Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Valaki eltudná magyarázni...

Valaki eltudná magyarázni egyszerűen a német éhes/szomjas és fázik/melege van mondatok logikáját?

Figyelt kérdés
Ha jól értem a melege van/fázik, részes eset. (Az ő részére meleg van???) Az éhes/szomjas pedig alany eset (Neki van szomjúság???)
2011. szept. 12. 15:00
 1/5 anonim ***** válasza:

Én így logikáznám:

Az éhség/szomjúság belső érzet, amely belül keletkezik ezért nekem van ilyen érzetem. A hőmérséklet viszont egy külső dolog, amely számomra túl meleg, vagy túl hideg.


Pedro

2011. szept. 12. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszi! Így sokkal logikusabb. :)
2011. szept. 12. 15:17
 3/5 anonim ***** válasza:

Jól mondod, melege van, fázik, részes eset. Csak nem értem, mi az ott a zárójelben? Mi az, hogy "az ő részére meleg van?" Hol hallottad a "Für ihn ist es kalt"-ot? Van ilyen, hogy "Für ihn ist es kalt.", de ezt nem úgy fordítjuk, hogy "az ő részére hideg van", hanem úgy, hogy "Ő fázik." - más meg nem.

Tehát így van jól: Mir ist warm. (Nekem melegem van. Tehát egyezik a magyarral. "Mir" ugyanis részes esetben van.

"Mir ist kalt." (Fázom. Szószerinti fordításban "Nekem hidegem van, a melegem helyett.)

A fázom a németben is kifejezhető igével is: "Ich friere."

És van egy érdekes szerkezet: Es friert mich.

Viszont a "melegem van" -ra nincs: "Es wärmt mich." Van ilyesmi is, csak mäst jelent.

2011. szept. 12. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

És van még egy problémád: Éhes vagyok, és szomjas vagyok:

Ich habe Durst. (Szószerinti fordításban: Szomjúságom van.)

Ich bin durstig. Itt meg melléknévvel éppen úgy mint a magyarban: Szomjas vagyok.

Ich habe Hunger. Éhségem(éhségérzetem)van.

És melléknévvel: Éhes vagyok. Ich bin hungrig.

2011. szept. 12. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Hát

Mir ist warm-> ez a hőmérséklet nekem meleg

2011. szept. 18. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!