Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem tudják azt mondani,...

Miért nem tudják azt mondani, hogy vak?

Figyelt kérdés
Miért kell azt mondani a vakra vagy vaknak, hogy „világtalan“, „másként látó“, meg „fogatékos“, „megnyomorodott“, stb.-nek nevezni, amikor megvan a hivatalos neve, és sokakat sérthet a kifejezés (jogosan).

márc. 8. 19:56
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:

Sajnos a siket az mar nagyon regi dolog (evtizedekkel ezelotti).


Valaki a fejebe vette, hogy megreformalja a magyar nyelvet, es a suket nem elfogadhato csak a siket. Es mar akkor is ment a propaganda, hogy mindenki rosszul mondja es ez mekkora sertest amikor valakit lesuketeznek pedig csak nem hall.


Sajnos ez nem vicc.

márc. 9. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
Lehet a fogyatékos és a vak orvosi szavak, de azt megnézném hol találsz olyant, hogy fogyatékos WC. Ehelyett a mozgássérült WC van használatban, így pontosabb is. Van aki 90%-ban vesztette el a hallását, az nem süket, hanem hallássérült, pedig gyakorlatilag nem hall semmit, csak nagyon hangos dolgokat. Ugyanez a látássérültnél, aki csak erős fényt lát. Nem vak, nem süket, de épp ugyanabban szenvednek. Szóval ez nem a pc meg nem az orwelli újbeszél szótár miatt vannígy, hanem mert egyszerűen így pontosabb.
márc. 9. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
Mondom, én már többször megkaptam, hogy fogyatékos vagyok.. Ezzel nincs is semmi gond, béke van, csak akkor ezek az emberek adjanak már nekem egy tablettát, vagy vakcinát, amitől normális leszek, olyan, mint ők.. Még ha fogyatékos is vagyok, nem tudok rajta változtatni, sajnálom.. 🤷‍♂️🤷‍♂️ Nem én választottam.
márc. 9. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
80%
A környezeted kulturáltságát mutatja, hogy a vak szó helyett ezeket használják. Kikérted magadnak, kedves kérdező?
márc. 9. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
87%
A XIX. században a siker szónak volt olyan alakja, hogy süker, ez azonban 1900 körül eltűnt. A siket szót egyes nyelvjárások használták, a köznyelvben a süket terjedt el. A múlt században néhányan használták a süket szót hülye jelentésben, de nem voltak sokan; én sem hittem el, amíg nem hallottam. De ezt valahogy megtudták a siketek, azóta igénylik a süket szó lecserélését - különösen, hogy a hozzá hasonló süker szó nem létezik, ami pozitív ellensúly lenne.
márc. 9. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
38%

Azt hiszem, áttértünk a “síket”-re, mert a süket” szlengbe bolondot, butát is jelent.


Angolnyelvterületen már elôrébb vannak.

Nem síket valaki, és nem xy betegségben szenved, hanem “living with” …pl. “living with autism”, nem autistic.

Nem disabled, hanem living with a disability.

márc. 9. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:

#25,


A süket szó a viccesebb/nem olyan komoly, banto alakja a hulyenek.

Mindenki hasznalta/hasznalja. Bp-n es videken is. Nem tudom, miert volt olyan nehez elhinned.

márc. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
#27: Azért, mert a süket szót a nagyothalló idősek használták magukra.
márc. 9. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
0%
#26: Van ez magyarul is, az autisták nagy része nem érti, amikor így beszélnek az autizmusról. Az autizmus egy sajátosság, ami nélkül az illető nem lenne az, aki.
márc. 9. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!