Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Apró nyelvek! Ki beszél /...

Apró nyelvek! Ki beszél / tanult közületek valamilyen kisebb, különleges nyelvet?

Figyelt kérdés

Én csak a hagyományos, nagyobb nyelveket tanultam, de lenyűgöznek a kicsik. Érdekel, hogy a GYK olvasói közül tud-e valaki mondjuk grúzul, cseremiszül, rétorománul vagy jiddisül...


Ha van időd, és annyira kicsi nyelv, mutasd be egy kicsit: kik beszélik, hányan, hol stb...


Kérek szépen életkort, nemet, és hogy mennyire tudsz / mennyit tanultál, és milyen apropóból.


Előre is köszönöm mindenkinek a hozzászólását!


:D


2011. dec. 12. 23:30
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
100%

A volt Szovjetúnió területén, a szibériai Csukcsföldön élő halász-vadász nép kis számú utódai, a szamojédokkal rokon csukcsok

(Üdv.: (In)f.:-) )

2011. dec. 29. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:
100%

Jiddis nyelven beszélek, és tanítok is, két és fél éve.


[link]


A jiddis a kelet-európai zsidóság nyelve volt a II. világháború előtt. Viták vannak arról, hogy hány ember anyanyelve, de kb. 1,5-3 millióan beszélik ma a világon.

Elsősorban az Egyesült államokban (New York), Izraelben (Jeruzsálem, Bét-semes és Bné-brák), és helyenként Nyugat-Európában (Antwerpen, London).


A jiddis egy érdekes keveréknyelv:

kb. kétharmadában középfelnémet eredetű,

kb. egyötödében héber és arámi eredetű,

de latin (ófrancia) és szláv (lengyel) szavak is használatosak benne

2012. febr. 10. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
100%
apropó, lemaradt, hogy 26 éves fiú vagyok
2012. febr. 10. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
100%
Ha már itt tartunk, eloőző válaszoló: úgy tudom, a volt Szovjet-Birobidzsan területén kiadott jiddis nyelvű publikációkat (újságokat is) héber betűkkel írták. Vajon a nyugat-európai és amerikai beszélők mivel írnak? Előre köszönöm a választ.
2012. febr. 10. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen héber betűkkel.


De tudni kell, hogy a jiddis sajátossága, hogy a héber szavakat más logika alapján írják, mint az európai eredetű szavakat.


A héber sémi nyelv, ezért nincsenek kiírva a magánhangzók. Viszont az európai eredetű jiddis szavaknál minden magánhangzót egy-egy erre kijelölt héber betű jelöl

2012. febr. 11. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 anonim ***** válasza:
100%

Todá rabbá:-)

Tudom, hogy a héber sémi nyelv és az sem ismeretetlen, ahogy a magánhangzókkal (el)bánik:-)

Azért érdekes volt a válaszod..tényleg nem tudtam arról, hogy a Nyugat-Európában beszélt jiddist is héber betűvel írják. Hóttig tanul a zember, no. Mostmár tudom. Kösz!

2012. febr. 11. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 delusion ***** válasza:
100%

Ezzel most talán mellélövök, de én indonézul tanultam sokat. Ennek semmi komolyabb oka nincs, puszta kíváncsiság. Sok forrás szerint az egyik legkönnyebben megtanulható nyelv angol anyanyelvűek számára. Persze nem vagyok angol anyanyelvű, de ezt furcsállottam, úgyhogy megpróbáltam/próbálok utánajárni.


Szóval azért lövök mellé ezzel, mert bár nyilvánvalóan egzotikus nyelvnek számít országunkban, meg úgy kb. ötezer kilométeren belül mindenhol, de egyébként 200+ millióan beszélik. A 2010-es népszámlálás alapján 237 000 000 fővel rendelkezik az ország...és ez a mennyiség több mint 17 000 szigetre oszlik el...érdemes ránézni a térképre, nagyon érdekes az ország földrajzi/közigazgatási felépítése szerintem. Az egyik nagy szigetet Malajziával osztja meg (nem tudom a nevét hirtelen), Új-Guineát pedig - értelemszerűen - Pápua-Új Guineával. Szomszédjában van Ausztrália és a Fülöp-Szk. is.


A nyelvről röviden annyit, hogy Indonézián kívül a szomszédos országokban is jelentős a nyelvet beszélők száma. A maláj ábécét használja az indonéz is, ami nagy fájdalmakat nem okozhat nekünk, mert semmilyen különleges "karakter", vagy inkább "írásjel" nincs, latin ábécé van ezekben az országokban. Ez nem egyedülálló Ázsiában, de sokaknak mégis a kanjihoz meg hanjihoz hasonló dolgok jutnak eszébe Délkelet-Ázsiáról (persze ott van Vietnam).


Néhány "random fact" a nyelvről:


Nincsenek nemek a legtöbb esetben, persze kivételek vannak. De azért fura belegondolni, hogy a barátnő és a barát az megegyezik, vagy hogy a testvéreket nem nem, hanem kor alapján kategorizálják.


Egyáltalán nincsenek igeidők, persze időhatározók vannak.


Ugyanúgy ejtesz szinte mindent, ahogy írod.


Ez lehet hogy városi legenda, de az orángután az az Orang(Ember)+ Hutan(Erdő) szóösszerántásból ered.


Minden többes szám ugyanolyan: megismétled az egyes számot. Pl: apel - alma, apel-apel - almák.


Az igeragozást tulajdonképpen el lehet felejteni. :)


Népek igen széles spektruma hagyta "lábnyomát" a nyelven: holland, kínai, angol, portugál..és természetesen arab. A Bibliában is Allah az "Isten" szavuk megfelelője.


Aktívabban nagyon rég foglalkoztam már vele, úgyhogy ha valamit félreírtam, javítsatok ki.


Lassan 19, és F.

2012. ápr. 26. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
100%
19 éves fiú: húúúúúú, micsoda fiatalok vannak! Ilyenkor visszatér az életkedvem. Gratulálok.
2012. ápr. 26. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 anonim ***** válasza:
100%
Én a luxemburgit (Letzeburgesch) és az észtet tervezem...
2012. aug. 10. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 delusion ***** válasza:
100%

#18 04-26 14:17


Gondolom lekéstem már ezzel, de köszönöm. :)

2012. aug. 10. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!