Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az ókori nyelvek többsége...

Az ókori nyelvek többsége hogy hogy nagyon bonyolult volt?

Figyelt kérdés

Ilyen nyelv pl a gót, hettita, latin stb.

Én megnéztem ezeket a nyelveket, és sokkal bonyolultabbak mint a mai nyelvek. Jó tudom ez erős általánosítás, de a többségében ókori nyelvekben rengeteg volt a ragozás, igeidő, ragozási típusok stb, míg a mai nyelvekre ez annyira azért nem jellemző.


Oké hogy vannak nyelvek amelyekben szintén vannak ragozási típusok stb de ennyire macerás azért az se.



Meg szerettem volna tanulni hettitaiul, viszont nekem annyira bonyolultnak és átláthatatlannak tűnt a nyelvtana hogy inkább hagytam. Rengeteg a kivétel (tudom, magyarba is van "egy pár"), rengeteg a ragozási osztály.


Elég csak a latinra ránézni.



Szerintetek nem érdekes? Hogy az ókorban (vagy később/előbb) sokkal bonyolultabb nyelvek voltak, míg ezek többsége (latin -> francia, olasz, spanyol stb) mára egyszerűbbé vált, leegyszerűsödött.


2011. nov. 11. 20:31
 1/8 anonim ***** válasza:
57%

Hát, én úgy gondolom, hogy csak nem elég alapos a forrás, ami alapján ezt gondolod. Én magam nem tudok latinul, de sok évfolyamtársam tanulja, és sokan érettségiznek belőle, tehát nem lehet annyira bonyolult, bár elismerem a nehézségét. A francia, spanyol, angol, stb. nyelvek, amiket felsoroltál, mind a latin nyelvcsaládból származnak. nem vagyok nyelvész, de a kisebb nyelvek biztos bonyolultak. vagy jöhetnék a kínai, és hasonló nyelvekkel. amiket felsoroltál, azok nagyon népszerű nyelvek. ha egy ritkább nyelvet tanulsz, az biztos más. pl. a magyar, ha külföldiként nézed, ahogy te is mondtad.


Egyébkén lehet, hogy nincs igazam. Az biztos, hogy egy időben minden nyelv bonyolultabb volt. Pl. az angolban egy időben ugye will helyett shell volt, ma már nem szabály a whose-hoz hasonló nyelvtani alapokon alapuló whom használata, lehet ilyeneket mondani, hogy with who, stb.

2011. nov. 11. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
58%
Egyébként biztos arról van szó, hogy a használatban derül ki, hogy a bonyolultabb szabályok nélkül is könynen megértik egymást.
2011. nov. 11. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
58%
Harmadszor is én: illetve biztos, ahogy egyre több lehetőség volt egymással érintkezni az embereknek, lettek közlekedési eszközök, stb., egyre inkább átvettek könnyebb nyelveket, AMIK HATÁSSAL VOLTAK A NYELVÜKRE. végül IS AZ ÍRÁS IS H HANGJELÖLŐ B ÍRÁS is Föníciából TERJEDT EL. Bocs, benyomtam a Cpas Lockot.
2011. nov. 11. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A ragozásuk volt bonyolultabb, mint sok más mai nyelvé.


Ne általánosítsunk; a francia, spanyol, még az olasz sem egyenes úton alakult ki az általunk ismert latinból, mint a mai magyar nyelv az ókori magyar nyelvből, hanem a kettő között volt egy pidgin, majd egy kreol fázis, és ez sok mindent megváltoztatott. Egyébként a mai magyar ragozása sokkal összetettebb, mint az ókorié.


Egyébként nincs kitüntetett irány; az egyik nyelv ragokat szerez, míg mások ragokat vesztenek, elkoptatják őket.

2011. nov. 11. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
59%
...az egyik nyelv... helyesen: egyes nyelvek, és a többi értelem szerűen.
2011. nov. 11. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
59%

Az elsőre ne hlalgass, emrt folyékonyan ontotta magából a hülyeséget.

Pl.: az angol nem a latinból alakult ki, hanem germán nyelvcsaládba tartozik, a shall-t nem e-vel írjuk, és még mindig használatban van, ahogy a whose is, a többit meg már nem is igazán értettem mit kombinált vele, mivel tökéletesen értelmetlenül írta le.


Amúgy nem voltak bonyolultabbak a régi nyelvek sem akkoriban, csak mi már elszoktunk attól a felfogástól, amit azok használnak. Kb. olyan egy régi nyelvet tanulni, mint kínait vagy vietnámit: nem maga a nyelv nehéz, hanem a logikájára rájönni, megérteni. Ha az megvan, minden könnyen megy.

Megjegyzem a mai nyelveknél is az a lényeg, hogy ráérezz az ízére és a logikájára. Az újlatin, germán nyelvek azért tűnnek könnyebbnek számunkra csupán európaiként, mert körülvesznek minket, nem állunk tőlük annyira távol gondolkodásban.


Amúgy én tudok latinul, egyik barátnőm pedig ógörögül tanult az egyetemen. Nem nagy ördöngösség egyik sem, ha elszánt vagy.

2011. nov. 11. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
elsőnek: az angol a germán nyelvcsaládból származik, semmi köze a latinhoz, csak hosszú időn át erős francia hatás alatt állt.
2011. nov. 12. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Az ókori nyelvek többsége hogy hogy nagyon bonyolult volt?"


Nem sokat lehet kezdeni ezzel az állítással, hogy "nagyon bonyolult".


"ókori nyelvekben rengeteg volt a ragozás, igeidő, ragozási típusok stb"


Pl. a klasszikus latin elbújhat a mai litván mellett. A gót is valószínűleg kismiska volt a lengyel vagy szerb/horvát mellett, ha bonyolultságon a ragozási táblázatok méreteit érted.


"Elég csak a latinra ránézni."


A latin nem vészes. Nézd csak meg a lengyelt.


"ezek többsége (latin -> francia, olasz, spanyol stb) mára egyszerűbbé vált, leegyszerűsödött"


A latinban nem volt névelő, a franciában/spanyolban/olaszban van, ráadásul kettő (az olaszban látszólag még több is). Vagy hasonlítsd össze a francia kiejtést a latinnal. Nem látok egyértelmű egyszerűsödést. Tényleg van nagy vonalakban egy elmozdulás az analitikus szerkezetek felé, de ez nem teszi egyértelműen egyszerűbbé a dolgokat.

2011. nov. 14. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!