Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan kell kijelentő mód...

Hogyan kell kijelentő mód jelen időben ragozni ezeket a szlovák igéket: smiat' sa ; stát' ; íst' ; spat' ; pit' ; hrat'?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Előre is köszi minden választ. A nyáron kezdtem szlovákul tanulni magamtól, mert nem akarok rá külön költeni, de a helyi könyvtárban nem meglepő módon nincsenek igazán profi nyelvkönyvek, meg a neten is csak a kivonatát találtam, komolyabb nyelvtani anyagot nem sokat. Nem vagyok benne biztos, hogy amit megtanultam az mind helyes, de nagyon élvezem a tanulást.:) Felmerült ez a kérdés a ragozással kapcsolatban, mert a rendhagyó igéket és ragozásukat nem találtam meg sehol egybegyűjtve, és mikor a szavakat tanultam, ezek az igék gyanúsan rövidnek tűntek, úgyhogy nem vagyok benne biztos h nem rendhagyók-e. Nincsen szlovákul beszélő ismerősöm, akit megkérdezhetnék, ezért teszem fel itt a kérdést. Remélem sikerrel, és előre köszönök minden választ!

2012. aug. 26. 00:16
 1/6 mustafa33 ***** válasza:
100%

smiať sa (nevetni): én nevetek = ja sa smejem, te...=ty sa smeješ, ő...= on sa smeje, mi...= my sa smejeme, ti...=vy sa smejete, ők...=oni sa smejú.

stáť (állni): (ja) stojím, (ty) stojíš, (on) stojí, (my) stojíme, (vy) stojíte, (oni) stoja.

ísť (menni): idem, ideš, ide, ideme, idete, idú.

spať (aludni): spím, spíš, spí, spíme, spíte, spia.

piť (inni): pijem, piješ, pije, pijeme, pijete, pijú.

hrať (játszani): hrajem, hraješ, hraje, hrajeme, hrajete, hrajú.

De a hrať (játszani hangszeren, színdarabot, szerencsejátékot) és a hrať sa (játszani játékal, gyerekjátékot) nem mindegy.

hrať sa (játszani): ja sa hrajem, ty sa hraješ, on sa hraje, my sa hrajeme, vy sa hrajete, oni sa hrajú. itt ki kell mondani a sz. névmást.

de lehet így is hrajem sa, hraješ sa, hraje sa ebben az eštben nem mondjuk ki a személyes névmást mert már benne van a jelentésben.

2012. aug. 26. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Hrať sa:

ja sa hrám / hrám sa

ty sa hráš / hráš sa

on, ona, ono sa hrá / hrá sa

my sa hráme / hráme sa

vy sa hráte / hráte sa

oni, ony sa hrajú / hrajú sa


A "hrajem, hraješ..." ugyan nyelvtanilag nem helyes, de sokan így használják.

2012. aug. 27. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget!:)

Van árnyalatnyi jelentésbeli különbség a "ja sa hrám/hrajem" és a hrám/hrajem sa" között? (Főleg beszélgetni szeretnék megtanulni ezen a nyelven, ezért fogadom el mindkét ragozását.)

2012. aug. 27. 20:18
 4/6 anonim ***** válasza:
Jelentésbeli különbség nincs. Olyan, mintha pl. magyarul nem azt mondanád, hogy "játszani", hanem "játszodni".
2012. aug. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 mustafa33 ***** válasza:
100%
A hrám és hrajem köz nincs különbség, de a hrám/hrám sa között van. hrám = játszok (játszom) (például zenélek), hrám sa = játszok (m) mint a gyerek bármit.
2012. aug. 29. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm.:)
2012. szept. 1. 00:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!