Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi értelme van egy mesterséges...

Mi értelme van egy mesterséges nyelvnek?

Figyelt kérdés
Olvastam, hogy egy nyelvész is kitalált egyet. kb 20-25-en beszélik. Mi értelme van? Semmi értelme, nem kötődik kultúrához, történelemhez, néphez stb. Eszperantó is meghalt, hát akkor az ilyenek.
2011. jún. 27. 19:34
 1/8 anonim ***** válasza:
68%

Ezek tulajdonképpen kísérletek. A nyelv működése tanulmányozható rajtuk. Egy időben élt az az elképzelés is, hogy így kellene létrehozni egy világnyelvet, ma már ez nem elsődleges cél.

De ha rákeresel google-el a mesterséges nyelvekre, még többet megtudsz.

2011. jún. 27. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
76%

"Olvastam, hogy egy nyelvész is kitalált egyet. kb 20-25-en beszélik. "


Hát ez poén... elmondom neked, valószínűleg kb. hetente kitalálnak egyet. És igen, sokszor nyelvészek. Attól, hogy nem hallasz ezekről, ne gondold, hogy nem létező folyamat, épp csak az van, amit te is említesz, hogy a kutya nem törődik velük. Mivel érdekelnek a nyelvek, valamikor nemrég olvastam erről a Toki Pona nevű nyelvről, ami egy újabb mesterséges kísérlet, ami a "világ legkönnyebb nyelveként" tünteti fel magát. Amikor utánaolvastam a wikipédián, elröhögtem magam. Eszerint az összes rovarra ugyanaz az egy szó van. Most gondolj bele, mész a dzsungelben, megcsíp egy midászdarázs, és kérdezi az orvos a csípés után, hogy mi csípett meg és azt mondod, hogy "pipi" (ez a rovar neve ebben a nyelvben). Vagy felfedezel egy új rovart, és amikor mész a kutatótáborba, azt mondod, hogy találtál egy "pipi"-t...:D


Szóval vannak hülye kísérletek. A baj az ezekkel egyébként, hogy a kidolgozottabbak lehet, hogy teljesen jól működnének (olvastam valami L betűsről, majd valaki, aki ismeri leírhatja, hogy melyik az, amit állítólag nyelvészek állítottak össze és a logikára épül), csak az a baj, hogy nem sokan akarnák venni a fáradságot, hogy megtanulják. Lehet, hogy ez lenne "fair", mert így lennénk mind egyenlőek, de a világ egyszerűen nem így működik. Mindenki a könnyebb felé húz. Ez sok idealista gyengepontja, hogy nem veszi figyelembe az aktuális status quo-t. Itt szerintem nem a kultúra meg a történelem a ludas, hanem a néphez való nem-kötődés.



Az eszperantót egyébként szerintem ne szóld le annyira, az jutott a legközelebb ahhoz, ami minden mesterséges nyelv célja. Úgy tudom, volt olyan, hogy elég közel állt ahhoz, hogy hivatalosan is bevezessék, csak a vh.-k ezt meghiúsították. Egy időben Mo.-n is komoly rajongótábora volt. Van olyan intézet egyébként, ahol ma is hivatalos nyelv. Szóval én semmiképpen nem mondanám, hogy "meghalt", mert hatalamas irodalma van (egy mesterséges nyelvhez képest, de amúgy is; Zamenhof maga nagyon sok eszperantó művet adott ki, hogy megalapozza akultúráját), és ha egy néphez nem is, de egy ideológiához nagyon erősen kötődik, szóval összeköti az embereket és ez a lényeg. Más kérdés, hogy a körülmények miatt nem érte el a célját, deszerintem az se kis teljesítmény, hogy fennmaradt és hogy vannak anyanyelvi beszélői. A volapük esetében ez nem hiszem, hogy elmondható, amely nyelv egyébként a te kérdésd szempontjából jobb példa lenne, mert a kitalálója az első konferencián elég csúnyán beégett azzal, hogy nem volt elég szava rá, hogy elmondja a mondanivalóját és németre kellett váltania.

2011. jún. 27. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Igen, az eszperantó vitte valamire egy darabig, de már nyelvvizsgát sem fogadják el.
2011. jún. 28. 10:38
 4/8 anonim ***** válasza:

"Igen, az eszperantó vitte valamire egy darabig, de már nyelvvizsgát sem fogadják el."


Hol? Munkahelyen? Ott gondolom elég szubjektív, de én ott meg se említeném, hogy tudok eszperantóul... egyetemen? Ott meg tudtommal elfogadják. Mire gondolsz? Mire alapozod?

2011. jún. 28. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
pl. diplomához kell nyelvvizsga, eszperantót nem fogadják el.
2011. jún. 28. 19:38
 6/8 anonim ***** válasza:

"A kérdező kommentje:

pl. diplomához kell nyelvvizsga, eszperantót nem fogadják el."


Ilyenről nem tudok. Mire alapozod ezt? Mi a forrásod? Épp azért olyan népszerű mostanában az eszperantó, mert sokan a leendő diplomások közül csak egy idegen nyelvet tudnak, és az eszperantó jó nekik arra, hogy gyorsan megtanuljanak még egy nyelvet. Keress rá ezen az oldalon az "eszperantó" szóra, temérdek ilyen kérdést fogsz találni.

2011. jún. 28. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

+

Klingon - kötődik kultúrához, történelemhez, néphez is. ;) :D

És nem halt meg.


És a C++,Delphi és az Assembly sem halt ki.

Bár az Assembly-hez (is) fordító kell.


A programozási nyelvek is mesterséges nyelvek.

2011. júl. 1. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Diplomához most már csak olyan nyelvből (jogosan) fogadnak el nyelvvizsgát, amilyen nyelven az adott szakmának van szakirodalma.


Eszperantó nyelven irodalom, nyelvészet és matematika szakirodalom van. (másról nem tudok) (De azt nem tudom elégségesnek veszik-e)


És az amazonon összesen 27 eszperantó nyelvű könyv van most:


[link]

2011. júl. 1. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!