Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit jelent a következő mondat?...

Mit jelent a következő mondat? "Egyes lények azonban nem esnek a dualizmusba azáltal, hogy saját megjelenítésüket externálják, hanem azonnal felismerik az alapból származó jelenségeket, mint saját természetük lényegtelen megjelenését."

Figyelt kérdés

Az "externálják" szót nem értem. Megkerestem szótárban, de így sem igazán értem.

Hogyan lehetne magyarul mondani azt a szót?



dec. 24. 02:48
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Nem tudom sajnos. Első tippem ez lenne:


Nem kezdenek kitalálni olyan fogalmakat, mint ,,lélek'', azon az alapon, hogy saját megjelenésük jelenségeit mintegy megszemélyesítve azokat ugyanúgy fizikailag létezőknek, a külső valóság kézzelfogható tárgyainak nyilvánítanák, mint a köveket vagy a göröngyöket, csillagokat, tavakat, hanem felismerik, hogy amit léleknek lehetne nevezni, az igazából saját elméjük működésének mintegy másodlagos mellékterméke, de nem ugyanúgy létezik, mint a kövek meg sziklák. Például egy elmebeteg ember is mintegy ,,külsővé teheti'' saját maga számára saját indulatait ,,az ördög ezt sugallta'', ,,az ördög ezt tette'', de az egészleges, egészséges művelt ember tudja, hogy indulatai másképp léteznek, mint az eleve objektív valóáságként adott tárgyak.


Egyszóval, én kb. ,,külsővé tesz'', ,,külő jelenségként fog fel'' formában értelmezem e szót e kontextusban, kb ahhoz hasonló értelemben, mint amit a filozófiában és a megismeréstudományban meg a programozásban a ,,reifikál'' (reify) szó jelent.


De lehet hogy teljesen mellélövök. Milyen szöveg ez? Valami tanulmány Descartes-ról?

dec. 24. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Secondary phenomen, emergence, reflection, body-mind dualism

Kb. ezek mentén a fogalmak mentén próbálnám kideríteni

dec. 24. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Más példa az lehetne ahogy a vadnépeknek meg az őskor előembereinek, ősembereinek is nyilván valamiféle szellem-képzeteik voltak, és ezek tulajdonkép tényelg létező dolgok, de nem úgy léteznek, ahogy ők elékpzelték, tehát mint valamiféle varázserejű szörny állatok amik ember módra akarattal cselekszenek, hanem nyiláb olyasmiket próbáltak ilyen alakban megragadni, mint a betegségek, vagy egy-egy vadászterület kimerülése, természeti katasztrófáák, fékezhetetlen indulatok (pl. vlami elfajulú háborús időszak). Egyszóval amik nem úgy léteznek, mint valamiféle természeti tárgy vagy valami konrét lény, hanem sok kis mögöttes jelenség egymásra hatása, vagy akár saját elméjük működésének mellékterméke. Azáltal hogy ezeket a bonyolult vagy eleve önmagukra körbeirányuló képzeteket mintegy külső konrét tárgyakként vagy lényekként ragadták meg, azzal tuajdonképpen külsővé próbálták tenni azt, ami vagy bonyolultabb következményekként van csak jelen, vagy eleve saját elmeműködésük önmagára való észleléséből áll elő.
dec. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Hogy hangzik ez az eredeti nyelven? Mert olyan mint egy gépi fordítás, se füle se farka.
dec. 24. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy ha értelmet adnék a szónak, attól még értenéd ezt a mondatot.


Kiteremtés, önmanifesztáció az életükbe, létezésükbe, megélése a létezése abszolút végébe, ahogy mi most emberi lények vagyunk, emberi élettel, élethelyzetekkel, efféle feladatokkal, pl viselkedés, evés, gondolkodás. Ilyesmi. Ha csak a szót akarom lefordítani itt, elég nehéz számomra.

dec. 25. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm az eddigi válaszokat.


Még régebben írtam le egy füzetbe, így, magyar nyelven, de lehet, hogy tényleg fordító programmal volt fordítva anno.


Talán innen van:

[link]

dec. 25. 16:13
 7/17 anonim ***** válasza:
Akkor az én két válaszom valószínűleg nem jó, azokat ugyanis esősrban a Descartes-i dualizmusvitára éleztem ki.
dec. 25. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
(Mármint azok a válaszaim, amiben Descartes nevét, illetve amelyekben a vadnépeket, meg az emergencia és a reifikáció fogalmát említettem)
dec. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Nem baj! Köszönöm szépen, hogy írtál! Az első válasz is a te írásod?
dec. 25. 16:43
 10/17 anonim ***** válasza:
Én is köszönöm szépen válaszodat. Az 1-es, 2-es és 3-as válasz az amit én írtam. Mert a kérdésből valamiféle René Descartes féle eredeti írást sejtettem.
dec. 25. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!