez így már most is működik, akkor egyre könnyebben lehet komolyabb munkákban és fizetésben, hosszabb időben gondolkodni. Ha meg problémákat tapasztaltok, akkor be lehet lőni, hogy miből adódnak, mire kell nagyobb figyelmet fordítani. Ha nyelvtudási probléma van, lehet rákészülni adott területhez kötődő szakszavak kiszótárazásával, stb.

2023. júl. 16. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

Én évekig laktam Ausztriában, és német nyelv tudással mentem ki, de még úgy is voltak meglepetések. Német nyelv nélkül én a helyetekben nem mennék, de természetesen teljesen rátok bízom. Tapasztalatszerzés miatt mindenképpen megéri! Vannak olyan munkakörök (elvétve), ahol nem kell a német nyelv és elég az angol, ott lehet is boldogulni német nyelv nélkül is.


Sok sikert!

2023. júl. 17. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!