Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Valaki elmagyarázná nekem?

Valaki elmagyarázná nekem?

Figyelt kérdés
Mi a különbség és mikor használjuk ezeket?hétköznapban használt példákkal légyszi!WOULD,COULD,SHOULD.az kavart már meg engem,hogy több jelentéssel is bír(pl.:should)és most szeretném ha valaki elmagyaráztná nekem hogy mikor melyiket használjuk.
2010. ápr. 20. 14:28
 1/3 anonim válasza:

I would like to go home. haza szeretnek menni,

If I could could go home.. ha haza tudnek menni.. felteteles modban hasznalt

I should go home. Haza kene mennem. ez olyan külsö kenyszer.

en mar nem emlexem hogy tanultuk, de en ezt igy hasznalom.

2010. ápr. 20. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, milyen szinten állsz angolból, a teljes válasz nagyon hosszú, és bizonyos használataival nem is találkoznál sűrűn ezeknek a segédigéknek. Igyekszem a legfontosabbakat felsorolni:


WOULD


- jelen és múlt idejű feltételes módban (second és third conditional) a segédige. (Bizonyos óhajtó mondatokban is, de csak akkor, ha azt óhajtod, hogy valaki más valamit másképp csináljon, kvázi egy kérés megfogalmazásában: I wish you wouldn't sing in the shower. Magyarul ez nem annyira "bárcsak", inkább "Légyszi ne énekelj zuhanyozás közben".)


Példák:

If I lived in England, I WOULD visit Scotland every year. Ha Angliában laknék, minden évben elutaznék Skóciába.

If I had got home earlier, I WOULD have seen the burglar. Ha korábban értem volna haza, láttam volna a betörőt.


- Függő beszédben (reported speech) a will-lel megfogalmazott gondolatokban, mondatokban will helyett would áll, ha a múltban gondolták, mondták.


Példa:

She thought she WOULD be late, but she arrived on time. Azt hitte, késni fog, de pontosan érkezett meg.


COULD


- tagadás és kérdés esetén a can múlt ideje, valamint bizonyos igéknél állításban is, mint a see, hear, smell, speak (a language), play (an instrument). (Állításban nem jó, pl. Meg tudtam csinálni egyedül is: I was able to do it on my own, I managed to do it on my own, vagy egyszerűen I did it on my own, de nem *I could do it.)


Példák:

I COULDN'T swim when I was six. Hatéves koromban nem tudtam úszni.

COULD you finish the test? Be tudtad fejezni a dolgozatot?


- jelen és múlt idejű feltételes és óhajtó mondatokban a can segédige megfelelője (tudnám, tudtam volna, képes lennék/lettem volna)


Példák:

I wish I COULD fly. Bárcsak tudnék repülni!

If I had got home earlier, I COULD have caught the burglar. ha hamarabb hazaértem volna, elkaphattam volna a betörőt (= el tudtam volna kapni).


Gyakran használjuk udvarias kérésekben: COULD you please open the window? Kinyitnád az ablakot?


SHOULD


- leggyakoribb használata annak felel meg magyarul, hogy kellene, illene, ill. nem kellene, nem volna szabad. Nem igazi tiltások ezek (nem törvényről, szabályról van szó), inkább azt fogalmazzák meg, hogy mi az ésszerű vagy illő cselekedet.


Példák:

You SHOULDN'T smoke near the baby. Nem kéne a baba mellett dohányoznod.

You SHOULD apologize to her. Illene bocsánatot kérned tőle.


Ugyanez múltban:

I SHOULD have apologized to her. Bocsánatot kellett volna kérnem.

You SHOULDN'T have given up so easily. Nem kellett volna ilyen könnyen feladnod.


A középfokú nyelvtudáshoz ezek a legfontosabb használatai a felsorolt szavaknak, bár könnyen lehet, hogy kihagytam valamit, majd ha eszembe jut, beírom, vagy egy másik válaszadó kiegészíti. Remélem, érthető, ha mégsem, kérdezz bátran!

2010. ápr. 20. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,érthető volt,bár még biztos átolvasom a válaszod vagy ezerszer.Köszönöm,hogy a leggyakrabban használt jelentéseit írtad le.ki akartam írni a kérdésbe,de elfelejtettem,.....a fejembe láttál.
2010. ápr. 21. 07:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!