Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Létezik még Magyarországon...

Létezik még Magyarországon tájszólás?

Figyelt kérdés
A minap néztem Az ózdi sztori című sorozatot a youtubeon. Az ottani embereknek tényleg ez volt a beszédstílusa, vagy ők szimplán egyszerű buta emberek voltak? És nem kisebbségi emberekről szólt nagyrészt. Például Petrenkó úr, vagy az akkori kiejtése is nekem furán hangzik, a fia viszont nem így beszél. Most is jellemző ez a beszédstílus? Társadalmi rétegektől függ?

2023. aug. 25. 11:41
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%
Nem hallottad még beszélni Reisz András meteorológust? Márkaans hidegfront érkezik.😁
2023. aug. 26. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
25%
Ez ziher, hogy nem a 90-es évek, azért akkor már jó ideje nem fekete-fehér műsorok készültek. A 20. századi borsodi iparvidéken meg nincs értelme tájszólást kutatni, mert az ország minden részéből csődítettek oda embereket dolgozni, és keveredett a sokféle beszédű ember.
2023. szept. 17. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

#11 Reisz András nem tudom hogy jön ide, ő nem Magyarországon született.


#12 Ziher? Te mit néztél? A 80-as évek végétől kezdve a 90-es évekig tartó "sorozat" volt. Egyébként meg nálunk valamiért kedvelt volt a fekete-fehér filmezés, annak ellenére hogy pédául a Tanú régebbi film mégis színes. Gondolom a hatás kedvéért. A beleböffentésedet értékeltem is. (-1)

2023. szept. 17. 11:42
 14/19 anonim ***** válasza:
70%
A tájszólás (ahogy a néprajzi motívumok, a népdalok dallamvilága, a táncok stb.) tökéletesen független egy államhatártól. Az élete nagyobb részében Budapesten élő Reisz ugyanolyan palóc tájszólással beszél, mint a balassagyarmatiak, a szécsényiek vagy a hollókőiek – mármint azok, akik megőrzik a régió tájszólását.
2023. szept. 17. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
#13 A második mondatot már nem sikerült elolvasni, mielőtt "visszaböfögtél"? Menj, nézz tovább videókat, ha már olvasni nem megy :D
2023. szept. 17. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Még egy (-1). Ne haragudj, de ez nem a kérdéshez tartozott, nem tudtam másképp értékelni.
2023. szept. 17. 13:56
 17/19 anonim ***** válasza:
100%
Szabolcsban biztosan létezik tájszólás, és tájszavak többsége is. illetve nem először hallom valakitől hogy más környezetben kicsit kikupálódott belőle, de ha hazaérkezik szülőkhöz akkor asszimilálódik és simán magára veszi a hétköznapokban. én meg azt figyeltem meg hogy hivatalos helyzetekben úgy ahogy próbálom elkerülni, de agresszív ideges pillanataimban nagyon alpárian elő tud ütni egy-egy veszekedésnél vitánál, hevesebb szófordulatokban
2023. szept. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%

A 10-es válaszolónak teljesen igaza van.


Én csak annyit tennék hozzá, hogy szerintem a 2000-es években a Mónika-show nagyban hozzájárult ehhez, hogy a tájszóláshoz az emberek a butaságot társítsák. A műsör hatalmas népszerűségnek örvendett, mi is néztük barátokkal, mert jókat lehetett röhögni, már akkor ezek voltak a mémek. De ugye, akkoriban nem nagyon volt internet, a TV volt a közösségi média és ebben a műsorban szinte kizárólag erős tájszólással beszélő emberek szerepeltek, és sajnos pont nem a legélesebb kések a fiókból. Így aztán az átlagember, aki élőben nem találkozott erős tájszólással beszélővel, csak az idiótákat látta a Mónika-showban, ezt a képzetet társította mellé. És ez vezetett oda, hogy míg más országokban az emberek kincsként tekintenek a saját nyelvjárásukra, pont, hogy nem a média által használt irodalmi nyelvet favorizálják, hanem a saját kis helyi tájszólásukat, addig Magyarországon a fiatalabb korosztály úgy igyekszik ettől megszabadulni, mint a véres zsebkendőtől.

2023. nov. 7. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim válasza:
Persze, de ez nem azonos azzal, hogy valaki buta. Pl. Dunántúl közepén (Veszprém megye) is van jellegzetes tájszólás, itt az irodában dolgozó emberek között is simán előfordul, hogy kihallod a beszédjükből.
márc. 11. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!