Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem tudják azt mondani,...

Miért nem tudják azt mondani, hogy vak?

Figyelt kérdés
Miért kell azt mondani a vakra vagy vaknak, hogy „világtalan“, „másként látó“, meg „fogatékos“, „megnyomorodott“, stb.-nek nevezni, amikor megvan a hivatalos neve, és sokakat sérthet a kifejezés (jogosan).

márc. 8. 19:56
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:

8. Ha azt mondom neked, hogy nyomorult vagy, mert, nem látsz, az gondolom jól esik neked. Ugye? Vagy mennyivel más, ha azt mondom, hogy vak. Persze, a vak szót is lehet sértő én mondani. Pl, hogy vak vagy, nem látsz?.

Az érintettek érzékenyebbek lehetnek erre,es nem csak a látássérültek.

márc. 8. 20:41
 12/29 anonim ***** válasza:
23%
#7 fogyatékos/retardált orvosi kifejezés, te miről beszélsz? Nyilván nem olyan kontextusban amikor valakire pejoratív jelzőként akarod használni, de alapjáraton nehogy már pár puhány érzékeny lelkületű hópihe miatt kelljen már megváltoztatni a nagytöbbség nyelvét. Ha ilyen könnyen megbántódsz, kerüld az internetet és úgy összességében a társadalmat. Ha kicsit kilépsz a buborékodból, akkor rájössz hogy sokkal fontosabb dolgok is vannak az életben annál, mint hogy azon lovagolj hogy egy vakra vagy mentális sérültre azt mondják hogy fogyatékos. Vannak külön otthonok amiket úgy hirdetnek hogy "fogyatékosok intézete" meg "fogyatékosok otthona". Ők is csak sértegetni akarják az embereket, nem? Nőjj fel
márc. 8. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 A kérdező kommentje:

12, erről „beszélek“. Az együttérzésről, elfogadásáról hallottál már?

Ja, aki nem lát (vagy aliglátó), nem hall (vagy nagyothalló) , nem jár, nem beszél, nincs keze, nincs lába, barna, szeplős a bőre, szemüveges, vörös hajú, kopasz, ősz,... bármi más problémája, betegsége van, az mind bujjon be a négy fal közé, mert nem fér a társadalomba? Tényleg? Tényleg még mindig itt tartunk, mint 30 évvel ezelőtt?

Más országokban a „más“ embereket sokkal jobban elfogadja, mint itthon. Mi miért vagyunk ilyenek?

márc. 8. 21:10
 14/29 anonim ***** válasza:
28%
#13 úgy tűnik félreértettél. Az bújjon a négy fal közé aki olyan könnyen megbántódik mint a 7-es. Véleményem szerint aki olyan érzékeny hogy képes azon megsértődni hogy "vak" vagy "fogyatékos" vagy "süket" az nem való a társadalomba. Ez nem azt jelenti hogy egy vak ember vagy fogyatékos nem való életre. Tapasztalatom szerint a többség egyébként nem is olyan élettelen hogy azon pattogjon hogy ki minek nevezi az állapotukat. Főleg az önjelölt "social justice warriorok" akik mindenen képesek besértődni. Ahogy Candace Owens mondaná: "Life's tough, get a helmet"
márc. 8. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 A kérdező kommentje:

Ajjaj, úgy látom „darázsfészekbe nyúltam.

14. Épp erről szól a kérdés is, hogy NEM fogyatékos, NEM világtalan, NEM megnyomorodott és társai, HANEM VAK, LÁTÁSSÉRÜLT, ALIGLÁTÓ, GYENGÉNLÁTÓ! Ahogy NEM süket, NEM béna... Azt hiszem ez sose vog változni.

márc. 8. 21:48
 16/29 anonim ***** válasza:
0%

#15 fogyatékos jelentése: a mozgáskorlátozott, értelmi fogyatékos, siket, illetve nagyothalló, a szervátültetett, valamint a vak vagy gyengén látó természetes személy ( [link] )


Tessék, ez a fogyatékos definíciója. Úgyhogy de, a vakság is egy fogyatékosság. Nem kell megsértődni a szavakon, ennek ez a neve és kész. Miért akarod megváltoztatni azt ahogy 10 millió ember beszél? A fogyatékos alapból nem pejoratív kifejezés...

márc. 8. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 A kérdező kommentje:

Fogyatékosság, fogyatékkal élő, az megint más.

De az hogy fogyatékos, világtalan, vagy megnyomorodott, az már sértő kifejezés és igen, sok érintettnek rosszul esik.

Nem feltétlenül kell mindig az átlagot nézni.

Amúgy meg, nem egyszerűbb, szebben hangzó azt mondani, hogy vak, aliglátó... mint fogyatékos , világtalan...?

márc. 8. 22:05
 18/29 anonim ***** válasza:
64%
Mondjuk a siket helyett is leginkább már a "halláskárosult" a megfelelő kifejezés.
márc. 8. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
100%
16# Nekem már többször mondták azt, hogy fogyatékos vagyok és igenis sértésnek vettem, mert alapvetően ez egy pejoratív, degradáló szó.. Nem én választottam ezt, adjanak egy bogyót, amitől normális leszek, baszki...
márc. 8. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
74%
Mikor még nem volt PC, akkor a “síket” tájszólás volt.
márc. 9. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!