Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért jó és/vagy érdemes...

Miért jó és/vagy érdemes németül tanulni? (Nyelvészeti szempontból. )

Figyelt kérdés

Úgy vettem észre, hogy sokan nem kedvelik ezt a nyelvet, pedig számos jó dolog van benne, amiért szerethető. (Persze hasznos is, pl. munkavállalásnál, de ettől most tekintsünk el.)


Nem szeretnék senkit befolyásolni, de szerintem a németnek két hatalmas előnye van, amiről gyakran megfeledkezek:

a kiejtés

és a helyesírás


A német helyesírás pl. az angolhoz vagy a franciához képest pofonegyszerű, néhány szabályt el kell sajátítani hozzá, de a legtöbb dolgot úgy mondjuk, ahogy írjuk. Erre még egy alsós gyerek is ráérez, és hallás után le tudja írni a szavakat közel hibátlanul. Illetve fordítva is igaz: a leírva látott szót képes már elsőre is helyesen kiejteni. És mivel a német hangzókészlet eléggé hasonló a magyarhoz, már kis tanulással is "szépen" lehet beszélni a nyelvet (most nem a nyelvjárásokra gondolok), majdnem (vagy teljesen) úgy, mint az "echte németek".


Sok érvet tudnék még felhozni (pl. logikus, nyelvtan), de kíváncsi vagyok a ti véleményetekre is:

Miért jó nyelv a német?


(Gondolom egyértelmű, hogy a kérdés azoknak szól, akik szeretik a nyelvet, negatív véleményeket (itt és most) nem kérek.)


2011. máj. 2. 22:02
 1/5 anonim ***** válasza:
80%
Nagy hülyeség, hogy úgy kell kiejteni nekünk, magyaroknak, mint ahogy le van írva. Igen,megértik, de az nagyon messze van a normális kiejtéstől. Egyébként szerintem is logikus a nyelvtana, bár a szórendektől/múlt időktől eltekintve az összes nyelvtani dolog a névelőkre épül, amiket ugyebár meg kell tanulni.(Nyilván vannak rá szabályok, de 100%-osan ők sem tudják az adott szó névelőjét.Egyébként a der/das-t nem olyan ciki összekeverni egymással)Szerintem előnyei azok, amiket te is leírtál.
2011. máj. 2. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem mondtam, hogy úgy kell kiejteni, mint ahogy le van írva. Csak annyit, hogy a kiejtés és az írott változat hasonlít egymáshoz, DE néhány szabály azért van (sch ="s")
2011. máj. 2. 22:23
 3/5 anonim ***** válasza:
46%

Hát, elsősorban azért, mert nekem tetszik :D Amúgy nem volna nehéz megtanulni kiejteni rendesen, csak a suliban például csesznek elmagyarázni rendesen, és elég nehéz találni leírást a pontos kiejtéséről. Tehát könnyebb elsajátítani a kiejtést és az írást, ez valamennyi előnyt ad, de ettől még mindig sokkal nehezebb, mint az angol(azt tanulom főnyelvként).

A névelő/többesszám sajnos olyan, amit tudni kell hozzá, hogy használjunk egy szót rendesen, viszont ha hallunk egy új szót, amire úgy hivatkoznak, hogy "einem", akkor sajnos nem fogjuk tudni, hogy "der" vagy "das", így utána kell nézni, és csak sok gyakorlás után marad meg az emberben, hogy egy szó biztosan "der" vagy "das", sokszor maradnak ilyen kétes szavak.

Van ugye az, hogy nagyon hasonlít a magyarhoz(vagyis hogy a magyar hasonlít a némethez) a szóalkotása, tehát: beállítás - Einstellung(ein->be; stellen->állítani; -ung->-ás), amiről még nem döntöttem el, hogy előny-e vagy hátrány, mert nem tudhatjuk, hogy pont azt a szót úgy mondják-e, mint magyarul, vagy van rá valami teljesen más kifejezésük.

A suliban nem tudom, mi hogy tanuljuk, de szerintem nagyon rosszul. Van egy csomó dolog, amire ha nem kérdezek rá, soha sem fogom megtudni, a csoport többi tagját meg kevésbé nem érdekelheti.

Tehát szerintem jó a német nyelv.

2011. máj. 2. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
80%

"Van ugye az, hogy nagyon hasonlít a magyarhoz(vagyis hogy a magyar hasonlít a némethez) a szóalkotása, tehát: beállítás - Einstellung(ein->be; stellen->állítani; -ung->-ás), amiről még nem döntöttem el, hogy előny-e vagy hátrány, mert nem tudhatjuk, hogy pont azt a szót úgy mondják-e, mint magyarul, vagy van rá valami teljesen más kifejezésük. "



Mindenképpen előny, ki lehet következtetni a szavakat, ha ismered a fontos szógyököket és le tudod tükörfordításban fordítani, de azt tudnod kell, hogy ez egy mesterséges dolog, Kazinczyék óta van így. Nekem személy szerint nagyon tetszik.

2011. máj. 2. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
46%
Szerintem a német nyelv legnagyobb előnye a logikus nyelvtan, ami például az angolból hiányzik. Éppen ezért én nem is szeretem az angolt. A németben nagyon sok nyelvtani szabály van, de ezek többnyire egyszerűek, és könnyen kikövetkeztethetőek. A névszók ragozásának fontos szerepe van, de ott is mindig ismétlődnek a végződések. Talán csak a melléknévragozás nehéz, de annak is megvan a logikája. Hallott szöveg esetén is könnyebb megérteni a németet, mert a szavakat sokkal tisztábban és érthetőbben ejtik ki, mint sok más nyelvnél, de azért itt is vannak nyelvjárások.
2011. máj. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!