Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az ukrán nyelvben használnak...

Az ukrán nyelvben használnak и és i betűt is?

Figyelt kérdés
Lehet nagyon h.lye kérdés de müzlisdobozokon láttam és ott mind a 2 szerepelt.

2011. dec. 30. 12:01
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, sőt két pontos i-t is.

Hogy mi a különbség a kiejtésükben, nem tudom.

И и и [ɪ] [ɪ] [I]

І і і [i] [i] [i]

Ї ї ї [ji] [ji] [ji]

Й й й [ɪj], йот [jot] [j] [j]

2011. dec. 30. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ии - Kicsit az orosz ы-re hasonlít, mindkettőt y-nak szokták átírni. Kiejtése [ɪ], vagyis a magyar é-hez közelítő i.


Іі - Az előtt levő mássalhangzót lágyítja, kiejtése [i]. Az orosz и megfelelője. Szó elején is csak [i]-ként kell mondani. Átírása is rendszerint i.


Її - Hasonló az előzőhöz, ez viszont minden esetben [ji]-ként ejtendő, szó elején is. Latin betűs átírásban általában yi-ként olvasható.

2011. dec. 30. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ne szabadkozzon a müzlisdoboz miatt! Én a vonaton a teához adott cukor csomagolásán láttam az első ukránul leírt szót. Micsoda meglepetés: "цукор".
2011. dec. 31. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
na igen. a cirill abc-t ismerem, és nagyon szeretem, ezért mindig mindent elolvasok-még ha nem is értem :)
2011. dec. 31. 10:34
 5/8 anonim ***** válasza:
én is:)
2011. dec. 31. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

És a visszafordított Є mire való az ukrán írásban?

Néhány éve még nem volt olyan lepra a Ferencvárosi Búcsú, mint az idén. Kint volt az Ukrán Önkormányzat sátra is.

Vettem egy Sevcsenkó kötetet. (Ő az ukrán Petőfi, de hosszabb volt az élete.) Egy színgázi elődásra is szereztem potyajegyet. Népszínmű: A leányzót pénzéhes nagynénje neveli. Elhajtja szegény szívszerelmét. Hozzá akarja kényszeríteni vén trotli gazdag emberhez. Leányzó. "O boli moje szerce". Megjön a szegény fiú Kijevből, vastagon. Hepiend.

2012. jan. 3. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Dr. Nagy Ferencnek címezve:

az a bizonyos Є, kérem szépen, a je betű...

2012. jún. 22. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
utolsónak: nem tudom de én úgy tudtam hogy az э az olyan e, amit keményebben ejtünk, a sima e az a je. de javítsatok ki ha rosszul tudom. :)
2012. jún. 22. 19:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!